Τεσσάρα ο Ολυμπιακός, αλλά... ζωντανή η ΑΕΛ με Μαέ! (φώτος)

- 14.04.2021

Μεγάλη νίκη ο Ολυμπιακός, ζωντανή με Μαέ η ΑΕΛ!

Οι ποδοσφαιριστές του Τσέντομιρ Γιανέφσκι έκαναν σπουδαίο παιχνίδι και είναι κοντά στην υπέρβαση του Τελικού Κυπέλλου Coca Cola.

Φοβερός και τρομερός ο Ομάρ Χάνι με δυο γκολ, σπουδαίος ο Στέφανος Χαραλάμπους όπου με σόλο-γκολάρα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-1. Ο Κοστόφ σκόραρε το 2-0 και τραυματίστηκε.

Άσχημο ξεκίνημα για την ΑΕΛ που από το καλημέρα βρέθηκε… να κυνηγά το σκορ. Μέτριο προς κακό ματς απ’ όλους στο Μακάρειο, το τέρμα του Μαέ αφήνει ελπίδες για ανατροπή στο Τσίρειο.

Πολλά τα παράπονα και δικαιολογημένα από τον Ντούσαν Κέρκεζ που έκανε τριπλή αλλαγή στο 46’ αλλά η εικόνα δεν βελτιώθηκε.

- Εναρξη στον αγώνα, καλή επιτυχία και στις δυο ομάδες.

- 1' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός και 1-0! Ο Ομάρ Χάνι! Μακρινή μπαλιά του Σάλι στον κενό χώρο, ο Ιορδανός πρόλαβε την έξοδο του Βοζίνια και με εύστοχο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Χάνι τσίμπησε την μπάλα, απέφυγε τον κίπερ της ΑΕΛ και δεν δυσκολεύτηκε να βάλει μπροστά τον Ολυμπιακό. Ο νεαρός ταχύτατος εξτρέμ έφυγε μόνος από τα δεξιά. Ρίσκαρε και δεν δικαιώθηκε ο Βοζίνια που βγήκε αρκετά μέτρα από την περιοχή του.

σδφσδφσδφφφφσδφφσδ

- 3' Αντίδραση της ΑΕΛ, ο Ριέρα μέσα από την περιοχή έκανε το σουτ, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

- 7' Κρατά τη μπάλα η ΑΕΛ, προσπαθεί να την κυκλοφορήσει, μαζεμένος στο δικό του μισό ο Ολυμπιακός.

- 13' Πολύ επικίνδυνος ο Ολυμπιακός, ο Σαρφό μπήκε στη περιοχή από πλάγια θέση, έκανε το παράλληλο γύρισμα, δεν βρέθηκε κανείς στην πορεία της μπάλας. Απειλεί εκ νέου ο "Τακτακαλάς".

δδφδφδδ

- 15' Σέντρα του Σάλι με στόχο τον Κοστόφ, διώχνει δύσκολα ο Πσισέ.

- 18' Πρώτη τελική της ΑΕΛ στον στόχο. Ο Αντάμοβιτς πήρε την μπάλα, γύρισε μέτωπο προς την εστία έκανε το σουτ, σταθερά μαζεύει ο Μιχαήλ.

- 21' Φάση για την ΑΕΛ με τον Μπάμπιτς! Ο Κροάτης έφυγε από πλάγια θέση απέναντι από τον Μιχαήλ, έκανε το σουτ, με τα πόδια το βγάζει ο κύπριος πορτιέρε.

- 23' Κίτρινη του Μαρέσκα στον Χάρη Κυριάκου.

- 24' Ευκαιρία του Ολυμπιακού με τον Χάνι! Ο Ιορδανός αγγίζει... το 2-0 και το δεύτερο του προσωπικό τέρμα. Από τα δεξιά ο Χάνι έμεινε αφύλακτος, έκανε το σουτ, η μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βοζινια!

σσδσδσδσδσδσδ

(ΣΧΟΛΙΟ) Την κατοχή η ΑΕΛ, τις ευκαιρίες ο Ολυμπιακός! Ο "Τακτακαλάς" είναι πολύ επικίνδυνος στην κόντρα... επίθεση. Οι Σάλι-Χάνι στ' άκρα ταλαιπωρούν την ΑΕΛ.

- 28' Χάνεται σημαντική προϋπόθεση για τον Ολυμπιακό, ο Βαγγέλης Κυριάκου έκλεψε την μπάλα, έδωσε στον Χαραλάμπους και αυτός ξανά στον Κυριάκου που πάτησε περιοχή αλλά έκανε κακό γύρισμα και ο Βοζίνια μάζεψε. Έδωσε πολλές δυνάμεις ο αρχηγός του Ολυμπιακού και τα χάλασε... στην τελική πάσα.

- 30' Ωραία ατομική προσπάθεια του Βαγγέλη, πήγε να περάσει τον Χάρη Κυριάκου, παίρνει κόρνερ ο αρχηγός του Ολυμπιακού.

- 34' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός και 2-0! Ο Κοστόφ! Γκολάρα ο Βούλγαρος! Κόρνερ του Ολυμπιακού, ο Κοστόφ έμεινε αμαρκάριστος και με δυνατό δεξί σουτ νίκησε για δεύτερη φορά τον Βοζίνια.

δδφδφφδφδ

- 38' Ο Έουλερ δεν μπορεί να συνεχίσει, μέσα ο Μπρούνο Σάντος.

- 41' Αναγκαστική και ο Κοστόφ, ο σκόρερ δεν μπορεί να συνεχίσει, σε πολύ λίγο μπαίνει ο Μάντζης.

- 42' ΓΚΟΛ η ΑΕΛ και 2-1! Μειώνει ο Αντάμοβιτς! Ο Άντονι από τα αριστερά, έκανε το συρτό γύρισμα, ο Αντάμοβιτς με προβολή σκοράρει! Σημαντικό γκολ για την Λεμεσιανή ομάδα.

sdfsdfsdffsdfsdffds

(ΣΧΟΛΙΟ) Έξαλλος ο Γιανέφσκι στο γκολ της ΑΕΛ, σ΄ ένα σημείο που ήταν με δέκα παίκτες ο Ολυμπιακός. Τα έχει με την αμυντική λειτουργία των ποδοσφαιριστών του ο Σκοπιανός αλλά και για το γεγονός πως δεν έγινε άμεσα... η αλλαγή του Μάντζη.

- 45' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός και 3-1! Ο Χάνι ξανά! Ο απόλυτος πρωταγωνιστής του Ολυμπιακού! Ο Σάλι πέρασε στον κενό χώρο για τον Χάνι, ο Σάντος φάνηκε να ελέγχει, έχασε την μπάλα από τον σκόρερ όπου απέναντι από τον Βοζίνια έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Φοβερό ματς!

σδασδασδασδασσδασαδσ

- 45+3' Κίτρινη ο Πσισέ.

Ημίχρονο στο Μακάρειο. Tρομερός ο Ολυμπιακός τιμωρεί τα κενά της ΑΕΛ και πάει στο ημίχρονο προηγούμενος με 3-1! Πολλά τα κενά στα μετόπισθεν της Λεμεσιανής ομάδας. Οι Σάλι-Χάνι κάνουν σπουδαίο 45λέπτο. Η ΑΕΛ μείωσε με τον Αντάμοβιτς αλλά τρια λεπτά αργότερα είδε τον Χάνι να σκοράρει για δεύτερη φορά. Έχει πολλά παράπονα ο Κέρκεζ.

dfgdfgfgdgdfgdfg

Τριπλή αλλαγή για τον Κέρκεζ. Ο κόουτς της ΑΕΛ θέλει ν' αλλάξει αρκετά πράγματα. Οι Αβντιγιάι, Παπαφώτης και Μεντόγεβιτς στις θέσεις των Νταβόρ, Τόρες και Ριέρα. Η ΑΕΛ έχει κάνει 4 αλλαγές μέχρι στιγμής.

Έναρξη στο β' ημίχρονο.

- 49' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός και 4-1! Εξαιρετικο γκολ ο Χαραλάμπους! Ο Στέφανος Χαραλάμπους έξω από την περιοχή πήρε την μπάλα, άδειασε τον Πσισέ, μπήκε στη περιοχή και με πλασέ σημείωσε το 4-1. Ενα σπουδαίο γκολ για τον διεθνή μέσο με τις Ελπίδες.

σδφσδφσδφσδφσδφφσδφσδφσφσδφσ

- 53' Ετοιμάζει Μαέ ο Κέρκεζ.

- 59'  Κόρνερ ο Σάλι, κεφαλιά ο Ανδρέου, άουτ η μπάλα.

- 60' Κίτρινη κάρτα στον Νάνι.

- 61' Πέμπτη αλλαγή για την ΑΕΛ, ο Μαέ στη θέση του Μπάμπιτς.

- 63' O σκόρερ του 4ου γκολ θα αποχωρήσει, ο Ζαχαρίου περνά στον αγωνιστικό χώρο. Πρόβλημα τραυματισμού για τον ταλαντούχο αμυντικό.

(ΣΧΟΛΙΟ) Προσπαθεί η ΑΕΛ να γίνει απειλητική, δεν βρίσκει τον τρόπο μέχρι στιγμής. Ο Ολυμπιακός έκλεισε τους χώρους και κρατά το εξαιρετικό 4-1.

δσδσδσσδσδσδσ

- 68' Κίτρινη στον Σαρφό από τον Μαρέσκα.

- 70' Ευκαιρία για την ΑΕΛ με τον Αβντιγιάι! Ο Άντονι έκανε την σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, ο Κοσοβάρος έπιασε το σουτ, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

- 74' Στημένο για την ΑΕΛ από πλάγια θέση σε καλό σημείο. Ο Αβντιγιάι επιχείρησε απευθείας εκτέλεση, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μιχαήλ.

- 80' Τελευταίο δεκάλεπτο στο ματς, ο Ολυμπιακός διαχειρίζεται σωστά το 4-1.

- 85' ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Ολυμπιακό! Πάει... στο VAR ο Μαρέσκα. Δεν υπάρχει πέναλτι. Παίρνει πίσω... την απόφαση του ο Ιταλός ρεφ μέσω on field review. Δεν υπάρχει ανατροπή του Χάρη Κυριάκου στον Ζαχαρίου.

- 88' Ο Σαμπίνια επιστρέφει μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα. Ο Αφρικανός παίρνει τη θέση του Ομάρ Χάνι.

- 90' ΓΚΟΛ η ΑΕΛ και 4-2! Ο Μαέ! Με δυνατή κεφαλιά νικά τον Μιχαήλ!

- 90+1' Δοκάρι για την ΑΕΛ! Ο Αβντιγιάι! Μόνος ο Κοσοβάρος από τα αριστερά, σημάδεψε το δοκάρι!

ΤΕΛΟΣ αγώνα!

Ολυμπιακός: Μιχαήλ, Ψάλτης, Σάλι, Γαρουφαλιάς, Σαρφό, Σ. Ανδρέου, Κοστόφ (Μάντζης 43'), Νάνι, Κυριάκου, Χάνι (Σαμπίνια 88'), Χαραλάμπους (Ζαχαρίου 63').

Στον πάγκο: Αγριμάκης, Σαμπίνια, Κωνσταντινίδης, Μάντζης, Ηρακλέους, Λ.Ανδρέου, Ευτυχίδης, Βενιζέλος, Ζαχαρίου.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Κυριάκου, Έουλερ (Σάντος 38'), Πσισέ, Τεσέιρα, Ζντραφσκόσκι (Μεντόγεβιτς 46'), Ριέρα (Παπαφώτης 46'), Αντάμοβιτς, Μπάμπιτς (Μαέ 61'), Τόρες (Αβντιγιάι 46'), Γεωργίου.

Στον πάγκο: Πρόσεκ, Μεντόγεβιτς, Αβραάμ, Μαέ, Παπαφώτης, Αβραάμ Δ, Ντόνις, Σάντος, Ντανίλο

Διαιτητής: Maresca Fabio

Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος

4ος Διαιτητής: Σωτηρίου Λούκας