Πλήρωσε το κακό ξεκίνημα και αποκλείστηκε η Ανόρθωση

- 24.09.2020

Η Ανόρθωση έχασε με 3-2 από τη Βασιλεία στο St. Jakob Park, για τον 3ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ και είπε "αντίο" στην Ευρώπη. Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια βρέθηκε να χάνει με 3-0 στο 21΄, αλλά έκανε υπερπροσπάθεια από το 45΄ και έπειτα. Παρόλο που έμεινε με 10 παίκτες στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου, δεν τα παράτησε και κυνήγησε το 3-3. Είχε φάση στο 90+4 για να στείλει το ματς στην παράταση.

Μόλις στο 3΄ άνοιξαν το σκορ οι γηπεδούχοι με τον Βίντμερ. Στο 12΄ ο Κάμπο το 2-0 και στο 21΄ με αυτογκόλ του Αμπαρτζουμιάν το 3-0. Πολλά τα λάθη στην άμυνα, τα εκμεταλλεύτηκαν στο 100% οι Ελβετοί. Στο 45΄ ο Βργκοτς με υπέροχο τελείωμα μείωσε σε 3-1. Μπήκε δυνατά η Ανόρθωση στο δεύτερο 45λεπτο, αλλά στο 49΄ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Οκριασβίλι με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ο οποίος πήγε να εκμαιεύσει πέναλτι. Εντούτοις, η Ανόρθωση ήταν η ομάδα που πατούσε καλύτερα στο τερέν και έψαχνε το δεύτερο γκολ. Το… βρήκε με τον Κβιλιτάια από το σημείο του πέναλτι στο 66΄. Με φουλ αυτοπεποίθηση οι παίκτες του Τιμούρ τα έδωσαν όλα για το 3-3, αλλά δεν τα κατάφεραν. Αν και με αριθμητικό πλεονέκτημα η Βασιλεία, απείλησε για πρώτη φορά στο β΄ ημίχρονο στο 82΄. Στο 88΄ έμειναν με 10 παίκτες και οι γηπεδούχοι. Στο 90+3 είχε μεγάλη φάση για το 4-2 η Βασιλεία και στην τελευταία φάση του αγώνα στο 90+4 ο Κβιλιτάια με σουτ σημάδεψε σωστά, αλλά ο Νίκολιτς έπεσε στη δεξιά γωνία και είπε "όχι".