Πορτογαλία-Γερμανία: Τα "πάντσερ" είναι εδώ!

- 19.06.2021

Η Γερμανία με εξαιρετική εμφάνιση επικράτησε 4-2 της Πορτογαλίας!

Η Γερμανία με εξαιρετική εμφάνιση επικράτησε 4-2 της Πορτογαλίας! Δύο αυτογκόλ από Ντίας, Γκερέιρο και από ένα γκολ οι Χάβερτς, Γκόζενς για τους νικητές, Κριστιάνο Ρονάλντο και Ζότα τα τέρματα των ηττημένων.

"Φωτιά" ο έκτος όμιλος, καθώς όλες οι ομάδες έχουν ελπίδες.

Η βαθμολογία του 6ου ομίλου: Γαλλία 4, Γερμανία 3, Πορτογαλία 3, Ουγγαρία 1

Στο πρώτο παιχνίδι η Πορτογαλία νίκησε 3-0 την Ουγγαρία, ενώ η Γερμανία ηττήθηκε με 1-0 από τη Γαλλία.

1' Σέντρα στο ματς...

3' Μετά την ισοπαλία στο Ουγγαρία-Γαλλία, η Πορτογαλία με νίκη ή 2 ισοπαλίες, περνάει στην επόμενη φάση.

οφ γκολ

5' Ο Γκόσενς στο δεύτερο δοκάρι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο  ρεφ Τέιλορ μετά από συνεννόηση με το VAR καταλόγισε οφσάιντ. Ο Γκνάμπρι ήταν εκτεθειμένος προτού αυτή φτάσει στον Γκόσενς.

7' Γύρισμα του Γκνάμπρι από δεξιά, ο Ρουί Πατρίσιο μπλόκαρε τη μπάλα.

10' Σουτ του Χάβερτς έξω από την περιοχή, έπεσε και έδιωξε στην αριστερή του γωνία ο Πατρίσιο. Δύσκολες στιγμές για την άμυνα της Πορτογαλίας.

12' Μπήκε πολύ δυνατά η Γερμανία... Πλασέ του Κρόος μέσα από την περιοχή, η μπάλα πάνω στο σώμα του Ντίας.

γκολ ρον

15' ΓΚΟΛ 1-0 η Πορτογαλία! Κόντρα στη ροή του αγώνα οι Πορτογάλοι στην πρώτη φάση που δημιούργησαν άνοιξαν το σκορ. Ο Σίλβα έκανε τη διαγώνια μπαλιά για τον Ζότα, αυτός την κατάλληλη στιγμή έδωσε στον Ρονάλντο, ο οποίος σκόραρε προ κενής εστίας.

22' Ο Ντίας μέσα από τη μικρή περιοχή κάνει κεφαλιά, η μπάλα παράλληλα με την εστία.

25' Η Πορτογαλία κατάφερε να χτυπήσει κόντρα στην ροή του αγώνα και να βρει το γκολ στην αντεπίθεση. Καλύτεροι οι Γερμανοί μέχρι στιγμής στο παιχνίδι, αλλά δυσκολεύονται πολύ να φτάσουν σε καθαρή ευκαιρία και να απειλήσουν την εστία του Ρουί Πατρίσιο.

28' Κεφαλιά ο Ζότα, η μπάλα άουτ.

1-1 πο-γερ

35' ΓΚΟΛ 1-1 ισοφαρίζει η Γερμανία! Ο Χάβερτς μετά από σέντρα σουτ του Γκόζενς, φέρνει το ματς στα ίσα!

-Η UEFA έχει χρεώσει το γκολ στον Χάβερτς.

1-2 πορ - γερ

39' ΓΚΟΛ 1-2 για τη Γερμανία! Ο Γκερέιρο σημειώνει αυτογκόλ μετά από γύρισμα του Κίμιχ από δεξιά.

-Η φάση του αυτογκόλ του Γκερέιρο ελέγχθηκε στο VAR για να διαπιστωθεί αν στο ξεκίνημα της φάσης είναι οφσάιντ ο Γκόσενς. Όπως αποδείχθηκε, ο μπακ της Αταλάντα ήταν σε κανονική θέση.

44' Σουτ από τον Γκόσενς, έδιωξε ο Πατρίσιο.

Τρία λεπτά έξτρα χρόνου...

45'+3' Ο Γκνάμπρι ντρίμπλαρε και άδειασε τον Πέπε, σούταρε μέσα από την περιοχή, απέκρουσε ο Πατρίσιο.

-Τέλος πρώτου μέρους... Η Γερμανία προηγείται 2-1 της Πορτογαλίας σε ένα εξαιρετικό ματς. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο άνοιξε το σκορ για τους Πορτογάλους, αλλά τα αυτογκόλ των Ντίας, Γκερέιρο έφεραν... τούμπα το παιχνίδι!

Σέντρα στο δεύτερο μέρος!

46' Ρενάτο Σάντσες αντί του Μπερνάρντο Σίλβα.

1-3 γερ

51' ΓΚΟΛ 1-3 για τη Γερμανία! Ο Μίλερ έδωσε έδωσε στον Γκόσενς, αυτός έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Χάβερτς με πλασέ στην κίνηση σκόραρε από κοντά.

54' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρονάλντο, η μπάλα ψηλά άουτ.

1-4 κεφ γερ

60' ΓΚΟΛ 1-4 για τη Γερμανία! Ο Γκόσενς με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι νικά τον Πατρίσιο από σέντρα του Κίμιχ.

62' Ο Χάλστενμπεργκ αντί του Γκόσενς και ο Τζαν αντί του Γκιουντογάν.

-Η πιο βαριά ήττα της Πορτογαλίας σε Euro μέχρι σήμερα ήταν το 2-0 από την Ελβετία το 2008.

64' O Μουτίνιο αντί του Φερνάντες.

ζοτ 2-4

67' ΓΚΟΛ 2-4 μειώνει η Πορτογαλία. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Μουτίνιο από αριστερά, ο Ρονάλντο γύρισε τη μπάλα από το δεύτερο δοκάρι στο πρώτο και ο Ζότα σκόραρε σε κενή εστία.

-Η Πορτογαλία δέχεται για δεύτερη φορά τέσσερα γκολ σε Euro ή Παγκόσμιο Κύπελλο. Η πρώτη ήταν το 2014 στο Μουντιάλ, πάλι από τη Γερμανία.

-Ο Ρονάλντο έφτασε τις έξι ασίστ σε Euro. Τόσες έχει και ο Τσέχος παλαίμαχος, Κάρελ Πομπόρσκι.

73' Διπλή αλλαγή για τη Γερμανία. Ο Γκορέτσκα αντί του Χάβερτς και ο Σίλε αντί του Γκιουντογάν.

77' Κίτρινη στον Γκίντερ για μαρκάρισμα στον Ζότα.

78' Δοκάρι για την Πορτογαλία! Καταπληκτικό σουτ του Σάντσες έξω από την περιοχή, η μπάλα στο δοκάρι! Απίθανη εκτέλεση από τον Πορτογάλο.

83' Ο Γκορέτσκα έκανε το σουτ από το όριο της μεγάλης περιοχής, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι κι έξω.

84' Ο Αντρέ Σίλβα αντί του Ζότα.

87' Ο Σανέ αντί του Γκνάμπρι.

90' Η Πορτογαλία πιέζει για το 3ο γκολ στα τελευταία λεπτά του αγώνα

Τέσσερα τα λεπτά καθυστερήσεων...

90'+2' Ακόμα δύο λεπτά. Η Γερμανία δεν χάνει με τίποτα το τρίποντο.

90'+4' Σουτ του Αντρέ Σίλβα, η μπάλα κόντραρε στον Γκίντερ.

-Τέλος του αγώνα. Η Γερμανία νίκησε 4-2 την Πορτογαλία.

11 πο-γε

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Ρουί Πατρίσιο, Σεμέδο, Ντίας, Πέπε, Γκερέιρο, Μπερνάρντο Σίλβα, Καρβάλιο, Ντανίλο, Ζότα, Φερνάντες, Ρονάλντο.

Στον πάγκο: Λόπες, Ρουί Σίλβα, Φόντε, Μουτίνιο, Αντρέ Σίλβα, Ράφα Σίλβα, Ρενάτο Σάντσες, Γκέδες, Νέβες, Γκονσάλβες, Νταλότ και Παλίνια.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Νόιερ, Γκίντερ, Χούμελς, Ρίντιγκερ, Κίμιχ, Γκιντογκάν, Κρόος, Γκόσενς, Χάβερτς, Μίλερ, Γκνάμπρι.

Στον πάγκο: Λένο, Τραπ, Χάλστενμπεργκ, Φόλαντ, Βέρνερ, Ζίλε, Νόιχαους, Γκορέτσκα, Σανέ, Τσαν, Κοχ και Γκιούντερ.