Roland Garros: Πάλεψε σαν λιοντάρι, αλλά λύγισε ο Τσιτσιπάς

- 13.06.2021

Ηττήθηκε με 3-2 σετ

Δεν τα κατάφερε να σηκώσει το τρόπαιο του Roland Garros ο Στέφανος Τσιτσιπάς ο οποίος έβαλε δύσκολα στον αντίπαλό του.

Ο Έλληνας τενίστας κοίταξε στα μάτια το Νο1 Νόβακ Τζόκοβιτς ο οποίος κατέκτησε για 19η φορά το Grand Slam του Roland Garros.

Παρόλο που ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε με 2-0 σετ, ο Σέρβος τενίστας γύρισε τον αγώνα τον οποίο κέρδισε με 3-2 σετ.

>>> H offsite τώρα και στο Google News - Ακολουθείστε μας

Η εξέλιξη του αγώνα

1ο ΣΕΤ: 7-6 ο ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ (ΤΕΛΙΚΟ)

1o game: Το κέρδισε με τρεις σερί άσους ο Τσιτσιπάς!

2o game: Χωρίς να χάσει πόντο ο Τζόκοβιτς κέρδισε το σετ και ισοφάρισε τα games σε 1-1.

3ο game: Ξανά με άσο κέρδισε το game o Στέφανος. 2-1

4ο game: Ισοφαριζει ο Σέρβος, ξανά χωρίς να χάσει πόντο στο σέρβις του. 2-2

5ο game: Κρατάει το σέρβις του ο Στέφανος, κερδίζει το game και προηγείται με 3-2!

6ο game: Ξανά ο Τζόκοβιτς άχαστος στο σερβίς του! Ισοφάρισε σε 3-3.

7ο game: Απαντά ο Στέφανος, παίρνει το game και προηγείται με 4-3!

8o game: Συνεχίζεται το σερί με τα κερδισμένα games στα σερβίς τους. Ισοφάρισε σε 4-4 ο Τζοκοβιτς.

9ο game: Άχαστος στο σερβίς του Τσιτσιπάς, 5-4 χωρίς να χάσει πόντο στο game!

10o game: Τρομερό game, το κέρδισε ο Τζόκοβιτς και 5-5

11ο game: "Σπάει" το σερβίς του Τσιτσιπά ο Τζόκοβιτς. Πρώτο break σήμερα. Θέλει ένα ακόμη game και παίρνει το σετ ο Σέρβος.

12o game: Κάνει το break ο Τσιτσιπάς, ισοφαρίζει σε 6-6 και πάμε στο τάι μπρεικ!

ΝΑΙ!! Το πήρε το πρώτο σετ ο Στέφανος!

1-0 για τον Έλληνα απέναντι στον τεράστιο Τζόκοβιτς. 68 λεπτά διήρκεσε το φανταστικό πρώτο σετ

Τέλος πρώτου σέτ: 8-6 ο Τσιτσιπάς στο τάι μπρέικ και ΚΕΡΔΙΣΕ το πρώτο σετ!

2ο ΣΕΤ 6-2 o ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ (ΤΕΛΙΚΟ):

1o game: Ξεκινάει με μπρέικ ο Στέφανος το 2ο σετ! Κερδίζει το game και 1-0!

2o game: Φοβερός πόντος και 2-0 ο Τσιτσιπάς!

3o game: Παίρνει το game ο Τζόκοβιτς και μειώνει σε 2-1.

4o game: Κάνει το 3-1 ο Τσιτσιπάς!

5o game: Love service game για τον Σέρβο που μειώνει σε 3-2

6o game:  Άσος, love service game και 4-2 για τον Έλληνα πρωταθλητή!

7o game: Ναι! Το έκανε το μπρέικ ο Στέφανος και προηγείται 5-2!

8o game: 6-2!  Το πήρε και το δεύτερο σετ ο Στέφανος!

Τεράστια εμφάνιση από τον Έλληνα πρωταθλητή. Προηγείται 2-0 του «μύθου» Τζόκοβιτς, όντας μέχρι στιγμής κυρίαρχος

5o game: 4-1 ο Τζόκοβιτς

6o game: Παίρνει το game και μειώνει σε 4-2 ο Τσιτσιπάς!

7o game: Κάνει το 5-2 ο Σέρβος

8o game: Εντυπωσιακός Στέφανος γυρίζει από το 30-0 και κάνει το 5-3

9o game: Παίρνει το 3ο σετ με 6-3 o Τζόκοβιτς.

Παίρνει το σετ και μειώνει σε 2-1 ο Σέρβος

Αντέδρασε, όπως αναμενόταν, το Νο.1 του κόσμου και πάμε σε 4ο σετ.

Συμπληρώθηκαν 2,5 ώρες αγώνα. Ο 23χρονος Τσιτσιπάς έχει θεωρητικά πλεονέκτημα όσο περνάει η ώρα απέναντι στον 34χρονο Τζόκοβιτς, ωστόσο ο Σέρβος έχει την εμπειρία 28 τελικών Grand Slam, που είναι αναμφίβολα πολύ βαρύνουσας σημασίας έναντι του πρώτου τελικού Grand Slam στην καριέρα του Στέφανου.

Ο Τσιτσιπάς ζήτησε από τους φυσιοθεραπευτές να δουν λίγο τη μέση του, όπου ένιωσε κάποια ενόχληση, αλλά δεν φαίνεται να είναι κάτι σοβαρό. Ο αγώνας συνεχίζεται χωρίς να ζητηθεί από τον Έλληνα ιατρικό τάιμ άουτ.

4ο ΣΕΤ 6-2 ο Τζόκοβιτς (ΤΕΛΙΚΟ):

1o game: Μπρέικ για τον Τζόκοβιτς και 1-0. Θέλει προσοχή τώρα για να μην αποκτήσει την ψυχολογία με το μέρος του ο Σέρβος.

2o game: Τελειώνει το game γρήγορα και κάνει το 2-0 ο Σέρβος

3o game: Απίστευτο dropshot και μπρέικ για τον Τζόκοβιτς. 3-0 για τον Σέρβο, που αποκτά τεράστιο προβάδισμα για να πάρει το σετ

4o game: Love service game για το 4-0 του Σέρβου

5o game: Μειώνει πολύ γρήγορα σε 4-1 με δικό του love service game ο Τσιτσιπάς

6o game: Δεύτερο συνεχόμενο love service game του Τζόκοβιτς και 5-1

7o game: Τελειώνει το game με άσο ο Τσιτσιπάς και μειώνει σε 5-2

8o game: 6-2. Τελειώνει το σετ ο Τζόκοβιτς και ισοφαρίζει σε 2-2 σετ.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς καλείται να κάνει τώρα ό,τι και στον ημιτελικό κόντρα στον Ζβέρεφ, για να κατακτήσει το Roland Garros. Κι εκεί προηγήθηκε 2-0, κατόπιν ισοφαρίστηκε σε 2-2, αλλά πήρε το πέμπτο σετ και τη νίκη με 3-2.

5ο ΣΕΤ 6-4 ο Τζόκοβιτς (ΤΕΛΙΚΟ):

1o game: Το πήρε το game ο Στέφανος και έκανε το 1-0! Τεράστιας σημασίας η υπεράσπιση του σερβίς του Έλληνα πρωταθλητή!

2o game: Ισοφαρίζει σε 1-1 ο Τζόκοβιτς

3o game: Κάνει το μπρέικ ο Τζόκοβιτς και το 2-1

4o game: Love service game και 3-1 για τον Σέρβο

5o game: Παίρνει το σετ και μειώνει σε 3-2 ο Στέφανος. Δεν τα παρατά, είναι ακόμα «ζωντανός»

6o game: Παίρνει το game και κάνει το 4-2 ο Σέρβος

7o game: Μειώνει σε 4-3 και μένει ζωντανός ο Στέφανος!

Θα ψάξει το μπρέικ με όλες του τις δυνάμεις σε ένα από τα δύο επόμενα service games του Τζόκοβιτς ο Έλληνας πρωταθλητής

8o game: 5-3 ο Τζόκοβιτς με love game

9o game: Μειώνει σε 5-4 ο Στέφανος!

10o game: 6-4. Τέλος: Ο Τζόκοβιτς κατακτά το Roland Garros απέναντι στον συγκινητικό Τσιτσιπά