Πρωταθλητής μετά από 34 χρόνια ο ΠΑΟΚ!

- 21.04.2019

Thumbnail
 Μεγάλες στιγμές στην Τούμπα.

Ο ΠΑΟΚ μετά από 34 χρόνια είναι πρωταθλητής Ελλάδας. Τεράστια στιγμή για τους "ασπρόμαυρους".

Δείτε την εξέλιξη του αγώνα

1' Σέντρα στο ματς

3' ΓΚΟΛ! 1-0 ο ΠΑΟΚ νωρίς νωρίς με τον Σάκχοφ. Λάθος της άμυνας του Λεβαδειακού, ο Σβιντέρσκι πήρε τη μπάλα, την... έσπασε την περιοχή του Μπάγιατς και ο Ουκρανός πανεύκολα έκανε το 1-0.

8' ΠΕΝΑΛΤΙ για τον ΠΑΟΚ, το κέρδισε ο Γιαννούλης, έπειτα από πάσα του Μπίσεσβαρ.

9' ΓΚΟΛ 2-0 ο ΠΑΟΚ. Ο Μπίσεσβαρ νίκησε τον Μπάγιατς με εκτέλεση αλά Πανένκα.

11' Ο ΠΑΟΚ έχει πετύχει γρήγορα δύο γκολ και καθαρίζει ουσιαστικά το ματς.

12' Σουτ του Σάκχοφ, μετά από σύγχυση στην περιοχή του Λεβαδειακού, αλλά ο Ουκρανός δεν βρήκε στόχο. Καταιγιστικός ο ΠΑΟΚ.

16'Ωραία πάσα του Πέλκα στον Σβιντέρσκι, ο Πολωνός όμως δεν κατάφερε να νικήσει τον Μπάγιατς από ιδανική θέση για το 3-0.

29' ΠΕΝΑΛΤΙ... Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ να κάνει τρία τα γκολ του. Το κέρδισε ο Μάτος, όπως το αναφέραμε παρακάτω ο Βραζιλιάνος μπορεί να πατήσει στην αντίπαλη περιοχή και να διεκδικήσει πράγματα.

30' Το χάνει ο Πέλκας που ανέλαβε την εκτέλεση. Κακό χτύπημα.

33' Ένα σουτ του Πέλκα έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ.

43' Στο ίδιο μοτίβο το ματς, ο ΠΑΟΚ ελέγχει το ρυθμό και παλεύει για τρίτο γκολ.

45' Ημίχρονο στην Τούμπα, ο ΠΑΟΚ έχει κάνει αποφασιστικό βήμα για να πανηγυρίσει το πρωτάθλημα σε 45 λεπτά.

46'Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.

49'Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, ο Πέλκας σε θέση βολής εκτέλεσε με πλασέ, αλλά ο Μπάγιατς πάλι του είπε "όχι".

-Μετά το 3-0, οι οργανωμένοι οπαδοί του ΠΑΟΚ σήκωσαν πανό με τα πρόσωπα των αδικοχαμένων φιλάθλων της ομάδας στα Τέμπη το 1999:

-Αποθεώνουν οι οπαδοί του ΠΑΟΚ τον Ιβάν Σαββίδη.

53'ΓΚΟΛ! 3-0 ο ΠΑΟΚ με κεφαλιά, έπειτα από κόρνερ, ο Βαρέλα! Το κόρνερ εκτελέστηκε καλά από τον Πέλκα με τον στόπερ του ΠΑΟΚ να πατάει γερά και να εκτελεί. Ο Βαρέλα πανηγύρισε δακρυσμένος στην αγκαλιά του Ραζβάν Λουτσέσκου.

60'ΓΚΟΛ! 4-0 ο ΠΑΟΚ με δεύτερο γκολ του Σάκχοφ.

65' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ να κάνει το 5-0, αλλά ο Μπάγιατς απέκρουσε το σουτ του Μάτος.

69'Νέα φάση για τον ΠΑΟΚ. Εκτέλεση φάουλ από τον Γιαννούλη, κεφαλιά άουτ ο Μάτος.

81' ΓΚΟΛ! 5-0 ο ΠΑΟΚ με τον Σβιντέρσκι να εκμεταλλεύεται την ασίστ του Ζαμπά και να σκοράρει.

85' Πέντε λεπτά ακόμη για ν' αρχίσει το μεγάλο πάρτι! Ο κόσμος του ΠΑΟΚ δεν μπορεί να περιμένει...

-Ο κόσμος θέλει τον Βιεϊρίνια στο ματς.

-Ετοιμάζεται να περάσει τυπικά στον αγωνιστικό χώρο ο Πορτογάλος.

90' Και τώρα μπαίνει στον αγωνιστικό χώρο ο μεγάλος αρχηγός του ΠΑΟΚ, ο Αντρέ Βιεϊρίνια. Παίρνει τη θέση του Πέλκα.

-Κλαίει ο Πορτογάλος.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Σάκχοφ, Ολιβέιρα, Πέλκας, Μπίσεσβαρ, Λημνιός,  Σφιντέρσκι.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Μπάγιτς, Τσαμπούρης, Λιάγκα, Αντιλέχου, Ανγκουά, Μητρόπουλος, Καραχάλιος, Σαβαντογκό, Νίκα, Νανγκίς, Χατζηλάμπρος.