Πίσω στις ράγες!

- 05.02.2021

Η Ομόνοια έφυγε με διπλό από το Μακάρειο

Η Ομόνοια έφυγε με διπλό από το Μακάρειο επικρατώντας της Δόξας με 3-0 και έβαλε πίσω στις ράγες το δικό της τρένο για την μάχη που δίνει για κατάκτηση του πρωταθλήματος μετά την απώλεια κόντρα στον Ολυμπιακό. Δύο γκολ ο Παπουλής που μπήκε στο 65΄στο παιχνίδι και ένα ο Τσέποβιτς.

Οι πράσινοι ήταν πολύ καλοί στο πρώτο ημίχρονο έχοντας γκολ, δοκάρι και ευκαιρίες. Ο Τσέποβιτς 22΄ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ με κοντινή προβολή. Ο Ασάντε δέκα λεπτά αργότερα ήταν άτυχος μιας και το σουτ του πήγε στο δοκάρι. Το 0-1 σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων στο πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη η Δόξα προσπάθησε να απειλήσει όμως ο Φαμπιάνο στο 59΄είπε “όχι” στο δυνατό σουτ του Ασαμόα. Από εκείνο το σημείο κι΄έπειτα, η Ομόνοια αφυπνίστηκε και με την είσοδο του Παπουλή έκανε το 0-2 στο 67΄. Στην πρώτη του επαφή με την μπάλα ο Ελλαδίτης “καθάρισε” την υπόθεση νίκη. Δέκα λεπτά  αργότερα ο Λέζιακς σημάδεψε το δοκάρι με δυνατό σουτ εκτός περιοχής. Στο 85΄ο Παπουλής έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με εύστοχο χτύπημα πέναλτι.

Πήγε στους 47 βαθμούς η Ομόνοια. Έμεινε στους 29 η Δόξα.

Σέντρα...

2΄Καλή στιγμή για την Ομόνοια. Ο Ασάντε από δεξιά έκανε το γύρισμα στην περιοχή, ο Τσέποβιτς προσπάθησε για το τακουνάκι αλλά δεν του βγήκε.

9’ Ο Ασάντε συγκρούστηκε με τον Σισκόφσκι. Συνεχίζει ο Γκανέζος ο οποίος έδειξε να πονάει για λίγο.

11΄Η μπάλα μένει για λίγο στην περιοχή της Δόξας όμως ούτε ο Λοΐζου, ούτε ο Ασάντε κατάφεραν να φτάσουν σε τελική προσπάθεια.

16΄Ο Λοΐζου κάνει εξαιρετική ενέργεια εντός περιοχής για να απελευθερωθεί από τους αμυντικούς της Δόξας και να κάνει το σουτ όμως η μπάλα κόντραρε.

17΄Κεφαλιά του Τσέποβιτς όμως δεν της έδωσε πορεία προς τα δίκτυα.

20΄Κίτρινη στον Γκόμεθ για φάουλ στον Μιντίκκη λίγο έξω απ΄την περιοχή της Δόξας.

22΄Η Ομόνοια εντείνει την πίεση της στα καρέ της Δόξας.

22΄ΓΚΟΛ, 0-1 η Ομόνοια με Τσέποβιτς! Παράλληλο γύρισμα του Ασάντε στο δεύτερο δοκάρι εκεί όπου ο Σέρβος με προβολή δεν είχε πρόβλημα για το 0-1!

29΄Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια με τον Ασάντε! Ο Λοΐζου βρήκε τον Ασάντε ο οποίος απέναντι από τον Σισκόφσκι και από πλάγια θέση δεν βρήκε στόχο.

30΄Νέα καλή στιγμή για την Ομόνοια. Ο Ασάντε γύρισε παράλληλα την μπάλα εντός περιοχής με τον Σισκόφσκι εξουδετερωμένο όμως ο Μιντίκκης πρόλαβε τον Τσέποβιτς που καραδοκούσε.

32΄ΔΟΚΑΡΙ η Ομόνοια με τον Ασάντε! Σουτ του Αφρικανού εντός περιοχής, η μπάλα πάει στο δοκάρι και φεύγει έξω.

35΄Διακοπή για λίγο έπειτα από δυνατό φάουλ του Σαντίκ στον Χούμποτσαν.

Δέχτηκε κίτρινη ο Σαντίκ για το φάουλ στον Σλοβάκο.

40΄Άλλα πέντε λεπτά για το τέλος του πρώτου μέρους.

42΄Πρώτη τελική για την Δόξα. Ο Μέσκα έξω από την περιοχή, κάνει το σουτ όμως δεν βρήκε στόχο.

Ημίχρονο, 0-1.

Σέντρα στο 2ο μέρος...

49΄Η Ομόνοια κυκλοφορεί την μπάλα και προσπαθεί να φτάσει στην περιοχή του Σισκόφσκι.

52΄Δεν είναι το ίδιο καλός ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους.

55΄Κόρνερ για την Ομόνοια.

57΄Κίτρινη στον Σέχου για φάουλ στον Μιντίκκη έξω από την περιοχή του Φαμπιάνο και πλάγια. Τις έκανε τρεις τις κάρτες ο Σέχου και θα απουσιάσει σε ένα από τα επόμενα παιχνίδια.

59΄Μεγάλη ευκαιρία για την Δόξα, εξαιρετική επέμβαση από τον Φαμπιάνο! Ο Ασαμόα από μακριά έκανε δυνατό συρτό σουτ όμως ο Βραζιλιάνος τεντώθηκε στην γωνία του και έδιωξε.

64΄Ετοιμάζει Παπουλή ο Μπεργκ.

66΄Παπουλής αντί Τσέποβιτς.

67΄ΓΚΟΛ, 0-2 η Ομόνοια με τον Παπουλή! Με το που μπήκε σκόραρε ο Ελλαδίτης. Σέντρα του Λέζιακς από αριστερά, με το κεφάλι ο Παπουλής νικά τον Σισκόφσκι.

Τελευταίο 20λεπτο στο Μακάρειο, 0-2 η Ομόνοια.

74΄Χάνει μεγάλη ευκαιρία ο Ασάντε! Ο Τιάγκο βρήκε τον Αφρικανό που έφυγε ταχύτατα προς την περιοχή του Σισκόφσκι όμως το σουτ του πέρασε λίγο έξω.

82΄ΔΟΚΑΡΙ η Ομόνοια! Δυνατό σουτ του Λέζιακς εκτός περιοχής, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, δεύτερο για τους πράσινους.

84΄Πέναλτι για την Ομόνοια! Χέρι του Χριστοφή εντός περιοχής.

85΄ΓΚΟΛ, εύστοχος ο Παπουλής, 0-3!

90΄Δύο λεπτά ο έξτρα χρόνος.

ΤΕΛΟΣ, Δόξα - Ομόνοια 0-3.

Δόξα: Σισκόφσκι, Μπόλιεβιτς, Μουκτάρης, Σαντίκ, Οικονομίδης, Χριστοφή, Ασαμόα, Γκλίσικ (35΄Καλό) Μέσκα, Μιντίκκης, Κίκας.

Στον πάγκο: Παρασκευά, Κόστα, Ολιβέιρα, Λούις Κάρλος, Μπιλάλ, Μπουλότ, Καλό, Γκολομπάρτ, Άδωνη.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Σέχου, Λούφτνερ, Χούμποτσαν, Γκόμεθ, Λέζιακς, Κούσουλος, Τσέποβιτς (66΄Παπουλής) Τιάγκο (76΄Τζιωνής)  Λοϊζου (87΄Μποτεάκ) Ασάντε (77΄Ντούρις)

Στον πάγκο: Παναγή, Κίκο, Γκόμες, Μποτεάκ, Παπουλής, Ντούρις, Τζιωνής, Λανγκ, Μαυρίας.

Διαιτητής: Δημητρίου Βασίλης

Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος

4ος Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας

VAR: Νικολάου Γιώργος

AVAR: Δημητριάδης Μάριος