Στους "4" η Παρί ΣΖ με τρομερή ΑΝΑΤΡΟΠΗ!

- 13.08.2020

Η Παρί Σεν Ζερμέν με δύο γκολ στις καθυστερήσεις προχώρησε στην επόμενη φάση επικρατώντας 2-1 της Αταλάντα.

Οι γάλλοι θα συναντηθούν στον ημιτελικό με το νικητή από το ζευγάρι Λειψία - Ατλέτικο Μαδρίτης.

Η Αταλάντα βρέθηκε μια ανάσα από την ιστορική πρόκριση, όμως η Παρί Σεν Ζερμέν με δύο τεμάχια στο 90' και το 92' πήρε τη νίκη (2-1) και μαζί το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Champions League!

1' Έναρξη αγώνα...

3' Καλή ευκαιρία για την Αταλάντα. Ο Αλεχάντρο Γκομεζ έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή και σούταρε πάνω στον Νάβας.

3' Απάντηση από την Παρί Σεν Ζερμέν. Ο Νεϊμάρ βρέθηκε απέναντι από τον Σπορτιέλο, αλλά πλάσαρε άουτ.

5' Διάθεση και από τις δύο ομάδες να παίξουν ποδόσφαιρο.

11' Ακόμη μία ευκαιρία για την Αταλάντα. Ο Χάτεμπορ πήρε την κεφαλιά από τη σέντρα του Γκόμεζ, με τον Νάβας να διώχνει σε κόρνερ.

18' Η Αταλάντα προσπαθεί να κυκλοφορήσει την μπάλα.

19' Η Παρί  φεύγει στην αντεπίθεση, ο Νεϊμάρ επέλεξε να βρει τον Ικάρντι μέσα στην περιοχή, αλλά άουτ κατέληξε η μπάλα.

21' O Φρόιλερ εκτέλεσε ένα φάουλ, ο Πάσαλιτς πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή και η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Νάβας

25' Το 61% της κατοχής έχει η Παρί, το 39% η Παρί.

27' ΓΚΟΛ 1-0 η Αταλάντα. Ο Πάσαλιτς βρέθηκε μέσα στην περιοχή, σε μία φάση που η άμυνα της Παρί κοιμήθηκε και εκείνος με ωραίο σουτ έκανε το 1-0.

28' Ωραία κίνηση από τον Νεϊμάρ, συνέκλινε στον άξονα και λίγο έξω από την περιοχή, σούταρε άουτ.

34' Η Παρί έτρεξε στην αντεπίθεση με τον Σαράμπια, άλλαξε την μπάλα με τον Νεϊμάρ, αλλά τελικά έκοψε ο Φρόιλερ.

38' Ο Σαράμπια επιχείρησε μία σέντρα μέσα στην περιοχή, βγήκε για να μαζέψει ο Σπορτιέλο.

42' Τραγικό λάθος από τον Χάτεμποερ, έβγαλε λάθος τον Νέιμαρ, ο οποίος αστόχησε απέναντι από τον Σπορτιέλο.

Ημίχρονο στο Ντα Λουζ: Η Αταλάντα έχει πάρει το προβάδιμα με 1-0 επί της Παρί χάρη σε γκολ του Πάσαλιτς.

46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.

48' Ο Τζιμσίτι πήρε την κεφαλιά, η μπάλα κάπου βρήκε και πέρασε κόρνερ πάνω από την εστία του Νάβας.

51' Απευθείας εκτέλεσε από τον Νεϊμάρ, η μπάλα βρήκε στον Ντε Ρον και κατέληξε κόρνερ.

54' Τρομερή ντίμπλα του Νεϊμάρ, αλλά η πάσα του στη συνέχεια δεν ήταν καλή.

59' Αλλαγή για την Παρί: Ο Εμπαπέ περνάει στη θέση του Σαράμπια.

62' O Xάτεμποερ κάνει φάουλ στον Μπερνάτ στα αριστέρα της περιοχής.

74' Μεγάλη ευκαιρία για την  Παρί. Ο Εμπαπέ πάτησε περιοχή, αλλά πλάσαρε στα πόδια του Σπορτιέλο.

78' Η Αταλάντα προσπάθησε να βγει στην αντεπίθεση, αλλά ο Μαλινόβσκι δεν βρήκε τον Μουριέλ στην περιοχή.

80' Ο Εμπαπέ σούταρε από τα όρια της περιοχής, αλλά ο Σπορτιέλο γι' ακόμη μία φορά μπλόκαρε.

86' Mετά από εκτέλεση κόρνερ ο Κιμπεπέ πήρε τηνκεφαλιά, αλλά πέρασε άουτ η μπάλα.

87' Ο Ντράξλερ δοκίμασε μακρινό σουτ, αλλά άουτ.

90' ΓΚΟΛ 1-1 η Παρί ισοφαρίζει...! Η Παρί Σεν Ζερμέν στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τον Μαρκίνιος. Ο Νεϊμάρ γύρισε και ο Βραζιλιάνος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

90+3' ΓΚΟΛ 1-2 η Παρί! Απίστευτη εξέλιξη με τους Γάλλους να γυρίζουν το ματς. Ο Τσούπο - Μότινγκ σκόραρε έπειτα από ασίστ του Εμπαπέ.

Αταλάντα (Γκασπερίνι): Σπορτιέλο, Ντζιμσίτι, Καλδάρα, Τολόι, Γκοζάν, Φρόιλερ, ντε Ρουν, Χάτεμποερ, Πάσαλιτς, Γκόμεζ, Ζαπάτα

Παρί (Τούχελ): Νάβας, Κέρερ, Τιάγκο Σίλβα, Κιμπεπέ, Μπερνάτ, Ερέρα, Μαρκίνιος, Γκουέιγ, Σαράμπια, Ικάρντι, Νεϊμάρ

# Ουδέτερη Έδρα - Ντα Λουζ. Χωρίς θεατές.

Διαιτητής: Taylor A. (Αγγ),