«Πύρρειος» νίκη-κορυφής, ανησυχία για Πίττα-Χάμπο!

- 05.11.2021

Τριάρα… δίχως χαμόγελα!

Ο Απόλλωνας καθάρισε με 3-0 την Δόξα αλλά οι τραυματισμοί των Πίττα και Χάμπου φέρνουν ανησυχία στο στρατόπεδο των «κυανολεύκων». Μάλιστα ο τελευταίος αποχώρησε με το ασθενοφόρο για την κλινική!

Πρωταγωνιστής ο Νταμπό που είχε συμμετοχή και στα τρια γκολ, σκόραρε ο Χαμάς που είχε και ασίστ κάνοντας ξανά ένα πολύ καλό παιχνίδι. Γκολ ο Ζράντι. Δυο πέναλτι κέρδισε ο Νταμπό, το πρώτο μέσω on field review. Για δεύτερο σερί αγώνα σκοράρει ο Γάλλος φορ.

Το… πάλεψε η Δόξα ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο, θα μπορούσε να ισοφαρίσει προς τα τελευταία στάδια του πρώτου μέρους, όμως ο Γιοβάνοβιτς είπε «όχι» στον Σασί.

Στην επανάληψη η ομάδα του Τσόρνιγκερ ανέβασε ταχύτητα και κέρδισε δίκαια την προσφυγική ομάδα. Τρίτο σερι παιχνίδι με μηδέν παθητικό η Λεμεσιανή ομάδα. Ντεμπούτο στο πρωτάθλημα ο Βουκάσιν Γιοβάνοβιτς.

Στους 21 βαθμούς και στην κορυφή ο Απόλλωνας που θα περιμένει το αποτέλεσμα της ΑΕΚ για να ξέρει αν θα παραμείνει εκεί, στους 7 η Δόξα και στην προτελευταία θέση.

- Εναρξη στο ματς, καλή επιτυχία και στις δυο ομάδες.

- 1' Πίεση ψηλά του Απόλλωνα και κλέψιμο, ο Πίττας στα όρια της περιοχής δεν... έκανε το σουτ, έκοψε ο Αντενόν.

- 2' Λάθος του Κοβάσεβιτς, ο Απόλλωνας στην επίθεση, ο Κολ το σουτ, η μπάλα σε σώματα.

- 4' ΓΚΟΛ ο Απόλλωνας και 1-0! Ο Νταμπό! Φοβερή σέντρα του Χαμάς που είδε τον Γάλλο, του πέρασε την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι και με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα! Εξαιρετική συνεργασία των δυο. Μπροστά ο Απόλλωνας, πολύ ικανοποιημένος ο Τσόρνιγκερ.

- 5' Σηκώθηκε ο Λούκα Στορ, ο Πίττας κάτι είπε στον Τσόρνιγκερ. Προληπτικά ο Σλοβάκος κάνει ζέσταμα.

- 7' Σουτ του Χάμπου στο ύψος της περιοχής έπειτα από πάσα του Μαυρία, άουτ η μπάλα!

- 9' Κτύπησε στο δοκάρι ο κίπερ του Απόλλωνα, ο Γιοβάνοβιτς σε προσπάθεια να μπλοκάρει, μέσα το ιατρικό επιτελείο. Μια χαρά ο Σέρβος.

- 11' Μέσα ο Στορ εκτός ο Πίττας. Αναγκαστική η πρώτη αλλαγή

(ΣΧΟΛΙΟ) Κλείνουμε το 20λεπτο, μπροστά ο Απόλλωνας, η Δόξα προσπαθεί να κυκλοφορήσει την μπάλα. Η ομάδα του Τσόρνιγκερ έχει κατεβάσει για λίγο... ταχύτητα.

- 20' Φάουλ δίνει ο Κουμή του Χάμπου στον Αντάμοβιτς, ο Σέρβος φαίνεται να πέφτει μόνος του. Η φάση έξω από την περιοχή της Δόξας.

- 22' Κίτρινη στον Οικονομίδη για φάουλ στον Χάμπο...

- 25' Στην περιοχή ο Αλμπάνης, συνεχόμενα σουτ του Ελλαδίτη, βγάζει την άμυνα η Δόξα. Κόρνερ...

- 30' Xαμηλός ρυθμός στο ματς, η Δόξα έχει καταφέρει στα τελευταία λεπτά να περιορίσει τον Απόλλωνα.

- 35' Κόρνερ η Δόξα, ο Μπαλντέ εκτέλεσε στο δεύτερο δοκάρι, διώχνει ο Γιοβάνοβιτς. Επαναφέρει η Δόξα, ο Σέρβος μπλοκάρει σταθερά.

>>> H offsite τώρα και στο Google News - Ακολουθείστε μας

- 40' Οφσάιντ στον Νταμπό σταματά η επίθεση του Απόλλωνα, ο ρεφ σφύριξε πρώτα πέναλτι πάνω στον Στορ και έπειτα σήκωσε το χέρι για οφσάιντ. Ο Κουμή ασπάστηκε την απόφαση του 2ου βοηθού. Επιβεβαιώθηκε και μέσω VAR το οφσάιντ. Ο Νταμπό στο ξεκίνημα της φάσης είναι εκτεθειμένος και στην συνέχεια ο φορ του Απόλλωνα ανατρέπεται.

- 41' Μεγάλη ευκαιρία για την Δόξα! Ο Σασί έκανε την κεφαλιά, ο Γιοβάνοβιτς το βγάζει! Φοβερή αντεπίθεση των φιλοξενουμένων, ο Σασί τελικός αποδέκτης μέσα στη περιοχή, δεν κατάφερε να νικήσει τον κίπερ του Απόλλωνα.

- 42' Κόρνερ του Μπαλντέ, ο Καλλής την κεφαλιά, η μπάλα μόλις πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γιοβάνοβιτς.

Ημίχρονο στο Τσίρειο. Όλα τα λεφτά... η αρχή και το τέλος.

Εναρξη στο Β' ημίχρονο

- 46' Γύρισμα του Οικονομίδη στην περιοχή, ο Ρομπέρζ είναι εκεί και απομακρύνει.

- 47' Σουτ του Μπαλντέ από πλάγια θέση, δεν αιφνιδιάζεται ο Γιοβάνοβιτς.

- 50' Πήγε να γίνει το λάθος στην άμυνα του Απόλλωνα, η μπάλα τελικά στον Γιοβάνοβιτς.

- 53' Σέντρα στο δεύτερο δοκάρι ο Αντάμοβιτς προς το μέρος του Στυλιανού, ο Κύπριος μπακ έπιασε την κεφαλιά αλλά δεν βρισκόταν κανείς από πλευράς Δόξας.

- 54' Κάθετα ο Αλμπάνης για τον Στορ, δυνατή η πάσα...

- 55' Ετοιμάζει Ίλιεφ ο Τσόρνιγκερ...

- 56' Συρτά ο Μαυρίας, διώχνει ο Λαφράνς πάνω στον Χαμάς, σουτ του Βελγομαροκινού εκτός περιοχής, άουτ. Η πρώτη τελική του Απόλλωνα στο 2ο ημίχρονο

- 57΄Ο Αλμπάνης αποχωρεί, μέσα ο Ίλιεφ.

- 58' Παράλληλο γύρισμα του Στορ στον Νταμπό, ο Γάλλος στο έδαφος δεν προλαβαίνει την μπάλα. Φωνές του Νταμπό για πέναλτι. Υπάρχει τράβηγμα από τον αμυντικό στον φορ του Απόλλωνα.

- 59' Πάει για on field review ο Κουμής για παράβαση του Κοβάσεβιτς στον Νταμπό.

- 61' Aναμονή της απόφασης του Κουμή, υπάρχει καθυστέρηση...

- 62' ΠΕΝΑΛΤΙ σφυρίζει ο Κουμή! Εξετάστησε και περίπτωση οφσάιντ, ο Νταμπό φαίνεται να είναι πίσω από την μπάλα.

*Η φάση θα αναλυθεί στο Super Monday της Δευτέρας από τον Η. Τσίκινη.

- 64' ΓΚΟΛ ο Απόλλωνας και 2-0! Ο Ζράντι! Πέφτει σωστά ο Σισκόφσκι αλλά δεν καταφέρνει να μπλοκάρει. Εύστοχος ο διεθνής άσος του Απόλλωνα.

- 65' Ο Στορ έφυγε στον χώρο, έκανε το σουτ, άουτ η μπάλα!

- 69' Στο έδαφος ο Χάμπος. Μέσα και το φορείο. Θα γίνει αλλαγή ο Χάμπος. Μέσα ο Τζουμ. Φεύγει με το ασθενοφόρο ο Κύπριος διεθνής μέσος. Ευχόμαστε να είναι όλα καλά.

- 74' Πέναλτι ξανά για τον Απόλλωνα! Ο Νταμπό σπρώχνεται από τον Μέσκα. Πρέπει να φανεί αν είναι έξω ή μέσα η παράβαση.

- 75' Επιβεβαιώνει ο VAR για πέναλτι.

- 75' ΓΚΟΛ ο Απόλλωνας και 3-0! Ο Χαμάς ευστοχεί!

(ΣΧΟΛΙΟ) Καθαρίζει το παιχνίδι ο Απόλλωνας που ανησυχεί για τους Πίττα και Χάμπο.