Πήρε τη νίκη αλλά προβλημάτισε ο ΑΠΟΕΛ

- 16.12.2019

Ολοκληρώθηκε ο αγώνας μεταξύ ΑΠΟΕΛ και Εθνικού Άχνας στο ΓΣΠ

Με το ΑΠΟΕΛ νικητή ολοκληρώθηκε η 13η αγωνιστική, το βράδυ της Δευτέρας (16/12).

Οι "γαλαζοκίτρινοι" υποδέχθηκαν τον Εθνικό Άχνας και με σκόρερ τους Λούκας Σόουζα (18') και Λίνους Χαλένιους (89'), επικράτησαν με 2-0.

Παρά το δυνατό ξεκίνημα και τις αρκετές τελικές σε αυτό το σημείο, το ΑΠΟΕΛ δεν είχε ανάλογη πορεία και όσο κυλούσαν τα λεπτά έπεφτε η απόδοση του, με αποτέλεσμα ο Εθνικός να αναθαρρήσει και να απειλήσει με ισοφάριση. Το μόνο που κρατά το μέτριο σήμερα ΑΠΟΕΛ, είναι την ουσία, τους τρεις βαθμούς.

Το ΦΙΛΜ του αγώνα:

-Έναρξη.

-2' Πρώτο σουτ στο ματς, απ' τον Ντε Βινσέντι από καλή θέση, αρκετά άστοχο.

-4' Δεύτερο σουτ του "Ντέβι" απ' την ίδια περίπου θέση, ξανά άστοχο.

-5' Πρώτη τελική εντός εστίας. Ο Εφραίμ ελίχθηκε απ' το ύψος της μεγάλης περιοχής και σούταρε με το αριστερό, μπλόκαρε ο Στρατηλάτης.

-7' Κόρνερ του Ντε Βινσέντι από δεξιά, κεφαλιά του Σάβιτς, αρκετά έξω η μπάλα.

-8' Πρώτη τελική για τον Εθνικό. Δυνατό σουτ του Κονέ από μακριά, λίγο έξω.

-10' Πρώτη κίτρινη στο παιχνίδι, στον Φοινίρη. Τράβηγμα από πίσω στον Τάμαρι που έκανε την κούρσα, σωστή η κάρτα.

-11' Εκτέλεση φάουλ του Ντε Βινσέντι, κεφαλιά του Άλεφ από καλή θέση, πάνω απ' το οριζόντιο δοκάρι.

-16' Κίτρινη στον Μπόγιαν Μαρκόφσκι για φάουλ στον Τάμαρι. Ήταν έτοιμος να μπει στην αντίπαλη περιοχή ο άσος του ΑΠΟΕΛ, σωστή και αυτή η κάρτα.

-17' Εκτέλεσε απ' ευθείας το φάουλ ο Τάμαρι, δύσκολα σε κόρνερ ο Στρατηλάτης.

-18' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ με τον Σόουζα! Ο Ντε Βινσέντι εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά και ο Σόουζα με πλασέ στη κίνηση νίκησε τον Στρατηλάτη για το 1-0!

-23' Ο Χαλένιους μπήκε στην περιοχή από δεξιά, δοκίμασε να περάσει στον Σόουζα αλλά σωτήρια έκοψε ο Γκλομπάρτ.

-25' Πολύ καλό το ΑΠΟΕΛ στο πρώτο μισό του α' μέρους. Παίζει κάθετα, με ταχύτητα και δημιουργεί συνεχώς τις προϋποθέσεις.

-26' Σουτ του Τάμαρι από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Γκλομπάρτ και έφυγε σε κόρνερ.

-32' Μειώθηκε ο ρυθμός. Το ΑΠΟΕΛ έχει την ίδια ένταση, χωρίς ωστόσο να έχει με την ίδια συχνότητα τελικές.

-37' Ατομική προσπάθεια του Κονέ και σουτ με το αριστερό, αδύναμο και στα χέρια του Βάτερμαν.

-39' Σέντρα του Μακρή από δεξιά, ο Εφραίμ έδωσε στον Ντε Βινσέντι και αυτός έστρωσε στον Άλεφ, αλλά το σουτ του Βραζιλιάνου λίγο έξω απ' την μεγάλη περιοχή ήταν άστοχο.

-42' Δοκίμασε από μακριά ο Εφραίμ, άστοχος.

-Τέλος ημιχρόνου.

-Άρχισε το β' μέρος.

-Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

-47' Κίτρινη στον Σάβιτς για μαρκάρισμα στον Κονέ. Βρήκε μπάλα ο αμυντικός του ΑΠΟΕΛ αλλά ο ρεφ τιμώρησε το επικίνδυνο τάκλιν του.

-48' Ωραία εκτέλεση φάουλ του Χριστοφή, σε κόρνερ ο Βάτερμαν.

-50' Κοντά σε δεύτερο γκολ το ΑΠΟΕΛ, το τακουνάκι του Σάβιτς πέρασε ελάχιστα έξω απ' το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Στρατηλάτη.

-51' Πρώτη αλλαγή για τον Εθνικό. Ιωάννου αντί Κυπριανού. Δεν αλλάζει κάτι τακτικά, αφού ο Ιωάννου παίρνει την θέση που είχε ο Κυπριανού στο δεξί άκρο της άμυνας.

-56' Κίτρινη στον Μάριο Ηλία για δυνατό τάκλιν στον Σάβιτς. Σωστή η κάρτα.

-58' Γύρισμα του Ιωάννου από δεξιά προς τον Κονέ, αλλά ο Βάτερμαν βγήκε και έδιωξε με τα πόδια.

-64' Διπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Γιάκολις και Μάτιτς μέσα, Εφραίμ και Ντε Βινσέντι έξω.

-65' Αλλαγή για τον Εθνικό. Μιγκελίτο μέσα, Ι. Μαρκόφσκι έξω.

-68' Ατομική προσπάθεια του Γιάκολις και μακρινό σουτ, λίγο έξω η μπάλα.

-71' Σέντρα του Ζοαοζίνιο από αριστερά, ανάποδο του Τάμαρι, άστοχος.

-75' Σουτ του Μιγκελίτο από καλή θέση, μαζεύει ο Βάτερμαν.

-83' Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Βούρος αντί Μακρή.

-88' Ωραίο πλασαριστό σουτ του Φοινίρη,λίγο έξω η μπάλα.

-89'Αλλαγή για τον Εθνικό. Α. Ηλία αντί Παπαγεωργίου.

-89' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ με τον Χαλένιους! Τάμαρι και Χαλένιους συνεργάστηκαν ωραία, την κατάλληλη στιγμή ο Μούσα πάσαρε στον Λίνους ο οποίος νίκησε τον Στρατηλάτη για το 2-0.

-Τέλος αγώνα.

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Σιέλης, Σάβιτς, Ζοαοζίνιο, Μακρής (83'Βούρος), Σόουζα, Άλεφ, Ντε Βινσέντι (64'Μάτιτς), Εφραίμ (64'Γιάκολις), Τάμαρι, Χαλένιους.

Στον πάγκο: Πρινιωτάκης, Μπέζιακ, Γκέντσογλου, Μάτιτς, Γιάκολις, Πάβλοβιτς, Βούρος, Αλωνεύτης, Βιντιγκάλ.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Στρατηλάτης, Γκλομπάρτ, Φοινίρης, Μ. Ηλία, Χαραλάμπους, Μ. Μαρκόφσκι, Κυπριανού (51'Ιωάννου), Χριστοφή, Παπαγεωργίου (89'Α. Ηλία), Ι. Μαρκόφσκι (65'Μιγκελίτο), Κονέ.

Στον πάγκο: Μπογκαντίνοφ, Ευσταθίου, Κ. Ηλία, Μιγκελίτο, Ντεϊβίσον, Λαμπάν, Κοστόφσκι, Α. Ηλία, Ιωάννου.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σάβιτς  / Φοινίρης, Μ. Μαρκόφσκι, Μ. Ηλία.

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης

Α' Βοηθός Διαιτητής: Χαραλάμπους Χαράλαμπος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος