Τρίποντο... δια ποδός ΦΑΚΟΥΝΤΟ! (Βίντεο)

- 25.11.2019

Thumbnail
ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ Δόξα-Απόλλων

Ήταν ανώτερος και φεύγει με το διπλό (0-1) ο Απόλλωνας στο Μακάρειο. Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή δημιούργησε αρκετές φάσεις αλλά μόνο αυτή του Φακούντο Περέιρα στο 10’ έγινε γκολ. Απειλητικός στο πρώτο ημίχρονο ο Απόλλωνας που στην επανάληψη έριξε ταχύτητα και είχε στιγμές που προβληματίστηκε από την Δόξα. Δοκάρια για τις δυο ομάδες, ο Αγκίρε στο 26’, ο Παπαφώτης στο 68’. Θετική η παρουσία του Περέιρα που σκόραρε και έδειξε πως βρίσκεται σε διαδικασία επιστροφής σε υψηλές πτήσεις. Δικαιούται να φωνάζει για πέναλτι στον Γκακπέ η Λεμεσιανή ομάδα. Από μια δουλεμένη φάση το γκολ του Αργεντίνου. Στους 14 βαθμούς ο Απόλλωνας, στους 3 έμεινε η τελευταία Δόξα.

- Έναρξη στο ματς

5' Συμπληρώθηκαν τα πρώτα πέντε λεπτά, ο Απόλλωνας τη μπάλα, η Δόξα σε θέση άμυνας. Καμία φάση μέχρι στιγμής.

- 7' Πίεση ψηλά του Απόλλωνα, ο Ντερβίτ μέσα στη περιοχή της Δόξας, ρίσκαρε αλλά κατάφερε να διώξει σε πλάγιο άουτ.

- 10' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα και 0-1!!! Ο Φακούντο Περέιρα ανοίγει το σκορ! Πανέμορφο γκολ για τη Λεμεσιανή ομάδα, με τον Ζοάο Πέδρο να εκτελεί το κόρνερ με κοντινή πάσα προς το μέρος του Γκακπέ, αυτός έδωσε ξανά στον Πορτογάλο και με τη σειρά του ο Πέδρο μοίρασε στον αφύλακτο Περέιρα, όπου μέσα από τη περιοχή και με αριστερό πλασέ έγραψε το 0-1. Μια έξυπνη και δουλεμένη κομπίνα για την ομάδα του Αυγουστή.

- 15' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα να διπλασιάσει τα τέρματα του. Ο Περέιρα ξεκίνησε την επίθεση έδωσε τη κατάλληλη στιγμή τη πάσα προς το μέρος του Γιαννιώτα, ο Ελλαδίτης στο ύψος της περιοχής έκανε το σουτ, η μπάλα μόλις πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γκρεμσλ.

- 17' Πιέζει ο Απόλλωνας και δεν αφήνει την Δόξα να οργανωθεί... Μπήκε πολύ δυνατά η ομάδα του Αυγουστή.

- 21' Πρώτη απειλή της Δόξας στην εστία του Μολ. Καλή επιθετική προσπάθεια, η μπάλα έφτασε στον Βαλέντε, το σουτ η μπάλα άουτ.

- 22' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Ο Γιαννιώτας μπροστά από τον Γκρεσμλ κάνει το σουτ, η μπάλα μόλις πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Mια φάση που ξεκίνησε από ελεύθερο του Μολ, ο Ζελάγια με κεφαλιά από το χώρο του κέντρου έβγαλε μόνο τον Γιαννιώτα απέναντι στον Αυστριακό κίπερ αλλά το τελείωμα δεν ήταν το ιδανικό...

- 26' Δοκάρι για τον Απόλλωνα! Ο Αγκίρε με δυνατό συρτό σουτ σημάδεψε το δεξί δοκάρι του Γκρεμσλ,.η μπάλα επέστρεψε σε αυτόν, το δεύτερο σουτ πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Γλίτωσε η Δόξα! Μια φάση που ξεκίνησε και πάλι από κόρνερ του Πέδρο.

- 30' Κυκλοφορεί την μπάλα ο Απόλλωνας και προσπαθεί να φτάσει με αξιώσεις στην εστία του Γκρεμσλ. Από την άλλη η Δόξα μετά τη φάση του Βαλέντε στο 21' δεν έχει καταφέρει να γίνει απειλητική.

- 34' Αναγκαστική αλλαγή για την Δόξα. Ο Μιντίκκης αντιμετωπίζει πρόβλημα και δεν μπορεί να συνεχίσει. Ο Ντούσκο Τραϊτσέφσκι θα πάρει τη θέση του Κύπριου διεθνή άσου.

- 38' Σουτ του Γιαννιώτα, δεν ανησυχεί ο Γκρεσμλ.

- 40' Ο Γιαννιώτας μέσα από τη περιοχή, έκανε το σουτ η μπάλα χτυπάει στο χέρι του αμυντικού. Ο ρεφ Νεοκλέους συνεχίζει το παιχνίδι. Από το ριπλέι δεν φαίνεται το χέρι να είναι σε αφύσικη θέση.

- 41' Νέα ευκαιρία για τον Απόλλωνα από την όμορφη προσπάθεια του Αγκίρε που μπήκε στη περιοχή, γύρισε τη μπάλα προς το μέρος του Φακούντο Περέιρα ο οποίος δεν κατάφερε να σουτάρει, η μπάλα έφτασε στον Γκακπέ, το σουτ δίπλα από το δεξί δοκάρι.

- 43' Ξανά ο Αγκίρε, συρτή σέντρα στη περιοχή, παρεμβαίνει ο Περέιρα, το πλασέ περνάει παράλληλα της εστίας, ο Γκακπέ προσπάθησε για το κεφάλι αλλά δεν πρόλαβε τη μπάλα.

- 45+1' Πέσιμο του Ζελάγια στη περιοχή, διαμαρτυρίες από πλευράς Απόλλωνα για πέναλτι. Ο Νεοκλέους ήταν κοντά στη φάση και έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Ο Αργεντινός σε μονομαχία με τον Ασαμόα βρέθηκε στο έδαφος. Από την επαναληπτική προβολή, ο ποδοσφαιριστής της Δόξας βρίσκει πρώτα τη μπάλα και στη συνέχεια έρχεται σε επαφή με τον Ζελάγια.

Ημίχρονο

Έναρξη στο Β' ημίχρονο

- 48' Πίεσε και έκλεψε ο Γιαννιώτας, αμέσως το γύρισμα στη περιοχή, έπεσε και μάζεψε ο Γκρεμσλ.

- 50' Μακρινό, άστοχο σουτ από Γιαννιώτα.

- 51' Ξεκάθαρη η πρόθεση του Απόλλωνα να πιέσει την Δόξα, ίδια η εικόνα όπως και στο πρώτο ημίχρονο.

- 53' Επικίνδυνη πάσα του Ασαμόα στον χώρο για τον Λουίς Κάρλος, ο Σάλαι με σωστή προβολή διώχνει σε πλάγιο άουτ.

- 55' Σουτ του Μπόλιεβιτς, δεν ανησυχεί ο Μολ.

- 56΄ Πάει για τη πρώτη αλλαγή ο Σωφρόνης. Ο Ενσούε ετοιμάζεται να πάρει τη θέση του Ζελάγια.

- 57' Γίνεται η αλλαγή, ο Ενσούε στη θέση του Ζελάγια.

- 58' Λανθασμένα υποδεικνύεται σε οφσάιντ ο Γιαννιώτας.

- 60' Χωρίς την μεγάλη φάση το δεύτερο ημίχρονο...

- 61' Ο Γκακπέ μέσα στη περιοχή, γύρισε προς τα έξω, διώχνει η άμυνα προ του Περέιρα.

- 62' Επικίνδυνη επίσκεψη της Δόξας στη περιοχή του Απόλλωνα, ο Λουίς Κάρλος από τα δεξιά, έκανε το σουτ η μπάλα σε σώματα και στη συνέχεια διώχνει η άμυνα.

- 65' Στο έδαφος ο Γκακπέ, ζητάνε πέναλτι ξανά οι του Απόλλωνα. Φαίνεται από το ριπλέι πως ο Μέσκα κτυπάει με τα πόδια τον επιθετικό της Λεμεσιανής ομάδας. Υπήρχε παράβαση. Ο Γκακπέ καλυπτόταν στην αρχή της φάσης.

- 68' Δοκάρι για την Δόξα! Ο Παπαφώτης με δυνατό σουτ στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι του Μολ.

- 73' Στο έδαφος ο Φακούντο Περέιρα. Φαίνεται να αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού. Συνεχίζει κανονικά ο Αργεντίνος.

- 76΄ Ευκαιρία για την Δόξα, ο Παπαφώτης στη περιοχή, έκανε αδύναμο σουτ, μαζεύει ο Μολ.

- 77' Ο Περέιρα αποχωρεί, μέσα ο Σαρδινέρο. Ήταν σχεδιασμένο να βγει ο σκόρερ, δεν έχει να κάνει με το μικροπρόβλημα που αντιμετώπισε.

- 81' Κίτρινη στον Ενσούε, η πρώτη στο ματς.

- 88' Απειλεί η Δόξα! Ο Χριστοφή από κοντά πλασάρει, η μπάλα βρίσκει στον Αγκίρε και διώχνει ο Γιούστε πάνω στην γραμμή. Διαμαρτυρίες από Δόξα για πέναλτι ωστόσο δεν προκύπτει κάποια παράβαση σύμφωνα με το ριπλέι. Αγκίρε και Ίταλο βρέθηκαν στο έδαφος.

ΤΕΣΣΕΡΑ τα λεπτά των καθυστερήσεων.

- 90+2' Μεγάλη ευκαιρία για το 0-2, ο Γκρεμσλ διώχνει το σουτ του Σαρδινέρο και στην εξέλιξη της φάσης ο Γκακπέ από κοντά δεν μπορεί να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.