Τέλος αγώνα στο Τσίρειο - Χωρίς νικητή το Λεμεσιανό ντέρμπι

- 08.03.2021

Ήθελαν το «τρίποντο», συμβιβάστηκαν με το... μίνιμουμ

ΙΑπόλλωνας και ΑΕΛ ξεκίνησαν το ντέρμπι δείχνοντας πόσο ήθελαν τη νίκη και το τελείωσαν, δείχνοντας πόσο πολύ... ΔΕΝ ήθελαν την ήττα! Το βράδυ της Δευτέρας (08/03), Απόλλωνας και ΑΕΛ αναμετρήθηκαν στο Λεμεσιανό ντέρμπι στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής, μένοντας στο ισόπαλο 0-0. Και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με επιθετικά σχήματα, μπήκαν ορεξάτα, πίεσαν και έψαξαν το γκολ, χωρίς ωστόσο αποτέλεσμα. Απ' τα μέσα του β' μέρους και μετά, αμφότερες οι ομάδες έδειχναν ότι στο πίσω μέρος του μυαλού τους είχαν περισσότερο το ενδεχόμενο να μην χάσουν. Γι' αυτό και κανείς προπονητής δεν ρίσκαρε, αφού Πετράκης και Κέρκεζ περισσότερο φρέσκαραν τις ομάδες τους και ήταν ελάχιστες οι καλές στιγμές στο τελευταίο μισάωρο.

Το ΦΙΛΜ του αγώνα:

-Έναρξη.

-3' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά. Χωρίς κάτι ιδιαίτερο, ένα στημένο για τον Απόλλωνα πέρασε ανεκμετάλλευτο.

-4' Πρώτη τελική στο ματς. Ατομική προσπάθεια του Μπίσεσβαρ και σουτ από καλή θέση, έξω.

-8' Αρκετές... μάχες στην μεσαία γραμμή, δυνατά μαρκαρίσματα απ' τις δύο ομάδες και διαμαρτυρίες σε κάθε σφύριγμα.

-12' Κρατά λίγο περισσότερο μπάλα η ΑΕΛ στα τελευταία λεπτά.

-14' Φάουλ σε καλή θέση για τον Απόλλωνα, άστοχος ο Μάρκοβιτς.

-16' Πρώτη κίτρινη στο ματς, ο Πέδρο για φάουλ στον Άντονι.

-20' Εικοσάλεπτο στο ματς, χωρίς κάποια σημαντική ευκαιρία. Και οι δύο ομάδες ασκούν πίεση ψηλά και αυτό δυσκολεύει στην ανάπτυξη και την δημιουργία.

-20' Ωραία ατομική προσπάθεια και σέντρα - σουτ του Τόρες, δύσκολα σε κόρνερ ο Γιοβάνοβιτς.

-21' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ! ΟΈουλερ από μακριά δοκίμασε ένα πλασαριστό - ψηλοκρεμαστό σουτ, η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω.

-23' Πρώτη κίτρινη και για την ΑΕΛ. Ο Ζντραβκόφσκι για φάουλ στον Πίττα.

-25' Μαέ και Ζντραβκόφσκι δοκίμασαν το σουτ εντός περιοχής, η μπάλα κόντραρε.

-28' Σειρά του Απόλλωνα να μπει απειλητικά στην αντίπαλη περιοχή, η προσπάθεια για σουτ του Μπίσεσβαρ κόντραρε στον Τεϊξέιρα.

-28' Πρώτη... απειλή από πλευράς Απόλλωνα. Ο Πίττας από καλή θέση εκτός περιοχής έκανε το δυνατό σουτ, ο Βοζίνια απέκρουσε με διπλή προσπάθεια.

-30' Κίτρινη στον Μεντόγιεβιτς για φάουλ στον Νταμπό.

-30' Απ' το πρώτο μισάωρο, τα δύο αμυντικά χαφ της ΑΕΛ (Ζντραβκόφσκι - Μεντόγιεβιτς) είναι... κιτρινισμένα.

-31' Μικρή διακοπή στο ματς. Στο έδαφος ο Μεντόγεβιτς, κρατάει το γόνατό του.

-32' Συνεχίζεται το ματς, κανονικά και ο Μεντόγεβιτς.

-34' Ζητάει πέναλτι ο Απόλλωνας. Ο Πέδρο εκτέλεσε φάουλ από το κέντρο του γηπέδου γεμίζοντας στην περιοχή, ο Ριέρα κατέβασε και έδιωξε. Οι παίκτες του Απόλλωνα φώναξαν για χέρι, ο ρεφ Λούκας Σωτηρίου έδειξε να συνεχιστεί το ματς. Ούτε το VAR ενημέρωσε τον ρεφ για κάτι διαφορετικό, αφού η μπάλα φάνηκε να χτυπάει πρώτα στο δεξί γόνατο του Ριέρα.

***Η φάση θα αναλυθεί αργότερα απόψε απ' τον Ηρακλή Τσίκινη στην εκπομπή μας, Super Monday.

-35' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ! Ο Μηνάς εκτέλεσε γρήγορα το πλάγιο προς τον Μαέ, αυτός μπήκε στην περιοχή φτάνοντας απέναντι στον Γιοβάνοβιτς, την κατάλληλη στιγμή έκανε το γύρισμα προς τον Γεωργίου αλλά το πλασέ του ήταν αδύναμο και έδιωξε σωτήρια ο Πέδρο.

-36' Κίτρινη στον πάγκο του Απόλλωνα, στον Μιγκέλ Μπεντόγια, για διαμαρτυρίες.

-40' Αρκετή νευρικότητα, τόσο στο χορτάρι όσο και στους πάγκους.

-45' Ένα λεπτό ο χρόνος καθυστέρησης.

-45+1' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα, το οποίο όμως ακυρώνεται ως οφσάιντ. Αναμονη για τσεκάρισμα της φάσης από το VAR. Σκόραρε ο Μάρκοβιτς με πλασέ απ' το ύψος της μικρής περιοχής αλλά υποδείχθηκε ως οφσάιντ ο Νταμπό που του έδωσε την ασίστ, στο ξεκίνημα της φάσης.

-45+1' Συμφώνησε με την απόφαση του βοηθού διαιτητή το VAR, το γκολ ακυρώθηκε.

1

-Στον κύκλο ο Νταμπό, ο παίκτης που έγινε κάτοχος της πάσας και υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

-Τέλος ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το β' μέρος.

-Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

-46' Πρώτη τελική στο β' μέρος. Ανέβασμα του Πέδρο από δεξιά και σέντρα στην περιοχή, σουτ στην κίνηση ο Πίττας, ψηλά έξω η μπάλα.

-48' Μικρή διακοπή στο ματς. Στο έδαφος ο Μπίσεσβαρ μετά από μονομαχία με τον Πάντιτς.

-49' Συνεχίζεται το παιχνίδι.

-54' Καλή στιγμή για τον Απόλλωνα. Σέντρα του Γιούστε από δεξιά, σουτ στην κίνηση του Γιούστε από καλή θέση, έξω η μπάλα.

-55' Κρατάει περισσότερο μπάλα στην μεσαία γραμμή ο Απόλλωνας στο ξεκίνημα του β' μέρους.

-56' Πρώτη αλλαγή στο ματς, για την ΑΕΛ. Ντανίλο αντί Ζντραβκόφσκι. Κάνει πιο επιθετικό το κέντρο του ο Ντούσαν Κέρκεζ.

-57' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ! Τόρες και Ριέρα συνεργάστηκαν ωραία, ο Μαέ κοντρόλαρε εντός περιοχής και ο Μηνάς έκανε το σουτ από διαγώνια θέση και δεξιά και κοντά απ' την μικρή περιοχή, ο Ρομπέρζ έβαλε την κόντρα και έδιωξε σε κόρνερ.

-58' Μακρινό σουτ του Ντανίλο, δύσκολα ο Γιοβάνοβιτς.

-63' Κίτρινη στον Μάρκοβιτς. Σταμάτησε με το χέρι την μπάλα σε προσπάθεια αντεπίθεσης από πλευράς ΑΕΛ.

-67' "Απαντά" στις ευκαιρίες ο Απόλλωνας. Ωραία εναλλαγή μπάλας από δεξιά, ο Πέδρο πέρασε ε απέναντι στα αριστερά στον Ντιγκινί που έκανε το σουτ, έδιωξε δύσκολα ο Βοζίνια.

-70' Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Σακέτι και Ντένιτς αντί Μάρκοβιτς και Χάμπου. Φρεσκάρισμα στην μεσαία γραμμή για τον Πετράκη.

-73' Κίτρινη με το που μπήκε στο ματς ο Σακέτι. Δυνατό τάκλιν στον Γεωργίου.

-74' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Αντάμοβιτς αντί Ριέρα. Ξανά αλλαγή στην μεσαία γραμμή.

-74' Διακοπή στο ματς, ένταση ανάμεσα σε Έουλερ και Ρομπέρζ. Από μία κίτρινη στους δύο ποδοσφαιριστές.

-75' Συνέχεια στο ματς.

-77' Νέα κίτρινη στο ματς. Δυνατό τάκλιν του Πάντιτς στον Μπίσεσβαρ.

-79' Τριπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Γιαννιώτας αντί Μπίσεσβαρ, Μπένσοπ αντί Ντιγκινί και Παπουνασβίλι αντί Νταμπό.

-80' Χάλασε πολύ το παιχνίδι, πολλά φάουλ, ένταση, αλλαγές και καθόλου φάσεις στα τελευταία λεπτά.

-81' Κίτρινη και στον Γεωργίου για φάουλ στον Γιούστε.

-82' Τρομερή ευκαιρία για την ΑΕΛ! Μετά από στημένο του Απόλλωνα και διώξιμο της μπάλας απ' τον Βοζίνια, Τόρες και Ντανίλο συνεργάστηκαν ωραία, η μπάλα έφτασε στον Γεωργίου που από αριστερά έκανε το γύρισμα προς τον Αντάμοβιτς ο οποίος μόνος από κοντά πλάσαρε απελπιστικά έξω!

-85' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΛ. Αβντιγιάι και Κυριάκου μέσα, Γεωργίου και Έουλερ έξω.

-90' Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+3' Κίτρινη στον Ντένιτς για τάκλιν από πίσω στον Αντωνίου.

-Τέλος αγώνα.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Γιοβάνοβιτς, Πέδρο, Ρομπέρζ, Γιούστε, Μαλεκκίδης, Μάρκοβιτς (70'Σακέτι), Χάμπος (70'Ντένιτς), Πίττας, Μπίσεσβαρ (79'Γιαννιώτας), Ντιγκινί (79'Μπένσοπ), Νταμπό (79'Παπουνασβίλι).

Στον πάγκο: Δημητρίου, Φιλιώτης, Κατελάρης, Σακέτι, Παπουνασβίλι, Ντένιτς, Γιαννιώτας Ματέι, Μπένσοπ.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Τειξέιρα, Πάντιτς, Έουλερ (85'Κυριάκου), Αντωνίου, Ζντραβκόφσκι (56'Ντανίλο), Μεντόγεβιτς, Ριέρα (74'Αντάμοβιτς), Τόρες, Γεωργίου (85'Αβντιγιάι), Μαέ.

Στον πάγκο: Κεραυνός, Α.Αβραάμ, Αντάμοβιτς, Κέρκεζ, Αβντιγιάι, Πσισιέ, Κυριάκου, Μπάμπιτς, Ντανίλο.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Πέδρο, Μάρκοβιτς, Σακέτι, Ρομπέρζ, Ντένιτς / Ζντραβκόφσκι, Μεντόγιεβιτς, Έουλερ, Πάντιτς, Γεωργίου.

Διαιτητής: Σωτηρίου Λούκας

Α' Βοηθός: Γεωργίου Παύλος

Β' Βοηθός: Γεωργίου Χαράλαμπος