Θρίλερ στο τέλος και... μπαμ ο Ολυμπιακός!

- 08.02.2020

Σπουδαία νίκη για τον Ολυμπιακό... Κέρδισε με 2-1 την Ανόρθωση και έκανε μεγάλο βήμα παραμονής. Θρίλερ στα τελευταία λεπτά, με τους μαυροπράσινους να κάνουν το 2-0 στο 89' με τον Ψάλτη και την Ανόρθωση να μειώνει στο 91' με τον Ντούρις αλλά να... μένει εκεί και να χάνει έδαφος στην κούρσα του τίτλου. Με αυτογκόλ (Σίλντενφελντ) είχε ανοίξει το σκορ στο 41'. Η ομάδα του Πάμπου Χριστοδούλου έκανε εξαιρετική εμφάνιση, δυσκόλεψε πολύ την Ανόρθωση που κράτησε μπάλα αλλά δεν έφτιαξε πολλές φάσεις και έφτασε στο μεγάλο τρίποντο.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Ξεκίνησε ο αγώνας. Με τον Γιώργο Παπαδόπουλο η Ανόρθωση κάτω απ' τα δοκάρια αφού ο Λόρια αντιμετώπισε πρόβλημα μόλις πριν την έναρξη

-5 λεπτά χωρίς κάτι αξιοσημείωτο. Κρατά μπάλα η Κυρία

-Αργός ο ρυθμός στο πρώτο δεκάλεπτο. Πιο επιθετικοί οι φιλοξενούμενοι

-13' Πρώτη καλή φάση με δυνατό σουτ του Βινίσιους εκτός περιοχής, ο Παπαδόπουλος ήταν στη σωστή θέση και έδιωξε σε κόρνερ

-20 λεπτά στο παιχνίδι, δεν μπορεί να γίνει επικίνδυνη η Ανόρθωση. Αμύνεται πολύ καλά ο Ολυμπιακός

-23' Ακόμα μια ευκαιρία για τους μαυροπράσινους, με τον Αγιτέ να πιάνει το σουτ στην κίνηση από κοντά και τον Σελίν να κάνει σωτήρια παρέμβαση και να διώχνει σε κόρνερ

-27' Κίτρινη στον Αγιτέ για χτύπημα στον Σελίν στο πρόσωπο, σε διεκδίκηση. Ήταν στο όριο και χάνει το ματς με τον Εθνικό. Στο έδαφος ο μπακ της Ανόρθωσης, δέχεται τις πρώτες βοήθειες

-Είναι εντάξει ο Σελίν, συνεχίζει

-Μισάωρο στο Μακάρειο. Μοιρασμένο το ματς. Εντελώς ακίνδυνη η "Κυρία" που δεν μπορεί να ανοίξει την άμυνα του Ολυμπιακού

-35' Κρατά περισσότερο τη μπάλα τα τελευταία λεπτά η ομάδα του Τιμούρ όμως δεν έχει φτιάξει κάποια φάση

-39' Πρώτη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Γκαλίτσιος σέντραρε, ο Ιωάννου έπιασε την κοντινή κεφαλιά όμως ήταν αρκετά άστοχος

-41 ΓΚΟΛ 1-0 ο Ολυμπιακός! Ο Κα σέντραρε από δεξιά, ο Παπαδόπουλος απέκρουσε με τις γροθιές, η μπάλα χτύπησε στο πρόσωπο του Σίλντενφελντ που ήταν ακριβώς μπροστά απ' την εστία και πήγε στα δίκτυα. Άτυχη στιγμή για τον Κροάτη

-44' Σωστά υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ ο Σίλντενφελντ μετά από εκτέλεση κόρνερ

-Δυο λεπτά οι καθυστερήσεις

-Τελευταίο σφύριγμα στο πρώτο μέρος. Λίγες φάσεις, πιο επικίνδυνοι οι γηπεδούχοι που έφτασαν στην ουσία με τη βοήθεια της τύχης στη φάση του γκολ. Ανούσια κατοχή (59%) από την Ανόρθωση που είχε μόλις μια αξιόλογη τελική

-Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Μέσα ο Εγγλέζου, έξω ο Σελίν που θυμίζουμε πως είχε και ένα χτύπημα στο κεφάλι, στο 27'

-49' Καλό, δυνατό σουτ του Ιωάννου μόλις έξω απ' την περιοχή, σε κόρνερ ο Βελλίδης που ήταν στη σωστή θέση

-53' Παρατήρηση από τον διαιτητή προς τους ανθρώπους του Ολυμπιακού, να δώσουν οδηγίες στα ball boys να επιστρέφουν νωρίτερα τις μπάλες

-54' Καλή φάση για την ομάδα του Πάμπου, με τον Κα να σουτάρει από κοντά, διαγώνια και τον Παπαδόπουλο να αποκρούει

-55' Απειλεί και η Ανόρθωση, με τον Ντούρις να προλαβαίνει τον Βελλίδη στην έξοδο, να κερδίζει την κεφαλιά αλλά να αστοχεί

-60' Ακόμα μια τελική, με τον Ντούρις υπό πίεση να κερδίζει την κεφαλιά, ψηλά η μπάλα

-61' Ο Ανανίτζε στη θέση του Ιωάννου

-62' Πολύ καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Οικονομίδη να πλασάρει έξω

-63' Επικίνδυνη φάση για την Ανόρθωση μετά από γύρισμα του Ντούρις, Μανθάτης και Χριστοφή για λίγο δεν προλαβαίνουν να κάνουν την προβολή εξ επαφής

-65 λεπτά. Πολύ καλό το θέαμα στο δεύτερο ημίχρονο

-68' Επικίνδυνη αντεπίθεση με τον Αγιτέ να φεύγει αρχικά απ' τον Βργκοτς, να σουτάρει από το ύψος της περιοχής αλλά τελικά τον αμυντικό της Ανόρθωσης να τον προλαβαίνει και να στέλνει κόρνερ

-70' Νέα τελική για τους γηπεδούχους, με τον Κοφί να σουτάρει έξω από το ύψος της περιοχής

-72' Ο Αγιτέ εκτός, στη θέση του ο Σωτηρίου. Ενισχύει αμυντικά την ομάδα του ο Πάμπος για να κρατήσει το σκορ

-76' Ολοκληρώνει τις αλλαγές του ο Τιμούρ. Ο Κατσιαράβα στη θέση του Μανθάτη

-77' Κίτρινη στον Βελλίδη για καθυστέρηση

-80' Ο Ψάλτης στη θέση του Κα

-Τελευταία δέκα λεπτά. Η Ανόρθωση δεν έχει απειλήσει εδώ και αρκετή ώρα παρόλο που κρατά μπάλα

-84' Άστοχο σουτ του Κατσιαράβα από το "ύψος" της περιοχής

-89' ΓΚΟΛ 2-0 ο Ολυμπιακός! Ωραίος συνδυασμός, με τον Κίκο να γεμίζει από αριστερά και τον Ψάλτη στο "δεύτερο" δοκάρι να σκοράρει

-Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις

-91' ΓΚΟΛ 2-1! Μειώνει αμέσως η Ανόρθωση με δυνατό σουτ του Ντούρις από κοντά. Θρίλερ... στα τελευταία λεπτά

-93' Ο Μουκτάρης στη θέση του Βινίσιους

-94' Μακρινό χτύπημα φάουλ απ' τον Ράγιος, έτοιμος ο Βελλίδης

-95' ΤΕΛΟΣ, σπουδαίο τρίποντο για τον Ολυμπιακό, απρόσμενη απώλεια για την Ανόρθωση

Ολυμπιακός: Βελλίδης, Κυριάκου, Κοφί, Καντέ, Νανίσιο, Κίκο, Οικονομίδης, Βινίσιους (93' Μουκτάρης), Κα (80' Ψάλτης), Αζουλάο, Αγιτέ (72' Σωτηρίου)

-Στον πάγκο Μπάιζα, Χατζηγαβριήλ, Λ.Ανδρέου, Βενιζέλος, Σ. Ανδρέου, Κάμπος

Ανόρθωση: Παπαδόπουλος, Σελίν (46' Εγγλέζου), Σίλντενφελντ, Βργκοτς, Γκαλίτσιος, Βασιλακάκης, Ιωάννου (61' Ανανίτζε), Ράγιος, Χριστοφή, Μανθάτης (76' Κατσιαράβα), Ντούρις