Θρίλερ και Πρωταθλήτρια η ΠΑΕΕΚ - Άνοδος και για Άρη

- 15.05.2021

Στην Α΄ κατηγορία ΠΑΕΕΚ και Άρης

Με γκολ του Σικόρσκι στο 66΄ ο Άρης νίκησε με 1-0 τον Ακρίτα και επιστρέφει στην Α΄ Κατηγορία!

-Πρώτο σφύριγμα από τον Τιμόθεο Χριστοφή. Θυμίζουμε ότι το παιχνίδι γίνεται με VAR

-Έφυγε χωρίς κάποια φάση το πρώτο πεντάλεπτο

-11' Πτώση του Καπαρτή μετά από μαρκάρισμα του Καστάνα ακριβώς έξω απ' την περιοχή. Από τα ριπλέι δεν φάνηκε να υπήρχε φάουλ

-15 λεπτά χωρίς την παραμικρή ευκαιρία. Εμφανές το άγχος των δυο ομάδων, πολύ φυσιολογικά δεν ρισκάρουν ούτε στο ελάχιστο

-Το 0-0 διατηρείται και στο Ακρίτας - Άρης

-Είκοσι λεπτά. Ο Οθέλλος έχει πιο ψηλά τις γραμμές του αλλά δεν έχει καταφέρει να απειλήσει. Με πιο αμυντική διατάξη η ΠΑΕΕΚ

8υ87

-24' Πολύ ωραία κάθετη του Χαραλάμπους στον Καπαρτή, ο Παναγή βγήκε έγκαιρα και μάζεψε

φδηηφδφδηφδη

-27' ΓΚΟΛ 0-1! Ο Οθέλλος ανοίγει το σκορ στην πρώτη φάση του αγώνα. Ο Κουμουρής έδωσε κάθετα στον Μιχαήλ και αυτός με ωραίο πλασέ από πλάγια δεξιά άνοιξε το σκορ

-35' Κίτρινη στον Καστάνα για φάουλ στον Καπαρτή

3ρ3ρ3τ

-36' Πρώτη φάση για τους γηπεδούχους με τον Γιαννιτσάνη να πλασάρει από πολύ δύσκολη θέση και τον Παναγή να είναι έτοιμος

-40' Προβολή του Έσελινγκ από κοντά, η μπάλα έξω. Πολύ καλή φάση για την ΠΑΕΕΚ

-44' Κίτρινη από τον διαιτητή στον Μάκη Σεργίδη για διαμαρτυρίες. Έχουν πολλά παράπονα από τον Τιμόθεο Χριστοφή οι γηπεδούχοι

325235253

-45+' ΓΚΟΛ 0-2! Ο Μάρκος Μιχαήλ με πλασέ εκτός περιοχής σκοράρει ξανά! Αδύναμο αλλά έξυπνο το πλασέ, έπιασε ανέτοιμο τον Άλβες

-Κίτρινη στον σκόρερ γιατί έβγαλε τη φανέλα στον πανηγυρισμό

-Τέλος ημιχρόνου με τον Οθέλλο να έχει σκορ... ανόδου, με την υπογραφή Μάρκου Μιχαήλ

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος. Φράγκος και Καραγιάννης στις θέσεις Σαμάρα και Τίμερμανς

-50' Μεγάλη φάση η ΠΑΕΕΚ με προβολή του Φράγκου, ο Κυριάκου έβαλε πίεση. Κόρνερ η μπάλα

-53' Κίτρινη στον Μπάλιμπρικ για χέρι

-55' Μεγάλη ευκαιρία οι γηπεδούχοι που μπήκαν πολύ δυνατά. Σουτ του Νάντο, η μπάλα στο δοκάρι

346436346

-56' ΓΚΟΛ 1-2! Μετά από κόρνερ ο Γιαννιτσάνης εξ επαφής έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα

-Διαμαρτύρονται οι φιλοξενούμενοι ότι η μπάλα δεν πέρασε την γραμμή

-Το γκολ ελέγχθηκε και από το VAR, η μπάλα καθαρά πέρασε ολόκληρη, όπως δείχνει το ριπλέι

-Στις διαμαρτυρίες ο τερματοφύλακας Παναγή δέχθηκε κίτρινη

-Στο Ακρίτας - Άρης παραμένει το 0-0

78978879

-62' Κεφαλιά του Έσελινγκ εξ επαφής μετά από κόρνερ, έξω. Άλλη μια ευκαιρία η ΠΑΕΕΚ που ελέγχει απόλυτα στο β' μέρος

-65' Σουτ του Φράγκου από το σημείο του πέναλτι, πάει ψηλά

-65' Ο Νιόκκας στη θέση του Μπάλιμπρικ

-ΓΚΟΛ στο άλλο παιχνίδι, ο Άρης προηγείται με 0-1 του Ακρίτα

-68' Ο Χάλαχαν στη θέση του Γιαννιτσάνη για την ΠΑΕΕΚ

-Άλλα 20 λεπτά, η ΠΑΕΕΚ κρατά μπάλα και πιέζει για το γκολ που θα της δώσει την ιστορική άνοδο

-75' Κλασική ευκαιρία οι γηπεδούχοι, με τον Καπαρτή να πλασάρει τον Παναγή που βγήκε έγκαιρα και απέκρουσε σε κόρνερ

-78' Σουτ του Χάλαχαν εκτός περιοχής από διαγώνια δεξιά, έτοιμος ο Παναγή

-79' Νέα ευκαιρία! Σουτ του Χάλαχαν στην κίνηση, λίγο πάνω απ' τα δοκάρια

-80' Ο Χατζηγιαννακού στη θέση του Φιάκα

-82' Ο Βαν Νίσπεν στη θέση του Χαραλάμπους

65θ55θ

-86' Ο Βαν Νίσπεν δοκιμάζει το πόδι του με απευθείας εκτέλεση φάουλ, στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού και έξω!

-88' Ράσπας αντί Μιχαήλ για τον Οθέλλο

-Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις

-91' Ο Μάτζιοκ στη θέση του Φραγκέσκου

-93' ΓΚΟΛ 2-2!!! Ο Φράγκος ισοφαρίζει. Κατέβασε στην περιοχή και με δυνατό σουτ νίκησε τον Παναγή. ΧΡΥΣΟ γκολ για την ΠΑΕΕΚ που την στέλνει στην πρώτη κατηγορία

-Απίστευτες σκηνές, ο σκόρερ έχει βγει στην κερκίδα και πανηγυρίζει με τη σημαία της ΠΑΕΕΚ!

-Αποβάλλεται ο Φράγκος για τον πανηγυρισμό του

-96' Τώρα επαναρχίζει το ματς μετά το γκολ

-97' ΤΕΛΟΣ η ΠΑΕΕΚ είναι στην πρώτη κατηγορία και μάλιστα σαν πρωταθλήτρια!

ΠΑΕΕΚ (Μ.Σεργίδης): Άλβες, Έσελινγκ, Δημητρίου, Νάντο, Χαραλάμπους (82' Βαν Νίσπεν), Αριστοτέλους, Καπαρτής, Σαμάρας (46' Φράγκος), Τίμερμανς (46' Καραγιάννης), Γιαννιτσάνης  (68' Χάλαχαν), Φραγκέσκου (91' Μάτζιοκ)

Στον πάγκο: Θεοδουλίδης, Πότση, Κυριακίδης, Χάλαχαν, Μάτζιοκ, Φράγκος, Αντωνίου, Φαν Νίσπεν, Καραγιάννης

Οθέλλος (Ν.Τούτιτς): Παναγή, Αναστασίου, Κυριάκου, Βασιλείου, Κουμουρής, Μπάλιμπρικ (65' Νιόκκας), Κυριάκου, Καστάνας, Μιχαήλ (88' Ράσπας), Κατσής, Φιάκας (80' Χατζηγιαννακού)

Στον πάγκο: Ανδρέου, Χατζηγιαννακού, Νιόκκα, Μιχαήλοβιτς, Παπαθανασίου, Ράσπας, Τούμπας, Νικηφόρου, Αγιούμπι

enter " "

2΄ Μπήκε δυνατά ο Ακρίτας, θα μπορούσε να απειλήσει λίγο πριν συμπληρωθούν 120 δευτερόλεπτα

4΄ Σουτ από τον Μπάρμπαρο, σε ετοιμότητα ο κίπερ του Ακρίτα

14΄ Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τον Ακρίτα

15΄ Ο Παχταλιάς εκτέλεσε το φάουλ, με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε τη μπάλα ο Σωφρονίου