"Πράσινο"... με ΜΑΤ! (Φώτος)

- 09.11.2019

Δεύτερη νίκη για την Ομόνοια

Την δεύτερη της νίκη και Πέμπτη σε εννέα αγωνιστικές πανηγύρισε το απόγευμα του Σαββάτου (09/11) η Ομόνοια. Οι "πράσινοι" υποδέχθηκαν την ΑΕΛ στο ντέρμπι της ημέρας και με ένα γκολ του Ματ Ντάρμπισαϊρ (ήταν σε θέση οφσάιντ) μόλις στο 3', έφτασαν στην σπουδαία επιτυχία.  Από ένα δοκάρι οι δύο ομάδες (Μποτεάκ - Κάρλος).

Το ΦΙΛΜ του αγώνα:

- Πριν από την έναρξη τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Κωστάκη Γρηγορίου, ενός από τα πρώτα μέλη της Ομόνοιας.

-Έναρξη.

-3' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με τον Ντάρμπισαϊρ! Ο Γκόμεθ εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, ο Γκόμες έκανε την πισινή κεφαλιά με την μπάλα να φτάνει στο δεύτερο δοκάρι εκεί που ο Ματ από κοντά την έστειλε στα δίκτυα. Από τις επαναληπτικές προβολές φάνηκε ότι την στιγμή της κεφαλιάς του Γκόμες, ο σκόρερ ήταν ελαφρώς εκτεθειμένος σε θέση οφσάιντ. (Δείτε ΕΔΩ το γκολ).

-10' Κρατά μπάλα η ΑΕΛ, προσπαθεί να δείξει σημάδια αντίδρασης μετά το γκολ που δέχθηκε.

-12' Δυνατό σουτ του Γερολέμου από καλή θέση, αρκετά άστοχο.

-18' Πέραν του γκολ, χωρίς κάποια άλλη καλή τελική μέχρι στιγμής στο ματς.

-20' Σουτ στην κίνηση από τον Χάρη Κυριάκου απ' το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα έξω.

-25' Ο Τιάγκο έφυγε στην πλάτη της άμυνας, ο Βοζίνια βγήκε και έδιωξε σωτήρια στα όρια της περιοχής του.

-30' ΔΟΚΑΡΙ για την Ομόνοια! Ο Μποτεάκ εκτέλεσε φάουλ, λίγα εκατοστά έξω από την μεγάλη περιοχή με την μπάλα να σταματά στο αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Βοζίνια.

-34' Κλασική ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Μποτεάκ είδε την κίνηση του Τιάγκο στην αντεπίθεση, ο Βραζιλιάνος έκανε το γύρισμα στον Ματ ο οποίος πλάσαρε, αλλά ο Βοζίνια έδιωξε.

-41' Φάουλ για την Ομόνοια σε καλή θέση. Εκτέλεσε ο Τιάγκο, στα χέρια του Βοζίνια.

-45' Ένα λεπτό η καθυστέρηση για το α' μέρος.

-Τέλος ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το β' μέρος.

-47' ΔΟΚΑΡΙ για την ΑΕΛ! Ο Αγκάνοβιτς εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, ο Ιβάν Κάρλος έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι και να φεύγει έξω.

-53' Κρατά περισσότερο μπάλα στο ξεκίνημα του β' μέρους η ΑΕΛ, έχει τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής.

-57' Δυνατό σουτ του Γερολέμου από καλή θέση, άστοχο.

-62' Πρώτη αλλαγή στο ματς, είναι για την ΑΕΛ με τον Γκαζαριάν αντί του Γερολέμου.

-65' Είκοσι λεπτά στο β' μέρος, ακίνδυνη η Ομόνοια χωρίς κάποια καλή στιγμή.

-70' Δεύτερη αλλαγή για την ΑΕΛ. Μαρκόσκι αντί Κάρλος.

-71' Ωραία συνεργασία Μποτεάκ - Μαυρία από δεξιά, ο τελευταίος έκανε την σέντρα αλλά ο Αντωνίου πρόλαβε τον Γκόμεθ που κατέβασε με το στήθος και ήταν έτοιμος να εκτελέσει εντός περιοχής.

-74' Καλή στιγμή για την ΑΕΛ. Ο Αγκάνοβιτς εκτέλεσε το φάουλ από αριστερά, ο Αντρέ Τεϊξέιρα κινήθηκε στο πρώτο δοκάρι και έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω.

-80' Πρώτη αλλαγή για την Ομόνοια. Κακουλλής αντί Ορτέγα.

-83' Τρίτη αλλαγή για την ΑΕΛ. Παντελή αντί Αγκάνοβιτς.

-83' Πολύ καλή ευκαιρία για την ΑΕΛ. Δυνατό συρτό σουτ του Γκαζαριάν, ο Φαμπιάνο έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

-84' Φοβερή διπλή ευκαιρία για την Ομόνοια! Ο Κακουλλής έφυγε στην πλάτη της άμυνας με ταχύτητα, βρέθηκε απέναντι στον Βοζίνια αλλά ο γκολκίπερ της ΑΕΛ απέκρουσε το πλασέ του. Ο Μποτεάκ πήρε το... ριμπάουντ και έκανε το πλασέ αλλά με τάκλιν ο Ζντραφκόφσκι έδιωξε σε κόρνερ.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Μαυρίας, Λούφτνερ, Λανγκ, Λέσιακς, Τιάγκο, Γκόμες, Ορτέγα (80'Κακουλλής), Μποτεάκ, Γκόμεθ, Ντάρμπισαϊρ.

Στον πάγκο: Κυριακίδης, Χουμποτσάν, Περέιρα, Μανρίκε, Κούσουλος, Κατελάρης, Εζρά, Χριστοφή, Κακουλλής.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Α. Τεϊξέιρα, Κυριάκου, Ράσο, Γουήλερ, Ζντραφκόφσκι, Αγκάνοβιτς, Μαέ, Αντωνίου, Κάρλος (70'Μαρκόσκι), Γερολέμου (62'Γκαζαριάν).

Στον πάγκο: Πρόσεκ, Mαρκόσκι, Αβραάμ, Γκαζαριάν, Δ. Αβραάμ, Καψός, Νιλς, Παντελή.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ορτέγα / Γερολέμου, Κάρλος, Γουήλερ.

Διαιτητής: Χριστοφή Τιμόθεος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος