Πήρε το ντέρμπι με τριάρα ο ΑΠΟΕΛ και ανεβαίνει

- 06.11.2021

Νίκησε 3-0 την ΑΕΛ στο ΓΣΠ

Το ΑΠΟΕΛ πήρε το ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής κερδίζοντας 3-0 την ΑΕΛ. Οι γαλαζοκίτρινοι κάνουν νέο βαθμολογικό άλμα στους 13 και προσπερούν την ομάδα της Λεμεσού που είδε την βαθμολογική της οπισθοχώρηση να συνεχίζεται.

Κβιλιτάια (38' πέναλτι, 72') και Σόουζα (57') οι σκόρερ για το ΑΠΟΕΛ που είχε άλλα δυο γκολ που ακυρώθηκαν λόγω οφσάιντ.

Η ΑΕΛ έπαιζε με δέκα παίκτες από το 55' μετά την δεύτερη κίτρινη στον Σάντος και κάπου εκεί τέλειωσε ουσιαστικά το παιχνίδι αφού στην αμέσως επόμενη φάση, η ομάδα του Σωφρόνη έκανε το 2-0.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

-Ο Βασίλης Δημητρίου σφυρίζει την έναρξη.

-Τίποτα στο πρώτο πεντάλεπτο.

-6' Μικροδιακοπή, στο έδαφος ο Νταβόρ με πρόβλημα στο πόδι. Δίπλα του το ιατρικό τιμ.

-7' Συνεχίζουμε...

-Πιο επιθετική η ΑΕΛ στα πρώτα 10 λεπτά, έχει κερδίσει και δυο κόρνερ.

-11' Πρώτη τελική με διαγώνιο σουτ του Νατέλ, στην γωνία ο Κεραυνός έδιωξε σε κόρνερ.

-15' Πρώτη τελική και οι φιλοξενούμενοι, άστοχη η κεφαλιά του Τσέποβιτς από δύσκολη γωνία.

-Με διάθεση οι δυο ομάδες στα πρώτα 15 λεπτά, καλός ο ρυθμός. Λίγο καλύτερη η ΑΕΛ στο ξεκίνημα, ισορρόπησε άμεσα το ΑΠΟΕΛ.

-18' Κάθετη του Οκριασβίλι στον Κβιλιτάια, βγήκε έγκαιρα ο Κεραυνός και απομάκρυνε.

-23' Ωραίο κατέβασμα του Κβιλιτάια στην περιοχή μετά από κόρνερ και γυριστό σουτ, κοντράρει η μπάλα και πάει ξανά κόρνερ.

-25' Μεγάλη ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ, ο Σόουζα σε θέση βολής μέσα στην περιοχή σούταρε λίγο έξω.

-27' Κίτρινη στον Ριέρα για φάουλ στον Λουντέμο, πρώτη στο ντέρμπι.

-28' Καλή προϋπόθεση το ΑΠΟΕΛ αλλά ο Σόουζα με προβολή δεν πρόλαβε την κάθετη σέντρα του Ζαμπάλα από το χτύπημα φάουλ.

-29' Μεγάλη ευκαιρία η ΑΕΛ με δυνατό σουτ του Σάντος μέσα στην περιοχή, λίγο έξω.

-29' Ζητά πέναλτι το ΑΠΟΕΛ σε διεκδίκηση της μπάλας ανάμεσα σε Κεραυνό και Οκριασβίλι. Στο έδαφος ο Γεωργιανός που κρατά το πρόσωπό του.

* Η φάση θα αναλυθεί από τον Ηρακλή Τσίκινη στο Super Monday το βράδυ της Δευτέρας.

-30' ΠΕΝΑΛΤΙ για το ΑΠΟΕΛ. Μαρκάρισμα του Σάντος στον Νατέλ, στο έδαφος ο Βραζιλιάνος και ο Βασίλης Δημητρίου που ήταν κοντά "δείχνει" την άσπρη βούλα.

-31' Μέσα το ιατρικό τιμ για τις πρώτες βοήθειες στον Οκριασβίλι.

-32' Σε επικοινωνία με τον VAR Pizarro Comez Valentin ο Βασίλης Δημητρίου.

-Τον καλεί να πάει στο on-field review όπως δείχνει ο διαιτητής.

-34' Δεν θα πάει τελικά στο on-field review o Δημητρίου, ισχύει η αρχική απόφαση.

-Κόκκινη στον Πάμπο Πιττάκα (μέλος του τεχνικού τιμ της ΑΕΛ) για διαμαρτυρία.

-36' Έξι λεπτά μετά το σφύριγμα πέναλτι ακόμα δεν έχουμε εκτέλεση. Πολλές αντιδράσεις από την ΑΕΛ.

-38' ΓΚΟΛ 1-0! Ο Κβιλιτάια κερδίζει τον Κεραυνό που έπεσε σωστά αλλά δεν μπόρεσε να αποκρούσει.

-Είμαστε στο 45'. Εφτά λεπτά ο έξτρα χρόνος.

-Χωρίς φάση μετά την εκτέλεση του πέναλτι.

-45+2' Κίτρινη στον Οκριασβίλι για φάουλ στον Μεντόγεβιτς.

-45+4' Κεφαλιά του Σόουζα υπό πίεση, πάει έξω.

-45+4' Διακοπή, ο Ντονγκαλά είναι στο έδαφος.

-45+5' Συνεχίζεται το παιχνίδι.

-45+6' Κίτρινη στον Σάντος για διαμαρτυρίες. Ζήτησε πέναλτι για χέρι του Βινίσιους την ώρα που έκανε τάκλιν.

-45+7' Μέσα ο Θεοδώρου, δεν μπορεί να συνεχίσει ο Ντονγκαλά.

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος.

-Ξεκίνησε το β' ημίχρονο.

-47' Σκοράρει με Νατέλ το ΑΠΟΕΛ, το γκολ ακυρώνεται για οφσάιντ.

-Ελέγχεται από το VAR η φάση.

-49' Οφσάιντ, δεν υπάρχει γκολ και συνεχίζουμε...

-51' Κάρτα στον Μαζάν για φάουλ στον Οκριασβίλι.

-53' Κίτρινη στον Μεντόγεβιτς για τράβηγμα στον Λουντέμο, κίτρινη και στον Σόουζα για διαμαρτυρίες.

-55' ΚΟΚΚΙΝΗ στον Σάντος. Αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη για χέρι, μετά από μακρινή μπαλιά προς τον Νατέλ.

-57' ΓΚΟΛ 2-0! Ο Οκριασβίλι σεντράρει κάθετα με φάουλ, ο Καρώ με κεφαλιά πασάρει στον Σόουζα και αυτός με κοντινό πλασέ στην κίνηση, δίνει μεγάλο προβάδισμα στο  ΑΠΟΕΛ.

-60' Ο Μαΐντεβατς στη θέση του Μαζάν.

-64' Καλή φάση οι γηπεδούχοι με πλασέ του Νατέλ που κοντράρει και πάει κόρνερ.

-65' Νέα ευκαιρία με μακρινό σουτ του Ζαμπάλα, μπλοκάρει στην γωνία ο Κεραυνός.

-65' Ακόμα μια ευκαιρία για τον Αργεντινό σε μερικά δευτερόλεπτα, έξω το σουτ του από διαγώνια, κοντινή θέση.

-66' Σέντρα-σουτ του Πελέ από μακριά, σε κόρνερ ο Σκουφέτ.

-67' Ακόμα μια κίτρινη, στον Τόρες για δυνατό τάκλιν στον Σόουζα.

-Μπήκαμε στο τελευταίο 20λεπτο.

-72' ΓΚΟΛ 3-0! Ξανά ο Κβιλιτάια... Ο Σόουζα την συρτή μπαλιά από δεξιά, ο αμαρκάριστος Γεωργιανός με κοντινή προβολή "τελειώνει" το ντέρμπι.

-74' Μαζεμένες αλλαγές...

-Γουίλερ αντί Ζαμπάλα, Εφραίμ αντί Οκριασβίλι για το ΑΠΟΕΛ.

-Μάζουρεκ αντί Ριέρα, Ντάφερβελντ αντί Τσέποβιτς για την ΑΕΛ.

-77' Έξω Σόουζα, Νατέλ - μέσα Σατσιάς, Ντιαβαρά.

-79' Ο Παπαφώτης αντί του Νταβόρ.

-Τελευταία δέκα λεπτά, τα πάντα έχουν κριθεί μετά το 3-0.

-84' Κάρτα στον Τσάβες.

-88' Κίτρινη στον Πελέ για φάουλ στον Θεοδώρου.

-89' ΓΚΟΛ 4-0! Ωραία κίνηση του Εφραίμ στην περιοχή, ελευθερώθηκε και πλάσαρε από κοντά.

-Εξετάζεται περίπτωση οφσάιντ από το VAR.

-92' Aποδοκιμασίες από τις κερκίδες για την καθυστέρηση.

-93' Άκυρο το γκολ για οφσάιντ, η απόφαση του VAR.

-Ακόμα τρία λεπτά έξτρα χρόνου, τώρα υποδεικνύεται.