Πρωτάθλημα Α Κατηγορίας: Δεσπόζει το Βαρωσιώτικο ντέρμπι

- 16.01.2021

Thumbnail
Η Ομόνοια υποδέχεται τον Εθνικό Άχνας

Με δύο αγώνες συνεχίζεται σήμερα το απόγευμα η 20η αγωνιστική του Παγκύπριου Πρωταθλήματος Ποδοσφαίρου Α΄ Κατηγορίας.

Στις 16:00, η Ομόνοια Λευκωσίας υποδέχεται ,στο ΓΣΠ, τον Εθνικό Άχνας και στις 18:30, θα διεξαχθεί, στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», το βαρωσιώτικο ντέρμπι ανάμεσα σε Ανόρθωση και Νέα Σαλαμίνα.

Αύριο θα διεξαχθούν οι αγώνες Πάφος – ΑΠΟΕΛ (16:00- Στάδιο «Στέλιος Κυριακιδης») και Απόλλων – Ολυμπιακός Λευκωσίας (18:30 – Τσίρειο Στάδιο) .

Η 20η αγωνιστική του Παγκύπριου Πρωταθλήματος Ποδοσφαίρου Α΄ Κατηγορίας ολοκληρώνεται την Δευτέρα, 18 Ιανουαρίου, με τον αγώνα Δόξα Κατωκοπιάς – ΑΕΚ Λάρνακας.

Ο αγώνας θα διεξαχθεί στις 19:00, στο Μακάρειο.

Στο μεταξύ, στους χθεσινούς αγώνες, με τους οποίες άνοιξε η αυλαία της 20ης αγωνιστικής του Παγκύπριου Πρωταθλήματος ποδοσφαίρου, η Ένωση Νέων Παραλιμνίου νίκησε με 1-0 στο "Τάσος Μάρκου" την ΑΕΛ και ανέβηκε στους 18 βαθμούς, δίνοντας συνέχεια στην ανοδική της πορεία.

Παράλληλα, στέρησε στην ΑΕΛ την ευκαιρία να ανέβει στην πρώτη θέση, αφήνοντας την δεύτερη με 38 βαθμούς.

Σύμφωνα με την ΚΟΠ, το τέρμα που καθόρισε το τελικό αποτέλεσμα το πέτυχε ο Μαϊσουράτζε στο 72ο λεπτό. Από ένα χαμένο πέναλτι για τις δύο ομάδες, στο πρώτο ημίχρονο για την ΑΕΛ με το Ριέρα (16`)  και στο δεύτερο για την ΕΝΠ (71`) με το Φελίπε.

Βαθμολογικό άλμα για τον Ερμή που νίκησε με 2-0 την Καρμιώτισσσα και ανέβηκε στους 20 βαθμούς, τέσσερις περισσότερους από τον αντίπαλο του.

Ο Ρουσιάς στο  71` και ο Κοβάσεβιτς στο 88` πέτυχαν τα τέρματα για τους νικητές.