Τέσσερα δοκάρια, δυο γκολ ο Μαέ και βήμα πρόκρισης η ΑΕΛ!

O πρώτος αγώνας των "8" του Κυπέλλου Coca Cola ανάμεσα σε ΑΕΛ και Νέα Σαλαμίνα.

Το "φιλμ" του παιχνιδιού...

-Έναρξη με 2-3 λεπτά καθυστέρηση (17:03)

-Πρώτο πεντάλεπτο χωρίς οποιαδήποτε φάση

-9' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία, είναι για τους ερυθρόλευκους, με τον Ντανίλο να σουτάρει μέσα απ' την περιοχή και τον Βοζίνια να αποκρούει

-15 λεπτά. Μοιρασμένο το παιχνίδι, με τη Σαλαμίνα να έχει την μοναδική ευκαιρία

-18' Κίτρινη στον Σάντος για φάουλ στον Σεργίου, ήταν στο όριο και χάνει τον επαναληπτικό

-23' Επικίνδυνη σέντρα του Κονφέ, Πικής και Ντανίλο από πολύ καλές θέσεις δεν μπόρεσαν να κάνουν το πλασέ

-27' ΠΕΝΑΛΤΙ για τη Σαλαμίνα για μαρκάρισμα του Πσισιέ στον Ντανίλο και κίτρινη στον αμυντικό της ΑΕΛ

-Η φάση ελέγχεται από το VAR

-29' Πάει στο on-field review o διαιτητής

-30' Παραμένει η απόφαση του Νεοκλέους για πέναλτι μετά που είδε τα ριπλέι

-31' ΔΟΚΑΡΙ στην εκτέλεση του πέναλτι από τον Ντανίλο! Η μπάλα στην οριζόντια δοκό

-32' Διαμαρτυρίες του Ντανίλο μετά από τάκλιν του Κέρκεζ ακριβώς έξω απ' την περιοχή

-33' ΔΟΚΑΡΙ η Σαλαμίνα! Ο Ντανίλο έκανε το πλασέ από πολύ πλάγια αριστερά, ο Πσισιέ έσωσε πάνω στην γραμμή με απομάκρυνση, η μπάλα χτύπησε και στο δοκάρι

-38' Κεφαλιά του Μουστιβάρ από κοντά, ο Βοζίνια ήταν έτοιμος

-43' Γύρισμα του Τόρες από πολύ πλάγια δεξιά, η μπάλα ξεφεύγει απ' τον Βεσελόφσκι και πάει στα δίκτυα όμως το γκολ ακυρώνεται για οφσάιντ. Η φάση ελέγχθηκε από το VAR, ο Τόρες ήταν ελάχιστα μπροστά την στιγμή που του έγινε η πάσα

-Δυο λεπτά οι καθυστερήσεις

-Τέλος ημιχρόνου. Πολύ πιο επικίνδυνη η Νέα Σαλαμίνα, έχασε το πέναλτι ενώ είχε και το δοκάρι στο 33'. "Ταλαιπώρησε" πολύ την άμυνα της ΑΕΛ ο Ντανίλο που όμως δεν ήταν αποτελεσματικός

-Ξεκινά το β' μέρος με διπλή αλλαγή για την ΑΕΛ. Γεωργίου και Ριέρα στις θέσεις Τόρες και Αντάμοβιτς

-46' Διακοπή για λίγο αφού συγκρούστηκαν Καμισοκό και Μπάμπιτς

-47' Συνεχίζεται το παιχνίδι

-49' Στην περιοχή ο Μπάμπιτς έτοιμος για σουτ από πολύ καλή θέση, σωτήριο τάκλιν από τον Καμισοκό

-59' Μεγάλη φάση η Σαλαμίνα, με τον Ντουβεντρού να κατεβάζει με το στήθος στην περιοχή, εξ επαφής να μην πιάνει καλά το πλασέ αλλά να νικά τον Βοζίνια και τον Κέρκεζ με τάκλιν πάνω στη γραμμή να σώζει

-60' ΔΟΚΑΡΙ η ΑΕΛ μετά από σέντρα του Ριέρα και κεφαλιά του Αβντιγιάι!

-62' Φοβερό σουτ του Ριέρα από το ύψος της περιοχής όπως ερχόταν η μπάλα, εξαιρετική και η απόκρουση του Βεσελόφσκι. Κόρνερ η μπάλα

-63' ΔΟΚΑΡΙ ξανά οι γηπεδούχοι! Ο Ριέρα σέντραρε από δεξιά, ο Κέρκεζ την κεφαλιά υπό πίεση, η μπάλα στην οριζόντια δοκό

-Από δυο δοκάρια για την κάθε ομάδα

-69' Ο Μαέ στη θέση του Μπάμπιτς

-71' Κεφαλιά του Ντανίλο υπό πίεση, έξω

-73' ΓΚΟΛ 1-0! Έγινε σέντρα από κόρνερ, ο Βεσελόφσκι απομάκρυνε, ο Ντανίλο κέρδισε τη μπάλα και με κάθετη βρήκε τον Μαέ ο οποίος με κεφαλιά άνοιξε το σκορ, στην πρώτη του φάση αμέσως μετά την είσοδο στο παιχνίδι

-76' Τσουκαλάς στη θέση του Νικολάου και Σιαθάς στη θέση του Πική

-76' Α.Αβραάμ στη θέση του Αβντιγιάι

-81' ΓΚΟΛ 2-0! Έγινε κάθετη πάσα από τον Ντανίλο, ο Καμισοκό έβαλε το πόδι αλλά δεν μπόρεσε να ανακόψει, ο Μαέ κέρδισε μέσα στην περιοχή, απέφυγε και τον Βεσελόφσκι και πλάσαρε. Δεύτερο γκολ σε λιγότερα από 15 λεπτά συμμετοχής για τον στράικερ της ΑΕΛ

-86' Μπρένο αντί Μουστιβάρ, Βάγκνερ αντί Ντανίλο

-87' Πάντιτς αντί Ντανίλ

-Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις

-93' Σουτ του Τσουκαλά εκτός περιοχής, έξω

-Τέλος αγώνα, μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης η ΑΕΛ

ΑΕΛ: Βοζίνια, Κέρκεζ, Πσισιέ, Κυριάκου, Σάντος, Νταβόρ, Αντάμοβιτς (46' Ριέρα), Ντανίλο, Τόρες (46' Γεωργίου), Αβντιγιάι (76' Α.Αβραάμ), Μπάμπιτς (69' Μαέ)

-Στον πάγκο Κεραυνός, Πάντιτς, Αντωνίου, Δ.Αβραάμ, Κωνσταντινίδης

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Σεργίου, Νικολάου (76' Τσουκαλάς), Ανδρέου, Χριστοφόρου, Καμισοκό, Μουστιβάρ, Κονφέ, Ντανίλο, Ντουβεντρού, Πικής (76' Σιαθάς)