Σπουδαία νίκη του Εθνικού κόντρα στην Ομόνοια

- 07.02.2022

Την κέρδισε 0-2 μέσα στο ΓΣΠ - Σπουδαίο διπλό

Σπουδαίο διπλό για τον Εθνικό στο ΓΣΠ! Κέρδισε την Ομόνοια με 0-2 με σκόρερ τους Ντούρις και Βοϊτκόφσκι και πέτυχε έτσι μόλις την τρίτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

Οδυνηρή ήττα για το τριφύλλι που είχε τέσσερα δοκάρια, με τους Μιξ και Τσέποβιτς να "σημαδεύουν" το σίδερο από δυο φορές! Το σύνολο του Χ.Μπεργκ είχε τις ευκαιρίες αλλά πλήρωσε δυο αντεπιθέσεις του Εθνικού, με τον Ντούρις στο 50' και τον Βοϊτκόφσκι στο 95' να βάζουν τα γκολ.

Στους 12 βαθμούς οι φιλοξενούμενοι που αναπτερώνουν τις ελπίδες τους για παραμονή, "κολλημένη" στους 28 οι γηπεδούχοι που βλέπει τις πιθανότητες για είσοδο στην εξάδα να μειώνονται ακόμα περισσότερο.

Το "φιλμ" του αγώνα

-Πρώτο σφύριγμα από τον Κωνσταντίνο Φωτίου.

-Τίποτα αξιοσημείωτο στα πρώτα πέντε λεπτά.

-9' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία. Φάση διαρκείας στην περιοχή με τον Κακουλλή να πλασάρει από δύσκολη γωνία, μόλις έξω.

-10' Νέα ευκαιρία με κεφαλιά του Τσέποβιτς μετά από κόρνερ του Μποτεάκ, ο Γκόρουπετς ήταν πάνω στην γραμμή και έσωσε.

-12' Κίτρινη στον Μάζουρεκ για φάουλ στον Παναγιώτου.

-13' ΔΟΚΑΡΙ η Ομόνοια με πλασέ του Τσέποβιτς εκτός περιοχής. Πιέζει το τριφύλλι, "άγγιξε" το γκολ σε τρεις περιπτώσεις μέσα σε λίγα λεπτά.

-16' Ακόμα μια ευκαιρία με σουτ του Κακουλλή από διαγώνια δεξιά, αποκρούει ο Χριστοδούλου.

-18' Ευκαιρία για τον Εθνικό, πρώτη στο παιχνίδι, με τον Ντούρις να πλασάρει από πολύ δύσκολη θέση και τον Μιξ να διώχνει πάνω στη γραμμή.

-18' Κάρτα στον Ιωάννου για φάουλ στον Λοΐζου.

-25 λεπτά. Ανέβηκε εδώ και λίγη ώρα η ομάδα του Μπαντία, μετά το δυνατό ξεκίνημα της Ομόνοιας και έχει αυξήσει το ποσοστό κατοχής του "παγώνοντας" τον ρυθμό.

-27' Μικροδιακοπή, Παναγιώτου και Ντούρις είναι στο έδαφος μετά από διεκδίκηση.

-28' Συνεχίζουμε...

-30' Νέα μικροδιακοπή, στο έδαφος ο τερματοφύλακας του Εθνικού.

-32' ΔΟΚΑΡΙ ξανά οι πράσινοι με πολύ δυνατό σουτ του Μιξ ακριβώς έξω απ' την περιοχή!

-38' Δεν θα συνεχίσει ο Παναγιώτου, ο οποίος τραυματίστηκε στη φάση με τον Ντούρις.

-38' Στη θέση του ο Χαραλάμπους.

-39' Ευκαιρία για την Ομόνοια, ο Κακουλής μέσα από την περιοχή, έπιασε το σουτ, η μπάλα στο σώμα του Χολ! Καθοριστική άμυνα!

-41' Σέντρα του Λοΐζου με το δεξί, στα χέρια του Χριστοδούλου η μπάλα.

-42' Απίθανη ευκαιρία για την Ομόνοια! Τρίτο δοκάρι για τους "πράσινους", ξανά με τον Τσέποβιτς. Ο Σέρβος εκτός περιοχής, έπιασε έναν "κεραυνό", η μπάλα στο κάθετο δοκάρι, στην συνέχεια χτυπά στην πλάτη του Χριστοδούλου και περνά παράλληλα με τη γραμμή γραμμής.

-Ημίχρονο.

-Ξεκίνησε το β' μέρος.

-50' Σκοράρει ο Εθνικός με τον Ντούρις αλλά ακυρώνεται για οφσάιντ το γκολ. Έγινε σέντρα από τον Ιωάννου και ο Σλοβάκος με πολύ ωραίο σουτ στην κίνηση νίκησε τον Φαμπιάνο.

-Πολύ οριακή φάση, αναμονή για την απόφαση του VAR.

-52' ΓΚΟΛ 0-1! Μετρά το γκολ μετά την εξέταση της φάσης. Ο Ντούρις σκοράρει κόντρα στην πρώην ομάδα του. Δεν το πανηγυρίζει - ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΕΔΩ

-53' Ο Βοϊτκόφσκι στη θέση του Μάζουρεκ, αναγκαστική η αλλαγή.

-56' ΤΕΤΑΡΤΟ δοκάρι για την Ομόνοια στο παιχνίδι. Μακρινό, φαλτσαριστό σουτ του Μιξ, η μπάλα στο σίδερο!

-57' Μακρινό σουτ του Λέζιακς, η μπάλα κοντράρει και πάει κόρνερ αλλά λανθασμένα ο ρεφ δίνει τη μπάλα στον Εθνικό. Έντονες διαμαρτυρίες.

-60' Κάρτα στον Κ.Ηλία για φάουλ στον Τσέποβιτς.

-61' Διπλή αλλαγή η Ομόνοια. Κίκο αντί Σέχου, Λοβέρα αντί Λοΐζου.

-63' Κάρτα στον Χαραλάμπους για φάουλ στον Γκόρουπετς.

-63' Ο Παπουλής στη θέση του Μπασιρού.

-66' Στο έδαφος ο Κακουλλής, μετά από σύγκρουση με τον Άδωνη στην περιοχή. Δεν βρήκε τη μπάλα και συγκρούστηκε με τον αντίπαλο.

-68' Κάρτα στον Γιούστε για τράβηγμα στον Γκόρουπετς.

-69' Ο Τσέποβιτς σε θέση βολής, έξω το σουτ από εξαιρετική θέση.

-70' Κίτρινη στον Παπουλή για διαμαρτυρίες.

-71' Στο έδαφος ο Ντούρις, δεν πάτησε καλά μετά από διεκδίκηση.

-74' Ο Περατικός αντί του Μ.Ηλία.

-74' Κλασική ευκαιρία για τον Εθνικό στην κόντρα... Ο Ντούρις έστρωσε στον Περατικό που πλάσαρε έξω από εξαιρετική θέση.

-Τελευταίο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Χ.Μπεργκ πιέζει για την ισοφάριση.

-Δεν έχει απειλήσει άμεσα το τριφύλλι εδώ και λίγη ώρα. Τελευταία πέντε λεπτά στο ΓΣΠ...

-86' Κυπριανού αντί Ιωάννου και Ζάκπα αντί Κ.Ηλία.

-88' Κάρτα στον Περατικό για τράβηγμα στον Λοβέρα.

-89' Σουτ του Μιξ εκτός περιοχής, λίγο έξω.

-Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις.

-94' Κάρτα στον Χριστοδούλου για καθυστερήσεις.

Ομόνοια (Χ.Μπεργκ): Φαμπιάνο, Λέζιακς, Σέχου (61' Κίκο), Γιούστε, Παναγιώτου (38' Χαραλάμπους), Μπασιρού (63' Παπουλής), Μιξ, Λοΐζου (61' Λοβέρα), Μποτεάκ, Κακουλλής, Τσέποβιτς.

-Στον πάγκο οι Παναγή, Ουζόχο, Ψάλτης, Κίκο, Ευαγγέλου, Ασημένος, Χαραλάμπους, Χρίστου, Λοβέρα, Ζαχαρίου, Ασάντε, Παπουλής.

Εθνικός (Ντ.Μπαντία): Χριστοδούλου, Πηλέας, Άδωνη, Ηλία Κ., Άμπραχαμ, Ηλία Μ. (74' Περατικός), Γκόρουπετς, Ιωάννου, Μάζουρεκ (53' Βοϊτκόφσκι), Χολ, Ντούρις.

-Στον πάγκο οι Καβαλέουσκι, Περατικός, Ντόλεζαλ, Ζάκπα, Κυπριανού, Βοϊτκόφσκι, Ταράσοφς, Σαββίδης, Κουμής, Ελουντού.

Κίτρινες: Χαραλάμπους, Γιούστε, Παπουλής / Μάζουρεκ, Ιωάννου, Κ.Ηλία

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας

4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος

VAR: Σωτηρίου Λούκας