Τέσσερις (!) κόκκινες, ένα γκολ και η "Κυρία" στα ημιτελικά

- 06.04.2022

Στα ημιτελικά του Κυπέλλου Coca - Cola η Ανόρθωση

Στα ημιτελικά του  Κυπέλλου Coca - Cola η Ανόρθωση. Στον επαναληπτικό της ήττας με 2-1 στο ΓΣΠ, κέρδισε με 1-0 το ΑΠΟΕΛ και πέρασε στην επόμενη φάση.

Απίστευτα πράγματα στο "Αντώνης Παπαδόπουλος" με τους γαλαζοκίτρινους να βλέπουν τέσσερις κόκκινες από τον Νικόλα Νεοκλέους. Αποβλήθηκαν τέσσερις Βραζιλιάνοι: Πρώτα ο Νατέλ με απευθείας κόκκινη στο 7', και μετά οι Ντανίλο (36'), Βινίσιους (68') και Σόουζα (73') με δεύτερη κίτρινη.

Το γκολ του Ουάρντα στο 43' ήταν εκείνο που έδωσε την πρόκριση στην Ανόρθωση, με τους παίκτες της ομάδας να ακούνε επανηλειμμένως παράπονα από τον Τιμούρ Κετσπάγια, αφού έχοντας μεγάλο αριθμητικό πλεονέκτημα, δεν "τέλειωσαν" την πρόκριση με ακόμα ένα τέρμα.

Η ιστοσελίδα μας ήταν στο γήπεδο...

-Πρώτο σφύριγμα από τον Νικόλα Νεοκλέους.

σσδσδγδγγ

-5' Στο έδαφος ο Αρτυματάς μετά από φάουλ του Νατέλ και κίτρινη στον Βραζιλιάνο που "βγήκε" πολύ επικίνδυνα στο μαρκάρισμα.

-Διαμαρτυρίες εκ μέρους της Ανόρθωσης, ζητάνε να αποβληθεί ο Νατέλ.

-Καλείται από τον Aleandro Di Paolo να πάει στο on-field review ο Νεοκλέους, θα εξεταστεί η πιθανότητα κόκκινης.

55555555777

-7' ΚΟΚΚΙΝΗ στον Νατέλ. Αλλάζει απόφαση ο διαιτητής. Με δέκα από το ξεκίνημα το ΑΠΟΕΛ.

-Έφυγε χωρίς οποιαδήποτε τελική το πρώτο δεκάλεπτο. Πολλή ένταση και πάθος...

-14' Κίτρινη στον Ρισβάνη για φάουλ στον Ντανίλο λίγα μέτρα έξω απ' την περιοχή του Τζουρ.

-15' Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Ντανίλο σέντραρε με χτύπημα φάουλ, ο Τζουρ έκανε κακή έξοδο και ο Κορρέα έδιωξε προ του Βινίσιους πάνω στην γραμμή.

-16' Ευκαιρία η Ανόρθωση τώρα, δευτερόλεπτα μετά από εκείνη του ΑΠΟΕΛ... Σέντρα του Αμπαρτζουμιάν, κεφαλιά-ψαράκι ο Ουάρντα, λίγο έξω.

-23' Κίτρινη στον Βινίσιους για τράβηγμα στον Ουάρντα.

-28' Δυνατό σουτ του Αρτυματά εκτός περιοχής, άστοχο. Τελική φάση μετά από αρκετά λεπτά.

-Μισή ώρα αγώνα. Ένταση και πολλή δύναμη στο παιχνίδι, ελάχιστες οι φάσεις. Από μια καλή στιγμή οι δυο ομάδες μέχρι στιγμής. Η κατοχή στην Ανόρθωση, πιο μαζεμένο το ΑΠΟΕΛ που προσπαθεί να διαχειριστεί το αριθμητικό μειονέκτημα.

-32' Στο έδαφος ο Σατσιάς μετά από επικίνδυνο μαρκάρισμα του Χριστοφή. Διαμαρτυρίες από τους φιλοξενούμενους που ζητούν κάρτα.

-33' Διαγώνιο σουτ του Λάζαρου μέσα στην περιοχή, δεν βρίσκει στόχο.

-34' Πτώση του Θεοδώρου στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Κορέια, διαμαρτύρεται ο ακραίος του ΑΠΟΕΛ.

-35' Κίτρινη στον Ντανίλο για φάουλ στον Χούσμπαουερ.

bbhbjhbjhbjh

-36' ΑΠΟΒΑΛΛΕΤΑΙ ο Ντανίλο. Με εννέα το ΑΠΟΕΛ! Δεύτερη κίτρινη για φάουλ στον Λάζαρο, λίγο έξω από την περιοχή του Τζουρ.

-Δυο κίτρινες μέσα σε ένα δίλεπτο για τον Νταντίλο. Έντονες διαμαρτυρίες από το ΑΠΟΕΛ προς τον Νεοκλέους.

-39' Κίτρινη στον Σόουζα για φάουλ στον Αρτυματά ακριβώς στο κέντρο του γηπέδου.

-42' Κεφαλιά του Αμπαρτζουμιάν, εύκολα ο Μιχαήλ.

φφφδηηδφη453

-43' ΓΚΟΛ 1-0! Ο Αμπαρτζουμιάν σέντραρε από δεξιά, ο Ουάρντα αφέθηκε αμαρκάριστος στην "καρδιά" της άμυνας, έκανε την κεφαλιά, ο Μιχαήλ άγγιξε τη μπάλα αλλά δεν μπόρεσε να σώσει - Εδώ βίντεο

γγδδγφφ

-Κίτρινη στον Ουάρντα που πανηγύρισε μπροστά στην κερκίδα του ΑΠΟΕΛ.

-Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

-45+3' Κίτρινη στον Αρτυματά για διαμαρτυρίες.

-Τέλος ημιχρόνου. Πάρα πολλά νεύρα και ένταση, δυνατά μαρκαρίσματα, πολλές κάρτες, δυο αποβολές για το ΑΠΟΕΛ και ένα γκολ για την Ανόρθωση με τον Ουάρντα.

-Ρουσιάς αντί Χριστοφή, Εσκοβάλ αντί Ρισβάνη με την επανέναρξη...

-50' Καλό, συρτό σουτ του Χούσμπαουερ από την γραμμή της περιοχής, έπεσε στη γωνία και μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ.

-54' Καλή στιγμή για τους γαλαζοκίτρινους με κεφαλιά του Σόουζα μετά από κόρνερ, εύκολα ο Τζουρ.

-56' Στο έδαφος ο Θεοδώρου μετά από πάτημα του Χούσμπαουερ από πίσω.

-58' Ο Ουάρντα σε θέση βολής έκανε το σουτ, ο Βινίσιους έβαλε το σώμα.

-60' Ευκαιρία η Ανόρθωση με σουτ του Χούσμπαουερ μετά από κόρνερ, βγάζει την απόκρουση ο Μιχαήλ.

-Διαμαρτυρίες για πέναλτι από την Κυρία, που ζητά χέρι του Σατσιά ακριβώς πριν το σουτ.

-61' Ο Ζαμπάλα αντί του Γουίλερ.

-61' Ο Ντέλετιτς αντί του Νοβότνι.

-64' Ο Βερχόβετς αντί του Λάζαρου.

-64' Αδύναμο σουτ του Ντέλετιτς μέσα στην περιοχή, ξανά έτοιμος ο Μιχαήλ.

-65' Τεράστια ευκαιρία οι γηπεδούχοι... Ο Κορέια σέντραρε από αριστερά, ο Ντέλετιτς αμαρκάριστος εξ επαφής δεν μπόρεσε να κάνει το τελείωμα!

-66' Σαρφό αντί Σατσιά, Ντονγκαλά αντί Θεοδώρου.

-67' Ο Ρουσιάς σκοράρει με πλασέ από κοντά, πάνω το σημαιάκι γιατί ο Αμπαρτζουμιάν που του έδωσε την ασίστ, ήταν οφσάιντ την ώρα που πήρε τη μπάλα από τον Ντέλετιτς.

ρτρτρρτβ

-68' ΑΠΟΒΑΛΛΕΤΑΙ και ο Βινίσιους! Δεύτερη κίτρινη για φάουλ στον Χούσμπαουερ στον χώρο του κέντρου. Με οχτώ το ΑΠΟΕΛ.

-70' O Οκριασβίλι στη θέση του Μάγκλιτσα.

-70' Ο Πόποβιτς στη θέση του Χούσμπαουερ.

4124214124

-73' ΚΟΚΚΙΝΗ και στον Σόουζα! Χτύπημα στο πρόσωπο του Βερχόβετς πάνω στην διεκδίκηση, δεύτερη κίτρινη και ακολουθεί τους άλλους τρεις Βραζιλιάνους...

-Ζητά από τον ρεφ να πάει στο on-field review ο Σόουζα.

-Πολλά παράπονα από το ΑΠΟΕΛ.

-75' Τώρα αποχωρεί από τον αγωνιστικό χώρο ο Βραζιλιάνος.

-77' Διαγώνιο σουτ του Κορέια μέσα στην περιοχή, έξω. Καλή στιγμή για την Ανόρθωση.

-80' Ωραία ατομική προσπάθεια του Κορέια και σουτ από το ύψος της περιοχής, σε κόρνερ ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων.

-82' Σουτ του Ντέλετιτς ακριβώς έξω απ' την περιοχή, πάνω απ' τα δοκάρια.

-87' Κίτρινη στον Ντονγκαλά που εκνευρισμένος κλότσησε τη μπάλα γιατί δεν την πρόλαβε.

-Πολλά παράπονα από τον Κετσπάγια προς τους παίκτες του, γιατί εδώ και πολλή ώρα δεν "τελειώνουν" την πρόκριση με ακόμα ένα γκολ.

-91' Ο Ρουσιάς σε θέση βολής, ο Μιχαήλ βγήκε έγκαιρα και έσωσε. Κόρνερ η μπάλα.

Ανόρθωση (Τ.Κετσπάγια): Τζουρ, Κορέια, Ρισβάνης (46' Εσκοβάλ), Κορρέα, Αμπαρτζουμιάν, Χούσμπαουερ (70' Πόποβιτς) , Αρτυματάς, Ουάρντα, Λάζαρος (64' Βερχόβετς), Χριστοφή (46' Ρουσιάς), Νοβότνι (61' Ντέλετιτς).

-Στον πάγκο: Λόρια, Παπαδόπουλος, Βερχόβετς, Ρουσιάς, Αβραάμ, Πόποβιτς, Καλτσάς, Αραγιούρι, Εσκοβάλ, Ντέλετιτς, Χρυσοστόμου.

ΑΠΟΕΛ (Σ.Αυγουστή): Μιχαήλ, Θεοδώρου (66' Ντονγκαλά), Βινίσιους, Σάβιτς, Έσελινγκ, Γουίλερ (61' Ζαμπάλα), Σόουζα, Σατσιάς (68' Σαρφό), Ντανίλο, Νατέλ, Μάγκλιτσα (70' Οκριασβίλι).

-Στον πάγκο: Σκουφέτ, Τσιλιγγίρης, Εφραίμ, Μιντίκκης, Οκριασβίλι, Γαβριήλ, Τσεμπάκ, Ντιαβαρά, Ζαμπάλα, Σαρφό, Γεωργίου, Ντονγκαλά.

Κίτρινες: Ρισβάνης, Ουάρντα, Αρτυματάς  / Ντονγκαλά

Κόκκινες: Νατέλ (7'), Ντανίλο (36' 2η κίτρινη), Βινίσιους (68' 2η κίτρινη), Σόουζα (73' 2η κίτρινη).

Διαιτητής: Νεοκλέους Νικόλας

Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης