Στραβοπάτημα... ελέω Ρουσιά!

- 29.01.2021

Πολύ δύσκολα έβαλε στην ΑΕΛ ο ανταγωνιστικός Ερμής.

Πολύ δύσκολα έβαλε στην ΑΕΛ ο ανταγωνιστικός Ερμής. Οι «φτεροπόδαροι» από το 0-1 του Μαέ κατάφεραν να φέρουν «τούμπα» το ματς με τον πρώτο τους σκόρερ, Ονησίφορο Ρουσιάς. Ο Μηνάς με γκολάρα έσωσε τον βαθμό με τους «γαλαζοκίτρινους» να κάνουν έξαλλο τον προπονητή τους.

Ο killer Ρουσιάς δεν προσέχθηκε και τιμώρησε δις την ΑΕΛ που προηγήθηκε αλλά λίγο έλειψε να χάσει ολοκληρωτικά το ματς.

Πολλά παράπονα Κέρκεζ στους ποδοσφαιριστές για την αμυντική τους συμπεριφορά στο 2ο ημίχρονο με την ομάδα του Σατσιά να τα εκμεταλλεύεται και να μπαίνει μπροστά στο σκορ.

«Χρυσός» βαθμός ο Ερμής, απώλεια η ΑΕΛ που δεν αξιοποίησε το «στραβοπάτημα» της Ομόνοιας.

Το kerkida.net σας μεταφέρει ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης...

Έναρξη...

-Ντεμπούτο ο Άντονι Γεωργίου με τη φανέλα της ΑΕΛ...

enter " "

3΄ Ευκαιρία για τον Ερμή μετά από λάθος του Βοζίνια, ο Ρουσιάς πλάσαρε, αλλά η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό

11΄ Μεγάλη φάση για τον Ερμή, από κοντά ο Χολτ το τελείωμα, φοβερή απόκρουση ο Βοζίνια

16΄ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Άντονι Γεωργίου, άουτ η μπάλα

17΄ Κίτρινη στον Σιντιμπέ, φάουλ σε πολύ καλό σημείο για την ΑΕΛ

19΄ Νέα άστοχη εκτέλεση φάουλ από τον Άντονι

20΄ Νέο λάθος από τον Βοζίνια, καθοριστική παρέμβαση από τον Στραχίνια Κέρκεζ και... λήξη συναγερμού

25΄ Γύρισμα ο Βάλπορτ από τα δεξιά, ο Βοζίνια έκανε δική του τη μπάλα με διπλή προσπάθεια

-Κάνει καλό παιχνίδι ο Ερμής, η ΑΕΛ δεν έχει μπορέσει να επιβληθεί

30΄ Στο 56% η κατοχή μπάλας για την ΑΕΛ

35΄ ΓΚΟΛ/Ο Μαέ το 0-1! Σέντρα του Τόρες από τα δεξιά, ξεπέταγμα από τον Μαέ και με προβολή άνοιξε το σκορ για την ΑΕΛ! Πολύ ωραίο γκολ για την ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ

-Θέλει να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ η ΑΕΛ και ψάχνει το 2ο γκολ

Τέλος ημιχρόνου

- Eναρξη στο β' μέρος.

- 46' Σουτ του Κοβάσεβιτς, μαζεύει ο Βοζίνια.

- 54' ΓΚΟΛ ο Ερμής και 1-1! Ο Ρουσιάς! Ο Βάλπορτ με σέντρα ακριβείας, έστειλε συστημένη τη μπάλα στο κεφάλι του Ρουσιά με τον πρώτο σκόρερ του Ερμή να νικά τον Βοζίνια.

- 58' ΓΚΟΛ ο Ερμής και 2-1! Ξανά ο Ρουσιάς! Σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, ο Κύπριος φορ πάλι αμαρκάριστος γυρίζει το ματς με δυνατό πλασέ. Έξαλλος ο Κέρκεζ για την αμυντική συμπεριφορά της ΑΕΛ στο 2ο γκολ. Ο Ρουσιάς ήταν μόνος και ανενόχλητος στο δεύτερο δοκάρι.

- 63' Σουτ του Αντάμοβιτς από μακριά, διώχνει ο Φιρινίδης.

- 66' Ωρα Μπάμπιτς, ο Κέρκεζ έδωσε εντολή στον Κροάτη να περάσει στον αγωνιστικό χώρο.

- 67' Κούρσα του Αντονι Γεωργίου, στην περιοχή ο Κύπριος εξτρέμ, κερδίζει κόρνερ.

- 68' Κίτρινη ο Βάλπορτ που έπεσε άτσαλα στον Νταβόρ.

- 69' ΓΚΟΛ η ΑΕΛ και 2-2! Ο Μηνάς Αντωνίου ισοφαρίζει! Γρήγορα βρίσκει το γκολ ισοφάρισης η ΑΕΛ, με τον Μηνά από τα δεξιά να κάνει δυνατό σουτ και να νικά τον Φιρινίδη. Η μπάλα χτύπησε και στο δοκάρι και στη συνέχεια κατέληξε στα δίχτυα. Πανέμορφο γκολ.

- 71' Σε ετοιμότητα ο Βοζίνια σε σουτ του Βάλπορτ.

- 72' Δυο αλλαγές ο Σατσιάς, Γκάταριτς και Κύπρου στις θέσεις των Μέιρα και Βάλπορτ.

- 74' Στο 60% η κατοχή για την ΑΕΛ που φορτώνει την επίθεση με Μπάμπιτς-Μαέ και ψάχνει το γκολ της ολικής ανατροπής.

- 75' Κόρνερ κερδίζει ο Άντονι Γεωργίου από τα αριστερά...

- Μπαίνουμε στο 80', ένα δεκάλεπτο συν τις καθυστερήσεις στο "Aμμόχωστος". Δραματικό ματς...

- 83' Εκτός ο κορυφαίος του Ερμή, Ονησίφορος Ρουσιάς, μέσα ο Ραφίνια.

- 86' Κίτρινη στον Γκάταριτς.

- Εξαλλος ο Κέρκεζ με τους ποδοσφαιριστές του, φωνές σε Σάντος, ο κόουτς βγήκε από τα ρούχα του. Έβγαλε και πέταξε το σακάκι του...

- 88' Φωνάζει σε Δημήτρη Αβραάμ ο Κέρκεζ.

ΤΡΙΑ τα λεπτά των καθυστερήσεων.

- 90+1' Στο έδαφος ο Φιρινίδης, διακοπή στο ματς.