Πρεμιέρα με γκέλα για τον Ολυμπιακό

- 13.09.2021

Οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν τα άχαστα κόντρα στον Ατρόμητο και έμειναν στο 0-0

Απώλεια βαθμών με το... καλημέρα για τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη! Οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν τα άχαστα κόντρα στον (σωστά στημένο αμυντικά) Ατρόμητο και έμειναν στο 0-0 στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

>>> H offsite τώρα και στο Google News - Ακολουθείστε μας

Έτσι έπαιξαν

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς με 4-4-2. Ο Βατσλίκ ήταν κάτω από τα γκολπόστ. Δεξιός μπακ ο Καρμπόβνικ, αριστερός ο Ρέαμπτσιουκ, στόπερ οι Σισέ και Παπασταθόπουλος. Μπουχαλάκης και Εμβιλά συνέθεσαν το δίδυμο στον άξονα, δεξιά έπαιξε ο Λόπες και αριστερά ο Βαλμπουενά. Στην κορυφή έπαιξαν οι Αραμπί και Τικίνιο.

Ο Ατρόμητος παρατάχθηκε με διάταξη 4-2-3-1. Ο Πίριτς υπερασπίστηκε τα γκολπόστ των Περιστεριωτών. Δεξιός μπακ ο Βασιλαντωνόπουλος, αριστερός ο Καστεγιάνο, Παπαδόπουλος και Χατζηισαΐας ήταν οι κεντρικοί αμυντικοί. Σάλομον και Ντένιτς οι αμυντικοί χαφ, δεξιός εξτρέμ ο Κλωναρίδης, αριστερός ο Καρτάλης και ο Μουνίθ πίσω από τον Κουλούρη.

Το πέναλτι που ζήτησε ο Βαλμπουενά, οι ευκαιρίες Τικίνιο - Κουλούρη

Τρία λεπτά μετά τη σέντρα ο Βαλμπουενά βρέθηκε πεσμένος στην περιοχή του Ατρόμητου, μετά το κράτημα από τον Ντένιτς. Ο Γάλλος ζήτησε πέναλτι, αλλά ο διαιτητής Γκορτσίλας έκρινε πως δεν υπάρχει παράβαση. Έξι λεπτά μετά οι δύο ομάδες έχασαν την πρώτη τους ευκαιρία. Ο Παπαδόπουλος, στο ντεμπούτο του με τους φιλοξενούμενους, δεν απομάκρυνε σωστά, η μπάλα στρώθηκε στον Τικίνιο, το πλασέ του οποίου από πλεονεκτική θέση μπλόκαρε ο Πίριτς. Στο ίδιο λεπτό ο Καστεγιάνο έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Κουλούρης πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας, στην πλάτη του Παπασταθόπουλο, αλλά την κεφαλιά του έδιωξε ο Βατσλίκ.

Ο Ατρόμητος δεν κλεινόταν στην άμυνά του, έβγαινε μπροστά και απειλούσε, όπως στο 13' με το σουτ του Μουνίθ, το οποίο μπλόκαρε ο Βατσλίκ. Οι παίκτες του Ολυμπιακού επιδόθηκαν σε λανθασμένες μεταβιβάσεις στα πρώτα λεπτά, με Σισέ και Εμβιλά, ενώ στο 14' ο γκολκίπερ των Περιστεριωτών ντρίμπλαρε τον Τικίνιο για να τον αποφύγει.

Ο Βραζιλιάνος προσπάθησε αρκετά να συνδυαστεί με τον Αραμπί στη γραμμή κρούσης, ήταν πολύ κινητικός και σο 25' το παράλληλο γύρισμά του από αριστερά, αφού πρώτα έβγαλε εκτός αγώνα με το σώμα τον Βασιλαντωνόπουλο, πέρασε από όλα τα σώματα. Ο Λόπες από την πλευρά του έκανε κάποια σουτ (18', 20'), τα οποία όμως δεν έβαλαν σε μπελάδες τον γκολκίπερ του Ατρόμητου.

Το δοκάρι του Μουνίθ

Ο Μουνίθ παραλίγο να βάλει μπροστά τον Ατρόμητο στο 27', αλλά το καταπληκτικό αριστερό σουτ έξω από την περιοχή και αριστερά χτύπησε στο δεξί δοκάρι του Βατσλίκ.

Η τρίτη και τελευταία τελική του Λόπες στο παιχνίδι έγινε στο 28', αλλά το σουτ του διεθνούς Πορτογάλου από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής δεν είχε τύχη.

Ο Κυριάκος Παπαδόπουλος «πάλευε» να αναχαιτίσει Τικίνιο και Αραμπί και στο 31' δέχτηκε κίτρινη για μαρκάρισμα στον Μαροκινό, ενώ αργότερα είχε αψιμαχία με τον Βαλμπουενά. Ο Ολυμπιακός είχε την υπεροχή, πίεζε τον Ατρόμητο, οι γραμμές του οποίου ήταν ψηλά. Στο 40' ο Ρόνι Λόπες έκανε λάθος πάσα στο... μισό μέτρο. Το αμφίρροπο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να έχουν 58% κατοχή μπάλας και να έχουν καταγράψει πέντε τελικές, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν τέσσερις.

Το «ερυθρόλευκο» σφυροκόπημα

Ο Ονιεκούρου ήταν η πρώτη αλλαγή του Μαρτίνς. Ο Λόπες αντικαταστάθηκε και ο Νιγηριανός πήρε θέση στην αριστερή πλευρά της μεσαίας γραμμής. Ο Ατρόμητος ξεκίνησε το δεύτερο μισό παίζοντας πιο οπισθοχωρημένα και ο τρόπος που αμύνθηκε δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να φτάσουν σε τελική, μέχρι το 64'. Διότι από εκείνο το σημείο οι παίκτες του Μαρτίνς σφυροκόπησαν τον Ατρόμητο. Αρχικά το γύρισμα του Τικίνιο από δεξιά πέρασε από όλα τα σώματα. Ο Αραμπί έδωσε στον Μπουχαλάκη, του οποίου το πλασέ κόντραρε. Το ίδιο και το σουτ του Εμβιλά στην εξέλιξη της φάσης. Στο 65' η κεφαλιά του Σισέ πέρασε δίπλα από το δοκάρι, το ίδιο και αυτή στο 67'. Στο ίδιο λεπτό το σουτ του Εμβιλά κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

Στο 68' ο Μπεντινέλι αντικατέστησε τον Κλωναρίδη, ενώ για τον Ολυμπιακό οι Ανδρούτσος και Κούντε τους Καρμπόβνικ και Μπουχαλάκη. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχιζαν να πιέζουν ασφυκτικά τον Ατρόμητο και στο 71' χάθηκε μεγάλη ευκαιρία. Ο Βαλμπουενά έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Τικίνιο με το σώμα έστρωσε στον Αραμπί, το σουτ του οποίου από θέση βολής κατέληξε πάνω στον Πίριτς.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να αμύνονται και να μην είναι καν σε θέση να «χτυπήσουν» στην κόντρα. Στο 74' η κεφαλιά του Τικίνιο από το γέμισμα του Ανδρούτσου κατέληξε άουτ, πέντε λεπτά αργότερα το τακουνάκι του Τικίνιο χτύπησε πάνω στον Χατζηισαΐα, ενώ ο Αραμπί στον οποίο κατέληξε η μπάλα αστόχησε από κοντά.

Δεν έμπαινε με τίποτα

Στο 83ο λεπτό ο Ολυμπιακός μετρούσε κατοχή 64%, το 0-0 παρέμενε και οι ευκαιρίες διαδέχονταν η μία την άλλη. Στο 85' το σουτ του Ονιεκούρου, που είχε ανέβει πάρα πολύ, κόντραρε στα σώματα και στο 87' χάθηκε νέα φοβερή ευκαιρία για τους πρωταθλητές. Στο γύρισμα του Ονιεκούρου δεν βρήκε κανείς την μπάλα από Τικίνιο και Ελ Αραμπί και ακολούθως το γύρισμα του Ανδρούτσου δεν απέφερε αποτέλεσμα.

Ο Γκορτσίλας έδωσε επτά λεπτά καθυστερήσεων και ο Ολυμπιακός συνέχισε να εξαπολύει επιθέσεις. Το σουτ του Ανδρούτσου μέσα από την περιοχή στο 90'+3' ήταν άστοχο, στο 90'+4' ο Αλγκασίμ πίεσε τον Χατζηισαΐα και το τσίμπημα της μπάλας πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Στο 90'+5' το πλασέ του Κούντε πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο, ενώ στο 90'+8' η κεφαλιά του Αραμπί ήταν άστοχη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Καρμπόβνικ (69' Ανδρούτσος), Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης (68' Κούντε), Εμβιλά, Λόπες (46' Ονιεκούρου), Βαλμπουενά (88' Αλγκασίμ Μπα), Τικίνιο, Ελ Αραμπί.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Άνχελ Λόπεθ): Πίριτς, Βασιλαντωνόπουλος, Χατζηισαΐας, Κ. Παπαδόπουλος, Καστεγιάνο, Σάλομον, Ντένιτς, Καρτάλης (82' Κωτσόπουλος), Κλωναρίδης (68' Μπεντινέλι), Μουνίθ (89' Νάτσος), Κουλούρης.