Πρώτο Ομόνοιας που δεν... μετράνε τα εκτός!

- 20.07.2021

Στις 21:00 ο πρώτος εκτός έδρας αγώνας της Ομόνοιας

Η Ομόνοια είναι η πρώτη Κυπριακή ομάδα που θα αγωνιστεί σε ματς Ευρωπαικής διοργάνωσης στο οποίο δεν μετρά πλέον ο κανονισμός του... εκτός εδρας γκολ!

>>> H offsite τώρα και στο Google News - Ακολουθείστε μας

Σαφώς και σε ματς της λεπτομέρειας το να σκοράρεις εκτός είχε παλαιότερα μεγάλη σημασία. Βέβαια και τώρα έχει αλλά μάλλον δεν θα είναι και τόσο καθοριστικό. Αν ΠΧ το βράδυ της Τρίτης η Ομόνοια σκοράρει και φύγει με το 1-1 από το Ζάγκρεμπ αυτό δεν της εξασφαλίζει με 0-0 στην ρεβάνς την πρόκριση. Από την άλλη όμως μπορεί να πάρει 0-0 και με 1-1 στο ΓΣΠ δεν θα μείνει εκτός, αφού το ματς θα πάει σε παράταση ή και πέναλτι! Με αυτό το παράδειγμα φαίνεται ξεκάθαρα πως ναι μεν αλλάζουν πράγματα με την κατάργηση του εκτός έδρας τέρματος ωστόσο σε διπλούς αγώνες τίποτα δεν είναι σίγουρο και τόσο απλό.

Πάντως το πλάνο και η τακτική του Μπεργκ δεν διαφοροποιείται λόγω της συγκεκριμένης αλλαγής.

Ο Νορβηγός σε τέτοια ματς έχει την φιλοσοφία του. Κοντρολαρισμένο ποδόσφαιρο, προσεκτικά, σίγουρα, χωρίς βιασύνη, χωρίς περιττές ενέργεις, συγκεντρωμένα και... κόντρα επιθέσεις. Έτσι θα κτυπήσει τους Κροάτες με στόχο η πρόκριση να κριθεί στην Κύπρο.

ΧΟΡΗΓΟΙ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ/Μαζί μας η Winmasters και το Alexander College.