Πρόκριση στα πέναλτι με... ήρωα τον Σίλβα!!

- 24.09.2020

Thumbnail
Πρόκριση... με την ψυχή στο στόμα.

Πρόκριση... με την ψυχή στο στόμα. Το ΑΠΟΕΛ βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Ζρίνσκι, το γύρισε αμέσως, ισοφαρίστηκε ξανά και χρειάστηκε να πάει μέχρι τα πέναλτι για να προκριθεί στα playoffs Europa League, μετά το 2-2 στην κανονική διάρκεια. Η Σλόβαν Λίμπερετς περιμένει στον επόμενο γύρο (στην Τσεχία ο αγώνας).

Η διαδικασία των πέναλτι

-Θα γίνουν στην Βόρεια εστία

-Πρώτος εκτελεί ο Γένσεν, 1-0!

-Τώρα ο Φιλίποβιτς, 1-1

-Δεύτερος για το ΑΠΟΕΛ ο Ατζίλι, στο οριζόντιο δοκάρι. Μένει το 1-1

-Ο Ιμπάνιεζ για την Ζρίνσκι, το πιάνει ο Σίλβα!

-Βολίδα από τον Μπεν Σαχάρ και 2-1!

-Σειρά του Μπίλμπιγια, το πιάνει και αυτό ο Σίλβα!

-Τάμαρι στην εκτέλεση και 3-1!

-Γκοβεντάριτσα και 3-2

-Ντέβι τώρα... ΓΚΟΛ και το ΑΠΟΕΛ είναι στα playoffs!!

Η εξέλιξη του αγώνα

-Ξεκίνημα στην Λευκωσία, καλή επιτυχία στο ΑΠΟΕΛ!

-3' Πρώτη καλή στιγμή, με τον Ντονγκαλά να βρίσκει με σέντρα τον Νούχιου ο οποίος υπό πίεση δεν μπορεί να πιάσει την κεφαλιά εξ επαφής. Διαμαρτύρεται για πέναλτι ο Κοσοβάρος. Από το ριπλέι φάνηκε καθαρά ότι ο αμυντικός τον τράβηξε απ' την φανέλα

-6' Σωστά υποδεικνύεται για οφσάιντ ο Ίβανσιτς μετά από σέντρα από δεξιά

-7' Ο Ντονγκαλά βρίσκει ξανά με σέντρα τον Νούχιου, η αδύναμη κεφαλιά δεν δυσκολεύει καθόλου τον Μπίρκιτς

-11' ΓΚΟΛ 0-1. Έγινε σέντρα από αριστερά και ο Ίβανσιτς ανενόχλητος από κοντά σκόραρε με το κεφάλι. Κακή αμυντική λειτουργία στην φάση από το ΑΠΟΕΛ - Δείτε το εδώ

-14' ΓΚΟΛ 1-1! Απαντά άμεσα το ΑΠΟΕΛ. Αναπτύχθηκε από δεξιά, ο Ζεράλδες "έκοψε" στον Ατζίλι και αυτός με πλασέ μέσα στην περιοχή ισοφάρισε - Δείτε το εδώ

-Είκοσι λεπτά στο ΓΣΠ. Οι γαλαζοκίτρινοι έχουν την κατοχή και ψάχνουν το δεύτερο γκολ. Η άμεση ισοφάριση επανέφερε τις ισορροπίες, είναι εμφανές πως το ΑΠΟΕΛ είναι πιο ποιοτική ομάδα

-25' Καλή εκτέλεση κόρνερ από τον Ζαχίντ αλλά δεν βρέθηκε κάποιος στην πορεία της μπάλας να πλασάρει. Στην εξέλιξη της φάσης, πλασέ του Ντε Βινσέντι από κοντά, ο Μπίρκιτς απέκρουσε ασταθώς

-26' ΓΚΟΛ 2-1! Ο Ατζίλι γέμισε με κόρνερ και ο Νούχιου πέτυχε ένα πάρα πολύ δύσκολο γκολ. "Πήρε" πάνω του δυο αμυντικούς και με έξυπνη πισινή κεφαλιά σκόραρε - Δείτε το εδώ

-35 λεπτά στο ματς, στο 69% η κατοχή για την ομάδα του Ουζουνίδη

-42' Φάση για τους Βόσνιους μετά από πολλή ώρα. Ένα σουτ του Μπίλμπιγια από πολύ μακριά, πάει ψηλά

-45' Τέλος ημιχρόνου. Το ΑΠΟΕΛ δέχθηκε γκολ στην μια και μοναδική ευκαιρία της Ζρίνσκι αλλά αντέδρασε άμεσα και το γύρισε, δείχνοντας και στην πράξη ότι η πρόκριση είναι στα πόδια του

-Ξεκίνησε το β' μέρος

-48' Μακρινό σουτ του Τοντόροβιτς, με το πόδια απομάκρυνε ο Σίλβα

-51' Ακόμα ένα επικίνδυνο σουτ, με τον Μπίλμπιγια να σουτάρει στην κίνηση από το ύψος της περιοχής, έξω η μπάλα. Μπήκε καλά η Ζρίνσκι στην "επανάληψη"

-Δέκα λεπτά στην επανάληψη. Δεν μπήκε καθόλου καλά το ΑΠΟΕΛ και έδωσε... δικαιώματα στους Βόσνιους

-57' Αναγκαστική αλλαγή, ο Μπέκιτς στη θέση του Μπάρμαριτς

-63' Κίνηση στο κέντρο από τον Ουζουνίδη αφού το ΑΠΟΕΛ δεν μπορεί να κρατήσει μπάλα. Ο Γένσεν στη θέση του Ζαχίντ

-65' Κάρτα στον τεχνικό της Ζρίνσκι για διαμαρτυρίες

-66' Ο Ζλόμισλιτς αντικαθιστά τον Τρέμποτιτς

-69' ΓΚΟΛ 2-2. Η Ζρίνσκι τιμωρεί την κάκιστη παρουσία του ΑΠΟΕΛ στο δεύτερο μέρος. Για ακόμα μια φορά κακή αμυντική λειτουργία, η μπάλα έφτασε στον Μπίλμπιγια που από κοντά νίκησε τον Σίλβα  - Δείτε το εδώ

-74' Ο Τάμαρι στη θέση του Ντονγκαλά

-76' Ο Γκοβεντάριτσα στη θέση του Ίβανσιτς

-77' Κίτρινη στον Ανουάρ για φάουλ στο κέντρο. Πρώτη στο ματς

-79' Συρτό σουτ του Μπίλμπιγια, πέφτει και αποκρούει ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ

-80 λεπτά αγώνα. Χωρίς τελική προσπάθεια οι γαλαζοκίτρινοι στο δεύτερο ημίχρονο

-81' Μακρινό σουτ από τον Φιλίποβιτς, ψηλά η μπάλα

-82' Επικίνδυνη φάση μετά από λάθος του Σάντος, ο Σίλβα βγήκε έγκαιρα και έσωσε την ομάδα του απομακρύνοντας με τα πόδια

-86' Μέσα ο Λουντέμο, έξω ο Ανουάρ

-Ακόμα πέντε λεπτά καθυστερήσεις

-Τέλος... Πάμε στην παράταση

-Ξεκίνησε η ημίωρη παράταση

-93' Κάρτα στον Νούχιου για επικίνδυνο παίξιμο, σήκωσε ψηλά το πόδι σε διεκδίκηση της μπάλας

-95' Κίτρινη στον Ζλόμισλιτς για φάουλ στον Γένσεν

-98' Αλλάζει επιθετικό ο Ουζουνίδης, μήπως αλλάξει η εικόνα της ομάδας του. Ο Μπεν Σαχάρ στη θέση του Νούχιου

-100 λεπτά αγώνα. Η τελευταία ευκαιρία του ΑΠΟΕΛ ήταν στο 26' όταν ο Νούχιου είχε κάνει το 2-1

-101' Κίτρινη στον Ατζίλι για φάουλ

-104' Σουτ του Γκοβεντάριτσα από διαγώνια δεξιά, πέφτει και αποκρούει ο Σίλβα

-Δυο λεπτά οι καθυστερήσεις

-105+2' Τέλος στο πρώτο μέρος

-106' Ξεκίνημα στο δεύτερο 15λεπτο με αλλαγή. Ο Σαντίκου στη θέση του Τσόρλουκα

-112' Εντελώς ακίνδυνο το ΑΠΟΕΛ σε όλο το δεύτερο μέρος και στην παράταση μέχρι στιγμής. Ούτε... υποψία φάσης δεν έκανε η ομάδα του Ουζουνίδη. Δεν μπορεί να βάλει τη μπάλα κάτω και να κάνει επίθεση

-114' Ευκαιρία μετά από πάρα πολλή ώρα. Σέντρα του Ντε Βινσέντι με φάουλ, κεφαλιά του Μπεν Σαχάρ, έτοιμος ο τερματοφύλακας της Ζρίνσκι

-115' Κάρτα στον Μπίλμπιγια για διαμαρτυρίες

-116' Κάρτα στον Σαντίκου που σταμάτησε τον Ζεράλδες στην αντεπίθεση

-Τέλος, η πρόκριση θα κριθεί στα πέναλτι

ΑΠΟΕΛ: Σίλβα, Ενσούε, Αρτούρ, Σάντος, Ζεράλδες, Ανουάρ (86' Λουντέμο), Ζαχίντ (63' Γένσεν), Ντε Βινσέντι, Ντονγκαλά (74' Τάμαρι), Ατζίλι, Νούχιου (98' Μπεν Σαχάρ)

-Στον πάγκο οι Πρινιωτάκης, Σιέλης, Μερκής

ΖΡΙΝΣΚΙ: Μπίρκιτς, Τσόρλουκα (106' Σαντίκου), Γιακόβλεβιτς, Μπάρμαριτς (57' Μπέκιτς), Ιμπάνιεζ, Ένιν, Τρέμποτιτς (66' Ζλόμισλιτς), Μπίλμπιγια, Φιλίποβιτς, Τοντόροβιτς, Ίβανσιτς (76' Γκοβεντάριτσα)