- 05.02.2020

Thumbnail
Πέναλτι, Κόκκινη και πολλά λάθος οφσαιντ

Ο ΡΕΦίνιο σχολιάζει τις σημαντικότερες φάσεις του ντέρμπι ΑΠΟΕΛ-Ανόρθωση έχοντας παρακολουθήσει το βίντεο με τα στιγμιότυπα της Cablenet. Τυχόν επίμαχες-αμφισβητούμενες φάσεις που δεν είναι στο βίντεο δεν υπάρχει η δυνατότητα να σχολιαστούν.

• Στο 9ο λεπτό ο Βργκοτς μαρκάρει τον Χαλένιους. Συνηθισμένη επαφή, καμία παράβαση. Δεν υπήρξε καμία διαμαρτυρία από τον Σουηδό επιθετικό του ΑΠΟΕΛ.
  • Στο 36ο λεπτό ανακόπτεται με οφσάιντ ο Καλτσάς από τον 1ο βοηθό. Ο επιθετικός της Ανόρθωσης είναι στην ευθεία με τον αμυντικό του ΑΠΟΕΛ. Το χέρι είναι πιο μπροστά. Με το χέρι δεν μπορεί να σκοράρει. Oριακά καλύπτεται ο ποδοσφαιριστής της Ανόρθωσης.
  • Στο 48ο λεπτό ο Καλτσάς πέφτει και ζητάει πέναλτι. Ο επιθετικός της Ανόρθωσης διεκδικεί με τον Μιχαήλοβιτς. Δεν υπάρχει παράβαση, δεν φαίνεται να υπάρχει σπρώξιμο από τον Σέρβο αμυντικό. ΤΑ 7-8 ριπλέι δεν δείχνουν κάτι αντικανονικό.
  • Στο 63ο λεπτό ο Καλτσάς χρέωνεται οφσάιντ. Ήταν στην ευθεία με τους αμυντικούς του ΑΠΟΕΛ. Λάθος η υπόδειξη από τον Β΄βοηθό.
  • Στο 65ο λεπτό σοβαρό λάθος από τον 2ο βοηθό που υπέδειξε σε αντικανονική θέση (οφσάιντ) τον Καλτσά. Καλυπτόταν καθαρά. Ο βοηθός το χάνει γιατί ο Σάβιτς κάνει κίνηση για να εκθέσει (σε θέση οφσάιντ) τον Ελλαδίτη αλλά όταν γίνεται η πάσα ήταν καθαρά καλυμμένος.
  • Στο 71ο λεπτό σε σέντρα (από απόσταση) στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ ο Σάβιτς κάνει κακό υπολογισμό και στην προσπάθεια του να απομακρύνει με το κεφάλι δεν βρίσκει την μπάλα με αποτέλεσμα αυτή να κτυπήσει στο χέρι του το οποίο ήταν ανοικτό μπροστά από το σώμα του. Ο διαιτητής είναι κοντά και κρίνει πως δεν αυξήθηκε ο όγκος του σώματος. Τα ριπλέι δεν δικαιώνουν την απόφαση του διαιτητή αφου φανερώνουν χέρι και παράβαση.
  • Στο 74ο λεπτό ο Ντούρις μπαίνει στην περιοχή, κινείται με την μπάλα προς τα δεξιά. Ο Μερκής τρέχοντας έρχεται σε επαφή με τον Σλοβάκο επιθετικό και ακολουθεί πτώση των δύο ποδοσφαιριστών στο έδαφος. Ο διαιτητής κρίνει πως δεν υπάρχει ξεκάθαρο σπρώξιμο από τον αμυντικό του ΑΠΟΕΛ προς τον αντίπαλο. Υπάρχει μεν επαφή στη διεκδίκηση της μπάλας αλλά δεν φαίνεται να ήταν αρκετή για να δοθεί παράβαση. Τα ριπλέι φαίνεται να δικαιώνουν τον διαιτητή. Οι οδηγίες που έχουν οι διαιτητές είναι πως για να δοθεί πέναλτι, ή φάουλ γύρω από την περιοχή, πρέπει να υπάρχει ξεκάθαρη παράβαση