Συμβιβασμός και... βαθμός (Φώτος)

- 26.09.2021

Συναρπαστικό παιχνίδι το βράδυ της Κυριακής (26/09) στο «ΓΣΠ», ανάμεσα σε Ομόνοια και Πάφο

Συναρπαστικό παιχνίδι το βράδυ της Κυριακής (26/09) στο «ΓΣΠ», ανάμεσα σε Ομόνοια και Πάφο στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής, με τις δύο ομάδες να συμβιβάζονται τελικά στο ισόπαλο 1-1. Η Παφιακή ομάδα ήταν αυτή που προηγήθηκε νωρίς στο πρώτο μέρος με τον Σεμέδο στο 16’, το «τριφύλλι» απάντησε στην επανάληψη με αυτογκόλ του Μιχαήλ στο 56’. Πίεσε στα τελευταία λεπτά για το γκολ της ανατροπής η Ομόνοια αλλά δεν μπόρεσε να πετύχει ότι πέτυχε και απέναντι στην Δόξα. Στους 5 βαθμούς (σε τέσσερα ματς) η Πάφος, στους 4 βαθμούς (σε τρία ματς) η Ομόνοια..

Το ΦΙΛΜ του αγώνα:

-Έναρξη.

-Σέχου δεξί μπακ, Γιούστε - Χούμποτσαν στα στόπερ και Παναγιώτου αμυντικό χαφ πλάι στον Μπασιρού είναι η διάταξη της Ομόνοιας.

-5' Καλός ο ρυθμός στο ξεκίνημα, με επιθετική διάθεση και οι δύο ομάδες.

-6' Πρώτη τελική στο ματς. Από αριστερά ο Ζαχαρίου συνέκλινε προς τα μέσα και έκανε το σουτ με το δεξί, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

ς6ηυτυηγ

-7' Πρώτη τελική και για την Πάφο, σουτ από μακριά του Σεμέδο, άστοχο.

-13' Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο! Λάθος από Ζαχαρίου - Λέζιακς, ο Ζάιρο επωφελήθηκε και έκανε το σουτ από πλάγια θέση και δεξιά εντός περιοχής, ο Φαμπιάνο έπεσε και έδιωξε δύσκολα.

35υ4γτ4

-16' ΓΚΟΛ για την Πάφο με τον Σεμέδο! Δημιουργός ο Βαλακάρι από δεξιά, έκανε την σέντρα με το δεξί προς το πρώτο δοκάρι εκεί που ο Σεμέδο κινήθηκε ωραία, πρόλαβε τον Σέχου και με πλασέ στην κίνηση δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Φαμπιάνο... ανοίγοντας το σκορ! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

ηρεξηρε

-19' Ευκαιρία για την Ομόνοια! Κόρνερ του Ζαχαρίου από αριστερά, ο Λέζιακς έκανε την κεφαλιά, με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω.

-22' Φάουλ σε πολύ καλή θέση για την Ομόνοια, εκατοστά έξω απ' την μεγάλη περιοχή. Το κέρδισε ο Ζαχαρίου απ' τον Αουρέλιο.

-23' Στο τείχος η εκτέλεση φάουλ του Τσέποβιτς.

-28' Κλασική ευκαιρία για την Πάφο! Ζάιρο και Κοβάσεβιτς συνεργάστηκαν από δεξιά, ο πρώτος έκανε το σουτ από κοντά αλλά ο Φαμπιάνο έδιωξε σωτήρια.

>>> H offsite τώρα και στο Google News - Ακολουθείστε μας

εη5τρηγβ

-33' Έμεινε για λίγο στο έδαφος ο Χούμποτσαν, με πρόβλημα στο πόδι.

-34' Συνέχεια στο ματς, συνεχίζει κανονικά ο αμυντικός της Ομόνοιας.

-40' Πιέζει στα τελευταία λεπτά η Ομόνοια, έφερε τον Λοΐζου από αριστερά ο Μπεργκ και μαζί με τον Λέζιακς δοκιμάζουν να επιτεθούν.

-42' Τσέποβιτς και Λέζιακς συνεργάστηκαν ωραία, ο Τσέχος μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ με το δεξί, αλλά ήταν αδύναμο.

-43' Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια! Ο Λέζιακς από αριστερά έκανε το γύρισμα στην περιοχή, η μπάλα έφτασε στον Λοΐζου που από κοντά έκανε την προβολή, όμως ο Κβίντα έβαλε την κόντρα και η μπάλα έφυγε σε κόρνερ.

φσσγτ

-45' Ένα λεπτό ο χρόνος καθυστέρησης.

-Τέλος ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το β' μέρος.

-46' Πρώτη αλλαγή για την Ομόνοια. Ο Κακουλλής αντί του Ατιέμγουεν. Βάζει δεύτερο... κλασικό φορ ο Μπεργκ.

-50' Λάθος του Γιούστε, κατά μέτωπο επίθεση ο Σεμέδο και σουτ με το δεξί, αδύναμο και εύκολα στα χέρια του Φαμπιάνο.

-53' Νέα τελική για την Πάφο, ατομική προσπάθεια του Ζάιρο και σουτ με το αριστερό, μπλοκάρει ο Φαμπιάνο.

-54' Σέντρα του Ζαχαρίου από δεξιά προς τα αριστερά, ο Μιχαήλ έδιωξε σε κόρνερ προ του Λοΐζου.

-56' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια! Ο Λέζιακς ανέβηκε από αριστερά και έκανε την σέντρα στο δεύτερο δοκάρι. Ο Αλέξανδρος Μιχαήλ στην προσπάθεια του να διώξει δεν βρήκε σωστά την μπάλα, στέλνοντας την στα δίκτυα της ομάδας του για το 1-1! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ).

,,ολ,μ ομο

-60' Πρώτη αλλαγή για την Πάφο. Φουρ αντί Κοβάσεβιτς.

-63' Εξετάζεται από το VAR φάση για πιθανό πέναλτι. Το ζήτησε η Ομόνοια για μαρκάρισμα του Πάντσεον στον Ζαχαρίου. Το VAR συμφώνησε με τον ρεφ και συνεχίζεται χωρίς παράβαση το ματς.

**Η φάση θα αναλυθεί απ' τον Ηρακλή Τσίκινη το βράδυ της Δευτέρας στην εκπομπή Super Monday.

-69' Ωραία ενέργεια του Ζάιρο και σουτ με το αριστερό, έβαλε το σώμα του και έκοψε ο Γιούστε.

-73' Δεύτερη αλλαγή για την Ομόνοια. Τζιωνής αντί Ζαχαρίου.

-79' Τρίτη αλλαγή για την Ομόνοια. Παπουλής αντί Τσέποβιτς.

-81' Δοκίμασε από μακριά ο Πάντσεον, άστοχο το σουτ του.

-84' Πολύ καλή στιγμή για την Ομόνοια! Πλασέ του Παναγιώτου από το ύψος της μεγάλης περιοχής, λίγο έξω η μπάλα.

-84' Αναγκαστική αλλαγή για την Πάφο. Ντράγκομιρ αντί Πάντσεον που έφυγε χωλαίνοντας.

-85' Κίτρινη στον Μιχαήλ για φάουλ στον Λοΐζου.

-88' Κίτρινη στον Κβίντα για φάουλ στον Κακουλλή.

-89' Τρομερή επέμβαση του Ρούτκο σε ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Κακουλλή! Δύσκολα σε κόρνερ ο κήπερ της Πάφου.

-90' Αλλαγή για την Πάφο. Μπαμπαγιάν αντί Ζάιρο.

-90' Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Χούμποτσαν, Παναγιώτου, Γιούστε, Λέζιακς, Μπασιρού, Σέχου, Ζαχαρίου (73' Τζιωνής), Λοΐζου, Ατιέμγουεν (46'Κακουλλής), Τσέποβιτς (79'Παπουλής).

Στον πάγκο οι: Ουζόχο, Παναγή, Κίκο, Ψάλτης, Λανγκ, Χαραλάμπους, Ντούρις.

ΠΑΦΟΣ: Ρούτκο, Κβίντα, Σεμέδο, Κοβάσεβιτς (60'Φουρ), Ζάιρο (90'Μπαμπαγιάν), Αουρέλιο, Μιχαήλ, Βαλακάρι, Πάνιτς, Μπάιριτς, Πάντσεον (84'Ντράγκομιρ).

Στον πάγκο οι: Πέτρου, Αντός, Παλάσιος, Αντωνίου, Μπεριγκό, Αμπντουσαλάμοφ, Φυλακτού, Μουλαζίμης.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μιχαήλ, Κβίντα.

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος