Συμβιβασμός στην Πάφο

- 18.09.2021

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στο «Στέλιος Κυριακίδης» σε παιχνίδι για την 3 η αγωνιστική και έμειναν στο ισόπαλο 1-1

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε ο αγώνας του Σαββάτου (18/09) ανάμεσα σε Πάφο και ΑΕΚ. Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στο «Στέλιος Κυριακίδης» σε παιχνίδι για την 3 η αγωνιστική και έμειναν στο ισόπαλο 1-1. Στο β’ μέρος και τα δύο γκολ, πρώτα για την ΑΕΚ με τον Τρισκόφσκι στο 52’ και στην συνέχεια για την Πάφο με τον Ντράγκομιρ στο 60’, ο οποίος μπήκε στο παιχνίδι τρία λεπτά νωρίτερα. Πιο επιθετικοί και πιο διεκδικητικοί οι γηπεδούχοι στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, με εξαιρετικό τον Σεμέδο ιδίως στο πρώτο μέρος. Πρώτη ισοπαλία για την Πάφο, που έφτασε στου 4 βαθμούς. Δεύτερη ισοπαλία για την ΑΕΚ, που ανέβηκε στους 5.

Το ΦΙΛΜ του αγώνα:

-Έναρξη.

-1' Πρώτη κίτρινη στο ματς, στα 19 δευτερόλεπτα στον Μάμα. Σκληρό τάκλιν στον Πάνιτς.

-6' Νέα κάρτα, αυτή την φορά στον Πάνιτς. Δυνατό τάκλιν από πίσω στον Τρισκόφσκι.

-8' Παιχνίδι με δύναμη και ένταση στα πρώτα λεπτά. Χωρίς κάποια αξιόλογη προσπάθεια μπροστά απ' τις δύο εστίες.

-11' Πρώτη ευκαιρία στο ματς. Ο Τούμπας έδιωξε με τα πόδια, ο Βαλακάρι έβαλε την κόντρα με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω απ' το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας της ΑΕΚ.

-12' Επικίνδυνο γύρισμα του Γκιούρσκο από αριστερά, λίγο έξω η μπάλα.

-15' Πιο επιθετική η ΑΕΚ στα τελευταία λεπτά, κρατάει μπάλα και δοκιμάζει κυρίως από αριστερά με τον Σεμέδο.

-20' Τελική για την Πάφο. Κεφαλιά πάσα του Σεμέδο, νέα κεφαλιά του Κβίντα, λίγο έξω.

-21' Γύρισμα του Σεμέδο από αριστερά, δύσκολα ο Τούμπας.

-23' Πολύ καλή στιγμή για την ΑΕΚ! Ο Τρισκόφσκι σέντραρε από αριστερά προς το δεύτερο δοκάρι, ο Ντάρμπισαϊρ δεν βρήκε την μπάλα σε πρώτο χρόνο, αλλά μπόρεσε να στρώσει στον Ακοράν που έκανε το σουτ από κοντά αλλά... σημάδεψε ψηλά.

-25' Νέα προσπάθεια του Σεμέδο, συρτό το σουτ του, μπλοκάρει ο Τούμπας.

-28' Ξανά ο Σεμέδο, αυτή την φορά με το κεφάλι. Σέντρα του Ζάιρο από δεξιά, κεφαλιά του εξτρέμ της Πάφου, πάνω απ' το οριζόντιο δοκάρι.

-29' Μικρή διακοπή στο ματς, στο έδαφος ο Ζάιρο, κρατάει τον λαιμό του. Έπεσε άτσαλα σε ατομική προσπάθεια και χτύπησε σε αντίπαλο.

-30' Επανέναρξη στο ματς. Συνεχίζει κανονικά και ο Ζάιρο.

-31' Κβίντα και Ρούτκο δεν συνεννοήθηκαν σωστά, ο Μάμας πρόλαβε και έκανε το πλασέ από πλάγια θέση αλλά δεν βρήκε στόχο.

-36' Κίτρινη στον Μιχαήλ για φάουλ στον Ακοράν.

-39' Πάει για αναγκαστική αλλαγή η ΑΕΚ. Πρόβλημα με Γκαρθία, ετοιμάζεται ο Ροσάλες.

-40' Έγινε η αλλαγή. Ροσάλες μέσα αντί του τραυματία Γκόμεθ.

-43' Φάουλ σε πάτημα του Πάνιτς στον Λέδες στην μεσαία γραμμή. Διαμαρτυρήθηκαν για δεύτερη κίτρινη οι φιλοξενούμενοι.

-43' Κίτρινη στον Γκιούρσκο για διαμαρτυρίες.

-Τέλος ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το β' μέρος.

-Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

-51' Κλασική ευκαιρία για την Πάφο! Ο Αουρέλιο ανέβηκε από δεξιά και έκανε το συρτό γύρισμα, ο Βαλακάρι στο σουτ στην κίνηση, αλλά ο Τούμπας απέκρουσε με διπλή προσπάθεια!

-52' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Σέντρα του Ροσάλες από αριστερά, ο Ρούτκο έδιωξε με τις γροθιές, ο Μάμας έκανε το γύρισμα και ο Τρισκόφσκι από κοντά πλάσαρε εύστοχα για το 1-0! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-55' Ατομική προσπάθεια του Πάντσεον και σουτ με το δεξί, δύσκολα ο Τούμπας.

-57' Διπλή αλλαγή για την Πάφο. Φουρ και Ντράγκομιρ μέσα, Κοβάσεβιτς και Πάνιτς έξω.

-60' ΓΚΟΛ για την Πάφο με τον Ντράγκομιρ! Τρία λεπτά μετά την είσοδο του στο ματς, με σουτ στην κίνηση με το αριστερό νίκησε τον Τούμπα για το 1-1! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-61' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Φαράζ και Άμπραχαμ μέσα, Γκιούρσκο και Μάμας έξω.

-62' Τρομερή ευκαιρία για την Πάφο για την ανατροπή! Αντεπίθεση, κάθετη του Βαλακάρι, ο Φουρ μόνος απέναντι στον Τούμπα έστειλε την μπάλα πάνω απ' το οριζόντιο δοκάρι!

-67' Νέα ευκαιρία για την Πάφο! Ο Σεμέδο από καλή θέση εντός περιοχής και αριστερά έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πήρε ύψος.

-73' Αυξάνει την πίεση της στα τελευταία λεπτά η Πάφος.

-75' Κίτρινη στον Κβίντα για φάουλ στον Τρίσκο.

79' Τρομερή φάση για την ΑΕΚ! Μετά από αρκετά λεπτά, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν. Ανέβασμα του Ροσάλες από αριστερά, ο Τρισκόφσκι έκανε την προβολή από κοντά πέφτοντας αλλά έστειλε την μπάλα έξω.

-80' Κίτρινη στον Ντράγκομιρ για φάουλ στον Φαράζ.

-83' Αλλαγή για την Πάφο. Πάγιτς αντι Μιχαήλ.

-85' Κίτρινη στον Μπάριτς για φάουλ στον Ντάρμπισαϊρ.

-88' Αλλαγή για την Πάφο. Μπεριγκό αντί Ζάιρο.

-88' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Ρομό αντί Ντάρμπισαϊρ και Τόμοβιτς αντί Τρισκόφσκι.

-90' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-Τέλος αγώνα.

ΠΑΦΟΣ: Ρούτκο, Κβίντα, Σεμέδο, Κοβάσεβιτς (57'Φουρ), Ζάιρο (88'Μπεριγκό), Αουρέλιο, Μιχαήλ (83'Πάγιτς), Βαλακάρι, Πάνιτς (57'Ντράγκομιρ), Μπάριτς, Πάντσεον.

Στον πάγκο οι: Πέτρου, Αντός, Παλάσιος, Αντωνίου, Μπεριγκό, Μπαμπαγιαν, Αμπντουσαλάμοφ, Φυλακτού, Φουρ, Ντράγκομιρ, Μουλαζίμης, Πάγιτς.

ΑΕΚ: Τούμπας, Γκουστάβο Λέδες, Τάντι, Ακοράν, Τρισκόφσκι (88'Τόμοβιτς), Γκαρθία (40'Ροσάλες), Μιλίσεβιτς, Μικέλ, Ντάρμπισαϊρ (88'Ρομό), Γκιούρσκο (61'Φαράζ), Μάμας (61'Άμπραχαμ).

Στον πάγκο: Σάντσεζ, Άμπραχαμ, Ρομό, Φαράζ, Ροσάλες, Ολατούντζι, Αναστασίου, Εγγλέζου, Χριστοφόρου, Ναούμ, Μακρής, Τόμοβιτς.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Πάνιτς, Μιχαήλ, Κβίντα, Ντράγκομιρ, Μπάριτς / Μάμας, Γκιούρσκο.

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης

Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης

Β' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας