Της το (ξανα)γύρισε και βλέπει... τίτλο!

- 26.04.2021

Ομόνοια 2 - ΑΕΛ 1

Άλμα... τίτλου για την Ομόνοια το βράδυ της Δευτέρας (26/04)! Στο ντέρμπι της 34ης αγωνιστικής με την ΑΕΛ, η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ αν και βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ με το γκολ του Μαέ, εντούτοις στην επανάληψη σκόραρε δις με δύο υπέροχα τέρματα απ' τους Μποτεάκ και Τζιωνή (90'), πανηγυρίζοντας μια σπουδαία νίκη που την επαναφέρει στην κορυφή και στο +3' απ' τον Απόλλωνα. Όπως και στο πρώτο παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες στα πλέι οφ, η Ομόνοια κέρδισε αφού πρώτα βρέθηκε πίσω στο σκορ και το... γύρισε! Στο -7 από την 1η θέση η ΑΕΛ, με δύο παιχνίδια να απομένουν τέθηκε εκτός μάχης του τίτλου.

Το ΦΙΛΜ του αγώνα:

-Έναρξη.

-Δεξί μπακ ο Τεϊξέιρα, στα στόπερ ο Μεντόγιεβιτς, αριστερό εξτρέμ ο Ντανίλο για την ΑΕΛ.

-5' Καλός ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά. Με διάθεση να επιτεθούν οι δύο ομάδες.

-9' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ με τον Μαέ! Πρώτη τελική στο ματς και γκολ για τους φιλοξενούμενους! Καλή κυκλοφορία μπάλας μεσοαμυντικά, ο Μαέ έγινε αποδέκτης λίγο κάτω απ' την μεσαία γραμμή, την έβαλε μπροστά και πήγε στην κατά μέτωπο επίθεση, φτάνοντας λίγο έξω απ' την μεγάλη περιοχή έκανε το άψογο πλασέ και νίκησε τον Φαμπιάνο για το 0-1! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-14' Επικίνδυνο γύρισμα του Λέζιακς, σε κόρνερ ο Σάντος.

-17' Κρατάει μπάλα η Ομόνοια στα τελευταία λεπτά, δοκιμάζει να επιτεθεί από τα άκρα αφού ο άξονας είναι... γεμάτος αντιπάλους.

-17' Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια! Ο Τιάγκο έδωσε στον Παπουλή, αυτός κοντρόλαρε και έκανε το δυνατό σουτ, έδιωξε εντυπωσιακά ο Βοζίνια.

-18' Αδύναμο το πλασέ του Κούσουλου, εύκολα ο Βοζίνια.

-25' Έχει προβλήματα μεσοαμυντικά η Ομόνοια, με την ταχύτητα που έχει μπροστά η ΑΕΛ.

-30' Φάουλ για την Ομόνοια σε καλή θέση, με τον Μποτεάκ. Στο "τείχος" και στον Βοζίνια η μπάλα. Διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι οι "πράσινοι", για χέρι του Ριέρα. Ήταν κολλημένο στο σώμα του, συνεχίστηκε κανονικά το παιχνίδι.

-31' Αντεπίθεση για την ΑΕΛ, άστοχος ο Ντανίλο.

-32' Κίτρινη στον Γκόμεθ για φάουλ στον Ριέρα.

-33' Κίτρινη στον Μαέ, δεύτερη στο ματς, πρώτη για παίκτη της ΑΕΛ.

-36' Απείλησε ξανά ο Μαέ. Συνέκλινε από αριστερά και έκανε το σουτ με το δεξί, λίγο έξω η μπάλα.

-40' Ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα στα τελευταία λεπτά η ΑΕΛ, κρατάει μακριά απ' την περιοχή του Βοζίνια τους αντιπάλους.

-45' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ! Δυνατό σουτ του Αντάμοβιτς απ' το ύψος της μεγάλης περιοχής, έπεσε και έδιωξε δύσκολα ο Φαμπιάνο.

-Τέλος ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το β' μέρος.

-Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

-48' Κίτρινη στον Μεντόγιεβιτς για κράτημα στον Παπουλή.

-49' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με τον Μποτεάκ! Ο Γκόμεθ εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι, ο Τσέποβιτς κοντρόλαρε και σέντρα βρίσκοντας τον Μποτεάκ στον βηματισμό. Ο Γάλλος χωρίς κοντρόλ, έκανε το σουτ στην κίνηση και... εκτέλεσε τον Βοζίνια για το 1-1!

-52' Κοντά στην ανατροπή η Ομόνοια! Ο Λέζιακς από αριστερά εντός περιοχής έκανε το γύρισμα, ο Τεϊξέιρα έβαλε το πόδι του για να κόψει, η μπάλα άλλαξε πορεία και πήγαινε προς τα δίκτυα αλλά έδιωξε εντυπωσιακά με τα πόδια ο Βοζίνια.

-56' Σέντρα του Ντανίλο από δεξιά, πολύ άστοχο το γυριστό του Τόρες.

-60' Ατομική προσπάθεια του Ντανίλο, μπήκε στην περιοχή και συγκρούστηκε με τον Σέχου. "Παίζεται" απ' τον Ιταλό Marco Guida.

-Διαμαρτυρίες απ' τον πάγκο της Ομόνοιας, κίτρινη στον Σίμο Ταραπουλούζη.

-Διαμαρτυρίες απ' τον πάγκο της ΑΕΛ. Κίτρινη στον Χρίστο Χαραλάμπους.

-65' Λανθασμένο διώξιμο του Σέχου με το κεφάλι, σουτ στην κίνηση ο Μαέ, ψηλά έξω.

-70' Σέντρα του Τόρες από δεξιά, κεφαλιά του Τόρες, δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

-73' Πρώτη αλλαγή στο ματς. Την κάνει ο Κέρκεζ, με τον Γεωργίου αντί του Τόρες.

-78' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Λανγκ αντί Χούμποτσαν και Τζιωνής αντί Παπουλή.

-79' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Παπαφώτης αντί Ζντραφκόφσκι.

-80' Τρίτη αλλαγή για την Ομόνοια. Αλλάζει φορ ο Μπεργκ, Ντούρις αντί Τσέποβιτς.

-82' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ! Ο Ντανίλο έκλεψε από αριστερά, πέρασε στον Ριέρα στον άξονα κι αυτός δεξιά στον Γεωργίου. Ο τελευταίος κοντρόλαρε, έφερε την μπάλα στο αριστερό και έκανε το σουτ, με την μπάλα να φεύγει στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του Φαμπιάνο.

-83' Κίτρινη στον Ντανίλο.

-86' Σειρά του Τεϊξέιρα να κιντρινιστεί, για φάουλ στον Τζιωνή.

-86' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Μπάμπιτς αντί Αντάμοβιτς. Πάει με δύο φορ στα τελευταία λεπτά ο Κέρκεζ.

-87' Πολύ άστοχος ο Ντανίλο, με το μακρινό του σουτ.

-88' Κίτρινη στον Φαμπιάνο για καθυστέρηση.

-90' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με τον Τζιωνή! Λάθος στην άμυνα της ΑΕΛ, η οποία ανέβηκε ψηλά ψάχνοντας το γκολ της νίκης. Ο Τζιωνής εκμεταλλεύτηκε και μπήκε με ταχύτητα εντός περιοχής από δεξιά, τελειώνοντας την φάση με ένα υπέροχο σουτ για το 2-1!

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Λέζιακς, Σέχου, Χούμποτσαν (78'Λανγκ), Λούφτνερ, Γκόμεθ, Κούσουλος, Τιάγκο, Μποτεάκ, Παπουλής (78'Τζιωνής), Τσέποβιτς (80'Ντούρις).

Στον πάγκο: Παναγή, Κυριακίδης, Λανγκ, Μαυρίας, Παναγιώτου, Γκόμες, Τζιωνής, Ντούρις, Κακουλλής.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Σάντος, Αντάμοβιτς (86'Μπάμπιτς), Τεϊξέιρα, Πάντιτς, Ζντραφκόφσκι (79'Παπαφώτης), Μεντόγιεβιτς, Ριέρα, Τόρες (73'Γεωργίου), Ντανίλο, Μαέ.

Στον πάγκο: Πρόσεκ, Α.Αβραάμ, Δ.Αβραάμ, Παπαφώτης, Αβντιγιάι, Πσισιέ, Γεωργίου, Κυριάκου, Μπάμπιτς.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γκόμεθ, Φαμπιάνο / Μαέ, Μεντόγιεβιτς, Ντανίλο.

Διαιτητής: Guida Marco

Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης