Τραυματίστηκε, ηττήθηκε και αποκλείστηκε ο Τσιτσιπάς

- 28.07.2021

Άτυχος ο Έλληνας τενίστας

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς τραυματίστηκε στο τέλος του δεύτερου σετ κόντρα στον Ούγκο Ουμπέρ και στην συνέχεια «παραδόθηκε» στον αντίπαλό του, μένοντας εκτός οκτάδας στο Τόκιο.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας ηττήθηκε με 2-6, 7-6(4), 6-2 από τον 23χρονο Γάλλο (Νο.28) και έχασε την ευκαιρία να διεκδικήσει το πρώτο του ολυμπιακό μετάλλιο.

>>> H offsite τώρα και στο Google News - Ακολουθείστε μας

Κανονικά, σε λίγη ώρα θα πρέπει να επιστρέψει στο Court 2 για να παίξει μεικτό διπλό με παρτενέρ τη Μαρία Σάκκαρη, αλλά ενδεχομένως να μη θέλει να ρισκάρει μετά τον τραυματισμό του...

Ήταν άσχημη η πτώση του στο σετ πόιντ του Ουμπέρ, φάνηκε να του γυρίζει το πόδι και να πονάει πολύ, αλλά κατάφερε να συνεχίσει το παιχνίδι, παρότι ήταν εκτός ρυθμού από εκείνο το σημείο και μετά. Δεν έδειξε να έχει μεγάλο πρόβλημα στην κίνησή του, όμως δεν είναι ακόμα 100% βέβαιο ότι θα κατεβεί στον αγώνα του διπλού κόντρα στους Νταμπρόφσκι/Αλιασίμ.

α πράγματα, πάντως, ξεκίνησαν εξαιρετικά για τον 22χρονο τενίστα, που πήρε με πολύ μεγάλη άνεση το πρώτο σετ, κόντρα σε έναν αγχωμένο Ουμπέρ. Ο αριστερόχειρας Γάλλος, ωστόσο, ανέβασε την απόδοσή του στο δεύτερο σετ και δεν άφησε τον Στεφ να τον απειλήσει στο σερβίς του.

Αναπόφευκτα οι διαφορές λύθηκαν στο τάι μπρέικ, όπου ο Ουμπέρ βρέθηκε με τρία σετ πόιντ (6-3) και εκμεταλλεύτηκε το δεύτερο για να φέρει το ματς στα ίσα. Εκεί συνέβη και ο τραυματισμός του Στέφανου και αρχικά όλοι πιστέψαμε ότι δεν θα μπορούσε να συνεχίσει τον αγώνα.

Δέχτηκε ιατρική βοήθεια και μπήκε ξανά στο γήπεδο, ωστόσο ήταν πλέον εκτός ρυθμού και μάλλον φοβόταν να κυνηγήσει με πάθος τις μπάλες... Ο Ουμπέρ έκανε δύο μπρέικ και προηγήθηκε με 5-1, αλλά «έσφιξε» όταν πήρε τις μπάλες να σερβίρει για τη νίκη.

Έτσι, ο Στεφ είχε τέσσερα μπρέικ πόιντ για να μείνει «ζωντανός» στο ματς, όμως ο αντίπαλός του βρήκε καλό σερβίς στα δύσκολα και τελικά σφράγισε την πρόκριση στο τέταρτο ματς πόιντ του. Χρειάστηκε συνολικά 2 ώρες και 20 λεπτά για να πετύχει τη μεγαλύτερη νίκη στην καριέρα του.

Το επόμενο εμπόδιό του είναι ο Ρώσος Καρέν Χατσάνοφ, που άφησε εκτός με 6-1, 2-6, 6-1 τον Ντιέγκο Σβάρτσμαν.

Στο ύψος του στάθηκε και ο Ντανίλ Μεντβέντεφ, αν και φάνηκε να «βασανίζεται» από τις σκληρές καιρικές συνθήκες στο Τόκιο. Ο 25χρονος Ρώσος, λύγισε με 6-2, 3-6, 6-2 τον Ιταλό Φάμπιο Φονίνι και παίζει στην οκτάδα με τον Ισπανό Πάμπλο Καρένιο Μπούστα, που υπέταξε με 7-6(7), 6-3 τον Γερμανό Ντόμινικ Κέπφερ.

Συνεχίζει την πορεία του και ο Ιάπωνας Κέι Νισικόρι, που απέκλεισε με 7-6(7), 6-0 τον Λευκορώσο Ίλια Ιβάσκα και θα περιμένει Νταβίντοβιτς ή Τζόκοβιτς.

Πηγή: kerkida.net