Πέντε γκολ, πέντε διαφορετικοί σκόρερ και... άνετο "διπλό"!

- 18.12.2020

Ένα παιχνίδι που αρχικά έκρυβε... παγίδες, η Ομόνοια το μετέτρεψε σε... υγιεινό περίπατο! Το απόγευμα της Παρασκευής (18/12), η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ αντιμετώπισε εκτός έδρας την Καρμιώτισσα σε παιχνίδι για την 15η αγωνιστική και έχοντας 5 διαφορετικούς σκόρερ, έφτασε στην άνετη επικράτηση με 5-1. Ασάντε και Παπουλής στο πρώτο ημίχρονο, Τζιωνής, Τιάγκο και Κούσουλος στο δεύτερο οι σκόρερ για τους νικητές που έχασαν και πέναλτι στο 4' με τον Παπουλή. Για τους ηττημένους μείωσε στο φινάλε ο Καπαρτής.

Το ΦΙΛΜ του αγώνα:

-Έναρξη.

-1' Στο έδαφος ο Ασάντε, σε διεκδίκηση με τον Πέρεζ εντός περιοχής. Δεν δόθηκε παράβαση σε πρώτο χρόνο, αλλά εξέτασε την φάση το VAR. Κλήθηκε ο ρεφ Ιωάννης Αναστασίου να δει ξανά την φάση και άλλαξε την αρχική του απόφαση, δίνοντας πέναλτι.

-4' ΧΑΜΕΝΟ πέναλτι για την Ομόνοια! Ο Φώτης Παπουλής ανέλαβε την εκτέλεση αλλά... σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι και χάθηκε η μεγάλη ευκαιρία για να... ανοίξει το σκορ!

-7' ΓΚΟΛ η Ομόνοια με τον Ασάντε! Κάθετη πάσα του Τιάγκο στον κενό χώρο, ο Ασάντε έφυγε με ταχύτητα στην πλάτη της άμυνας, ντρίμπλαρε και τον Κυριακίδης και σε κενή εστία από πλάγια και δεξιά εντός περιοχής πλάσαρε εύστοχα για το 1-0! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-11' Νέα καλή στιγμή για την Ομόνοια. Σουτ του Λέζιακς με το δεξί, δύσκολα σε κόρνερ ο Κυριακίδης.

-15' Πρώτο τέταρτο στο ματς. Έχει τον έλεγχο η Ομόνοια, φτάνει σχετικά εύκολα στην αντίπαλη περιοχή. Δυσκολεύεται να κρατήσει μπάλα και να επιτεθεί η Καρμιώτισσα.

-21' Κοντά σε δεύτερο γκολ η Ομόνοια! Όμοια φάση με το γκολ της. Ξανά κάθετη του Τιάγκο προς τον Ασάντε, αυτός έφυγε με ταχύτητα στην πλάτη της άμυνας όμως αντί να πλασάρει, προτίμησε πάσα στα αριστερά του στον Παπουλή. Πρόλαβε ο Μπαράνοφ και έβαλε την κόντρα, με την μπάλα να φεύγει σε κόρνερ.

-26' Κρατά λίγο καλύτερα την μπάλα η Καρμιώτισσα στα τελευταία λεπτά.

-30' Πρώτη προϋπόθεση για την Καρμιώτισσα. Σουτ του Μόμο Σάσι από καλή θέση εντός περιοχής, η μπάλα κόντραρε.

-38' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με τον Παπουλή! Εξαιρετική κυκλοφορία με συνεργασίες από αριστερά, ο Γκόμεθ στον Τζιωνή, αυτός στον Τιάγκο, ο Βραζιλιάνος ξανά κάθετη στον κενό χώρο εκεί που ο Παπουλής κινήθηκε και έγινε κάτοχος της μπάλας, πλασάροντας εύστοχα τον Κυριακίδη για το 2-0. Απάντησε στο... ανέβασμα της Καρμιώτισσας με γκολ η Ομόνοια! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-44' Πρώτη κίτρινη στο ματς, στον Γκόμεθ για φάουλ στον Μόμο Σάσι.

-45' Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

-Τέλος ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το β' μέρος.

-48' Ατομική προσπάθεια του Τζιωνή και σουτ απ' το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα κόντραρε.

-51' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με τον Τζιωνή! Σηκώθηκε σημαία για οφσάιντ, εξετάζει την φάση το VAR. Μετράει τελικά το γκολ, αφού απ΄το VAR φάνηκε ξεκάθαρα ότι ο νεαρός άσος ήταν καλυμμένος την στιγμή της κάθετης του Παπουλή. 3-0 για την Ομόνοια! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-55' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με τον Τιάγκο! Γκολάρα για τον Βραζιλιάνο. Σέντρα του Λέζιακς από αριστερά, η μπάλα στο δεύτερο δοκάρι εκεί που ο Τιάγκο έκανε το σουτ στην κίνηση χωρίς να χτυπήσει η μπάλα στο έδαφος, στέλνοντας την στα δίκτυα για το 4-0! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-56' Αλλαγή για την Ομόνοια. Γκόμες αντί Γκόμεθ.

-58' Κίτρινη στον Ι. Σάσι για διαμαρτυρίες.

-64' Τριπλή κίνηση για τον Μπεργκ. Λοΐζου αντί Τιάγκο, Μποτεάκ αντί Ασάντε και Σενέ αντί Παπουλή.

-65' Τριπλή και από τον Χρύση. Φράγκος αντί Μ. Σάσι, Παχίπης αντί Ρέινολντς και Καπαρτής αντί Ι. Σάσι.

-68' Καλή στιγμή για την Καρμιώτισσα. Σουτ του Καπαρτή από καλή θέση, πολύ άστοχο.

-69' Ευκαιρία για την Ομόνοια, γύρισμα του Λοΐζου και πλασέ του Σενέ από κοντά, έξω η μπάλα.

-70' Κίτρινη στον Χούμποτσαν για φάουλ στον Μπαρκάν.

-72' Ολοκληρώνει με τις αλλαγές της η Ομόνοια. Κίκο αντί του Τζιωνή. Ζήτησε αλλαγή ο Μαρίνος, δεν πατούσε καλά στα τελευταία λεπτά, ένιωσε κάποια ενόχληση.

-78' Ολοκληρώσε και η Καρμιώτισσα με τις αλλαγές της. Καψός αντί Πολύζου και Σάββα αντί Ρομό.

-82' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με τον Κούσουλο! Κάθετη πάσα του Μποτεάκ, κινήθηκε στον χώρο ο Κούσουλος σαν σέντερ φορ και πλάσαρε εύστοχα για το 5-0!

-87' ΓΚΟΛ για την Καρμιώτισσα με τον Καπαρτή! Εκτέλεση κόρνερ του Μπαρκάν από αριστερά, "τσίμπημα" απ' τον Καπαρτή στο πρώτο δοκάρι και η μπάλα στα δίκτυα του Παναγή!

-88' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με τον Κούσουλο, το οποίο όμως ακυρώνεται. Μέσω VAR το γκολ ακυρώθηκε αφού στο ξεκίνημα της φάσης ο Σενέ έκανε φάουλ στον Φράγκο.

-90' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-Τέλος αγώνα.

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Κυριακίδης, Ευσταθίου, Μπαράνοφ, Ρομό (78'Σάββα), Μ. Σάσι (65΄Φράγκος), Μπαρκάν, Πέρεζ, Ι. Σάσι (65'Καπαρτής), Πολύζος (78'Καψός), Ρέινολντς (65'Παχίπης), Νεοφύτου.

Στον πάγκο οι: Τούμπας, Παχίπης, Μπουμπακάρι, Χ. Χρυσοστόμου, Καπαρτής, Φράγκος, Σάββα, Καψός, Α. Χρυσοστόμου.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Παναγή, Σέχου, Παπουλής (64'Σενέ), Χούμποτσαν, Γκόμεθ (56'Γκόμες), Λέζιακς, Τζιωνής (72'Κίκο), Λανγκ, Κούσουλος, Τιάγκο (64'Λοΐζου), Ασάντε (64'Μποτεάκ).

Στον πάγκο οι: Χρυσοστόμου, Κίκο, Σενέ, Γκόμες, Μποτεάκ, Παναγιώτου, Λοΐζου, Βενιζέλου, Κακουλλής.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ι. Σάσι / Γκόμεθ, Χούμποτσαν.

Διαιτητής: Αναστασίου Ιωάννης

Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας