Σπουδαίο «διπλό» με ανατροπή και... ζωγραφιά Φελίπε!

- 27.02.2021

Thumbnail
Οι "βυσσινί" επικράτησαν εκτός έδρας της Νέας Σαλαμίνας στο "Αμμόχωστος" στην πρεμιέρα των πλέι οφ με 2-1

Τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη πανηγύρισε το απόγευμα του Σαββάτου (27/02) η ΕΝΠ. Οι "βυσσινί" επικράτησαν εκτός έδρας της Νέας Σαλαμίνας στο "Αμμόχωστος" στην πρεμιέρα των πλέι οφ με 2-1 και πήραν... βαθιά ανάσα στην μάχη για παραμονή. Πριν τα γκολ, είχαμε την αποβολή του Βαρέλα απ' το 9' για δυνατό φάουλ στον Θεοδώρου. Η Νέα Σαλαμίνα έμεινε νωρίς με δέκα παίκτες αλλά σκόραρε πρώτη με κεφαλιά του Καμισοκό στο 26'. Στο β' μέρος η ΕΝΠ ρίσκαρε, φόρτωσε την επίθεση με πολλούς παίκτες, ισοφάρισε με κεφαλιά του Γκαντό στο 65' και έφτασε στη νίκη με ανατροπή χάρις σε εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Ζουάν Φελίπε στο 85'.

Το ΦΙΛΜ του αγώνα:

-Έναρξη.

-4' Σέντρα - σουτ του Θεοδώρου από αριστερά, δύσκολα σε κόρνερ ο Βεσελόφσκι.

-7' Πιο "ενεργή" η ΕΝΠ στα πρώτα λεπτά, ασκεί πίεση ψηλά και κρατάει περισσότερο την μπάλα.

-8' Στο έδαφος ο Θεοδώρου για δυνατό φάουλ - πάτημα απ' τον Βαρέλα. Μικρή διακοπή στο ματς.

-9' Πάει για on field review ο ρεφ Βασίλης Δημητρίου για να δει την φάση.

-9' ΚΟΚΚΙΝΗ στον Βαρέλα. Αυτή η απόφαση του ρεφ, με δέκα συνεχίζει η Νέα Σαλαμίνα.

10' Συνέχεια στο ματς.

-13' Κίτρινη στον Πανός για φάουλ στον Ντανίλο.

-16' Ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Φάουλ από δεξιά, σαν κοντινό κόρνερ. Ο Νικολάου δοκίμασε απ' ευθείας, ελάχιστα έξω η μπάλα.

-20' Διαγώνιο σουτ του Οσέι, λίγο έξω.

-22' Αντέδρασε μετά την αποβολή η Νέα Σαλαμίνα. Κρατάει περισσότερο μπάλα και γίνεται επικίνδυνη.

-26' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα! Καρποφόρησε η υπεροχή των γηπεδούχων, παρά το ότι αγωνίζονται με παίκτη λιγότερο. Εξαιρετική σέντρα του Οσέι από δεξιά, κεφαλιά του Καμισοκό στο πρώτο δοκάρι, δεν μπόρεσε ο Γκατσέφσκι για το 1-0!

-27' Πρώτη αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Μουστιβάρ αντί Οσέι.

-36' Πρώτη σημαντική ευκαιρία για την ΕΝΠ. Δυνατό σουτ του Μπάρνι από καλή θέση, η μπάλα κόντραρε, ο ίδιος έγινε ξανά κάτοχος και έκανε την σέντρα αλλά ο Νγκο από κοντά δεν βρήκε στόχο.

-38' Κίτρινη στον Ντένινγκ για φάουλ στον Ντανίλο.

-39' Μεγάλη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα! Ο Ντανίλο έφυγε στην πλάτη της άμυνας, μπήκε στην περιοχή από δεξιά και έκανε το γύρισμα αλλά ο Μπαρμπόσα έδιωξε σωτήρια.

-45' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-Τέλος πρώτου μέρους.

-Τα στατιστικά του πρώτου ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το β' μέρος.

-46' Διπλή αλλαγή για την ΕΝΠ. Ιρέπ αντί Λουσέρο και Γκαντό αντί Θεοδώρου. Πάει με 4-4-2 ο Φερέρ, ο Ντένινγκ πλάι στον Νγκο στην κορυφή, δεξί χαφ ο Φελίπε, αριστερό χαφ ο Γκαντό.

-51' Μεγάλη ευκαιρία για την ΕΝΠ. Ο Μπάρνι ελίχθηκε εντός περιοχής και έκανε το σουτ από πολύ καλή θέση, αδύναμο, στα χέρια του Βεσελόφσκι.

-54' Μακρινό σουτ του Πανός, αρκετά άστοχο.

-Αμύνεται πολύ καλά η Νέα Σαλαμίνα, δεν έχει επιτρέψει στην ΕΝΠ να φτιάξει πολλές επιθετικές προσπάθειες.

-62' Αλλαγή για την ΕΝΠ. Μαρκόφσκι αντί Πανός. Κι άλλος επιθετικός μέσα, ρισκάρει ο Φερέρ.

-65' ΓΚΟΛ για την ΕΝΠ! Σέντρα του Ιρέπ από αριστερά, άψογη κεφαλιά του Γκαντό, στα δίκτυα του Βεσελόφσκι για το 1-1! Συνεργάστηκαν ιδανικά οι δύο πρώτες αλλαγές του Φερέρ.

-67' Ατομική προσπάθεια του Ντένινγκ και σουτ πέφτοντας, λίγο έξω η μπάλα.

-71' Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Ντουβεντρού αντί Βάγκνερ.

-73' Μεγάλη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα! Ατομική προσπάθεια του Ντουβεντρού από αριστερά και γύρισμα, άστοχος από πλεονεκτική θέση ο Μουστιβάρ.

-75' Απειλεί ξανά η Νέα Σαλαμίνα. Κεφαλιά του Τσουκαλά από καλή θέση, έξω η μπάλα.

-76' Αλλαγή για την ΕΝΠ. Κυριάκου αντί Κοτσώνη.

-79' Κίτρινη στον Νικολάου για φάουλ στον Μπαρμπόσα.

-79' Σέντρα του Μπάρνι, πισινή κεφαλιά του Νγκο, έξω η μπάλα.

-81'Μεγάλη ευκαιρία για την  ΕΝΠ! Σέντρα του Ντένινγκ, κεφαλιά του Γκαντό, εντυπωσιακή επέμβαση απ' τον Βεσελόφσκι.

-82' Ξανά "Στοπ" απ' τον Βεσελόφσκι! Ωραίο σουτ στην κίνηση ο Κυριάκου, έπεσε σωστά στην δεξιά του γωνία και έδιωξε ο κίπερ της Νέας Σαλαμίνας.

-85' ΓΚΟΛ για την ΕΝΠ με τον Φελίπε! Φάουλ σε καλή θέση, ο Φελίπε ανέλαβε την εκτέλεση και στέλνοντας την μπάλα πάνω απ' το τείχος, νίκησε τον Βεσελόφσκι για το 2-1!

-88' Τριπλή αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Πικής αντί Τσουκαλά, Σιαθάς αντί Σεργίου και Μπρένο αντί Νικολάου.

-89' Αλλαγή για την ΕΝΠ. Κοσμά αντί Ντένινγκ.

-90' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-Τέλος αγώνα.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ:  Βεσελόφσκι, Σεργίου (88'Σιαθάς), Καμισοκό, Βαρέλα, Ντανίλο, Βάγκνερ (71'Ντουβεντρού), Οσέι (27'Μουστιβάρ), Τσουκαλάς (88'Πικής), Νικολάου (88'Μπρένο), Χριστοφόρου, Κονφέ.

Στον πάγκο: Ονησιφόρου, Αντρέου, Μπρένο, Κρεΐν, Παύλου, Μουστιβάρ, Ντουβεντρού, Πική, Σιαθάς.

ΕΝΠ: Γκατσέφσκι, Μπάρνι, Λουσέρο (46'Ιρέπ), Ντένινγκ (89'Κοσμά), Θεοδώρου (46'Γκαντό), Μπαρμπόσα, Κοτσώνης (76'Κυριάκου), Πανός (62'Μαρκόφσκι), Μπάλαζιτς, Φελίπε, Νγκο.

Στον πάγκο: Πέτρου, Ιρέπ, Μπελόνε, Γκαντό, Κοσμά, Μαϊσουράντζε, Κυριάκου, Μαυρουδή, Μαρκόφσκι.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Νικολάου / Πανός, Ντένινγκ.

KOKKINH: Βαρέλα.

Διαιτητής: Δημητρίου Βασίλης

Α' Βοηθός: Εγγλέζου Νίκος