Πορτογαλία-Γκάνα: Ιστορικός Κριστιάνο, με το δεξί οι Ίβηρες!

- 24.11.2022

Στο πλαίσιο του 8ου ομίλου Πορτογαλία δυσκολεύτηκε, ωστόσο έφτασε στη νίκη με 3-2 κόντρα στην αξιόμαχη Γκάνα!

- Έναρξη του ματς

10' Ο Φέλιξ βρήκε υπέροχα τον Κριστιάνο με ωραία κάθετη, αλλά ο CR έχασε το κοντρόλ και δεν κατάφερε να τελειώσει την φάση όπως ήθελε

13' Κεφαλιά από τον Κριστιάνο μετά από σέντρα του Γκερέιρο, άουτ η μπάλα

29' Ο Μπερνάρντο Σίλβα γύρισε στον Φέλιξ μέσα στην περιοχή, όμως το σου του νεαρού έφυγε αρκετά άουτ

31΄Ο Κριστιάνο Ρονάλντο σκόραρε όμως η φάση έχει σταματήσει για επιθετικό φάουλ (σωστά)

36' Σουτ του Οτάβιο μπλόκαρε εύκολα ο τερματοφύλακας της Γκάνα.

-Όλα έτοιμα για την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου: Πορτογαλία-Γκάνα 0-0

46' Χωρίς αλλαγές στο γήπεδο οι δύο ομάδες.

55' Καλή ευκαιρία για την Γκάνα! Ο Mοχάμεντ Κούντους έπιασε ένα καταπληκτικό σουτ από μακριά, ωστόσο η μπάλα πέρασε λίγο μακριά από την εστία του Ντιόγκο Κόστα.

56' Ο Γουίλιαμ Καρβάλιο στη θέση του Οτάβιο.

r pe

61' Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έπεσε μέσα στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Σαλισού

Η φάση εξετάστηκε και ο Κριστιάνο έχει ήδη στήσει τη μπάλα στην άσπρη βούλα.

R PEN

64' ΓΚOΛ 1-0 για την Πορτογαλία. Δυνατή εκτέλεση του Κριστιάνο.

-Ο Πορτογάλος γίνεται ο πρώτος που σκοράρει σε πέντε (!) Παγκόσμια Κύπελλα.

γκαν 1-1

72' ΓΚΟΛ 1-1 ισοφαρίζει η Γκάνα. Ο Αντρέ Αγιού εκμεταλλεύεται την ασίστ του Κούντους και σκοράρει εξ επαφής!

ΦΕΛ 2-1

78' ΓΚΟΛ για την Πορτογαλία! Ο Μπρούνο Φερνάντες βρίσκει εξαιρετικά τον Φέλιξ που με ψύχραιμο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2-1 για την Πορτογαλία.

3-1 πορτ

81' ΓΚΟΛ 3-1, καιταιγιστική η Πορτογαλία. Ο Φέλιξ έκλεψε την μπάλα, ο Ρονάλντο πάσαρε στον Μπρούνο Φερνάντες αυτός στον Λεάο που με εξαιρετικό πλασέ έκανε το 3-1.

3-2 γκν

88'  ΓΚΟΛ μειώνει 3-2 η Γκάνα και νέο ενδιαφέρον στο ματς.  Ο Μπουκαρί βρέθηκε ανενόχλητος στην περιοχή της Πορτογαλίας και με μια ωραία κεφαλιά μείωσε για τους Γκανέζους!

90' Η Γκάνα προσπαθεί να βρει την ισοφάριση, η Πορτογαλία προσπαθεί να χτυπήσει στην κόντρα

Πορτογαλία (Φ. Σάντος): Κόστα, Κανσέλο, Ντίας, Ντανίλο, Γκερέιρο, Νέβες, Οτάβιο, Φερνάντες, Φέλιξ, Ρονάλντο, Μπ. Σίλβα.

Πάγκος: Πατρίσιο, Σα, Καρβάλιο, Αντρέ Σίλβα, Αντόνιο Σίλβα, Νταλότ, Όρτα, Ζοάο Μάριο, Λεάο, Παλίνια, Νούνιες, Πέπε, Ράμος, Βιτίνια.

Γκάνα (Ο. Άντο): Ζιγκί, Αμαρτέι, Σεϊντού, Τζικού, Σαλισού, Μπάμπα, Σαμέντ, Πάρτεϊ, Κουντούς, Γουίλιαμς, Α. Αγιού

Πάγκος: Νουρουντίν, Ντάνλαντ, Αφρίγιε, Άιντου, Αγιού, Μπουκαρί, Φαταού, Κέρε, Λάμπντει, Μενσά, Οντόι, Οουσού, Σεμέγιο, Σοουά, Σουλεμάνα.