Τρίτη σερί... με Κβιλιτάια - Γκαλίτσιο

- 16.01.2021

Την τρίτη της διαδοχική νίκη πανηγύρισε το απόγευμα του Σαββάτου (16/01) η Ανόρθωση

Η "Κυρία" υποδέχθηκε τη Νέα Σαλαμίνα σε παιχνίδι για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta και έφτασε στη νίκη με 2-0, χάρις σε γκολ - πέναλτι του Κβιλιτάια στο 33' και του Γκαλίτσιου στο 92'. Παιχνίδι περισσότερο με δύναμη και λιγότερο με ποιότητα, με την ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια να κρατάει το υπέρ της σκορ απ' το μισάωρο και να... κλειδώνει τη νίκη στις καθυστερήσεις.

Το ΦΙΛΜ του αγώνα:

-Έναρξη.

2' Πρώτη ευκαιρία για την Ανόρθωση! Κάθετη του Μίχα, ο Αμπαρτζουμιάν εντός περιοχής από δεξιά έκανε το σουτ, μπλόκαρε σταθερά ο Βεσελόφσκι.

-7' Κόρνερ ο Καλτσάς από δεξιά, λανθασμένη έξοδος του Βεσελόφσκι αλλά ο Βργκοτς δεν μπόρεσε να... βρει εστία με κεφαλιά.

-10' Δεκάλεπτο στο ματς. Η Ανόρθωση έχει την κατοχή, αλλά η Νέα Σαλαμίνα είναι αρκετά ψηλά στο γήπεδο και ασκεί πίεση στον μεσοαμυντικό χώρο της αντίπαλης ομάδας.

-14' Μακρινό σουτ του Ντανίλο, αρκετά άστοχο. Πρώτη τελική για τη Νέα Σαλαμίνα.

-15' Λίγο έξω το πλασέ του Κβιλιτάια μετά από γύρισμα του Αμπαρτζουμιάν, αλλά η φάση ήταν... άκυρη αφού ο φορ της "Κυρίας" υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

-17' Μακρινό σουτ του Κβιλιτάια, λίγο έξω.

-22' Σουτ του Κβιλιτάια από καλή θέση, η μπάλα κόντραρε στον Χριστοφόρου.

-27' Πρώτη κίτρινη στο ματς, ο Μουστιβάρ για φάουλ στον Μίχα.

-33' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Ανόρθωση! Ο Καλτσάς εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, σημάδεψε στο δεύτερο δοκάρι εκεί που ο Βργκοτς έκανε την κεφαλιά, με την μπάλα να χτυπάει στο χέρι του Καμισόκο.

-34' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση! Εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι ο Κβιλιτάια, 1-0 για την "Κυρία"!

βωετρβτρε

-43' Σκοράρει η Νέα Σαλαμίνα με τον Ντανίλο αλλά το γκολ ακυρώνεται ως οφσάιντ. Σουτ του Τσουκαλά από μακριά, έδιωξε δύσκολα ο Λόρια, ο Ντανίλο πήρε το... ριμπάουντ και πλάσαρε εύστοχα από κοντά. Σωστά ακυρώθηκε το γκολ αφού ο φορ των φιλοξενούμενων ήταν εκτεθειμένος.

βετβ ρεφ

-45' Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

-Τέλος ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το β' μέρος.

-46' Διπλή κίνηση για τον Σάββα Δαμιανού, με την έναρξη του β' μέρους. Βαρέλα αντί Ντουβεντρού και Σανκό αντί Νικολάου.

-50' Καλή επιθετική προσπάθεια από πλευράς Νέας Σαλαμίνας. Κάθετη του Βαρέλα από αριστερά προς τον Οσέι, ο Λόρια βγήκε και... έπεσε στα πόδια του, μαζεύοντας την μπάλα.

-52' Φάση διαρκείας στην περιοχή της Νέας Σαλαμίνας, ο Κβιλιτάια... πάλεψε με Βεσελόφσκι και Χριστοφόρου, γύρισε και έκανε το σουτ με το αριστερό αλλά ο κήπερ των φιλοξενούμενων έδιωξε δύσκολα.

-56' Μεγάλη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Παράλληλο γύρισμα του Ντανίλο από δεξιά, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι εκεί που Βαρέλα και Τσουκαλάς προσπάθησαν για την προβολή πέφτοντας εντός μικρής περιοχής, αλλά ήταν ένα... κλικ πιο πίσω.

-59' Πρώτη αλλαγή για την Ανόρθωση. Μπουσουλάτζιτς (ντεμπούτο) αντί Αμπαρτζουμιάν.

-65' Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Βάγκνερ αντί Τσουκαλά, "φορτώνει" την επιθετική του γραμμή ο Δαμιανού.

-66' Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Γκαλίτσιος αντί Μίχα και Ελουντού αντί Χουσμπάουερ.

-70' Χωρίς κάτι αξιόλογο στα τελευταία 10-15 λεπτά.

76' Ζητάει πέναλτι η Ανόρθωση. Ο Αρτυματάς εντός περιοχής και από δεξιά έκανε το γύρισμα, η μπάλα χτύπησε στον Οσέι και οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι για χέρι. Ο ρεφ Νικολάου έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι, η μπάλα πέρασε σε κόρνερ και σε επικοινωνία που είχε με το VAR διατήρησε την αρχική του απόφαση. Συνεχίστηκε με κόρνερ το παιχνίδι.

-78' Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Παύλου αντί Σεργίου.

-84' Ολοκληρώνει η Ανόρθωση με τις αλλαγές. Χριστοφή και Μανιάς αντί Κβιλιτάια και Καλτσά.

-88' Ολοκληρώνει και η Νέα Σαλαμίνα. Κρεχίν αντί Οσέι.

-90' Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+2' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση με τον Γκαλίτσιο!

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Κ. Αρτυματάς, Κορέια, Νταουσβίλι, Μίχα (66'Γκαλίτσιος), Αμπαρτζουμιάν (59'Μπουσουλάτζιτς), Καλτσάς (84'Χριστοφή), Βργκοτς, Κβιλιτάια (84'Μανιάς), Χουσμπάουερ (66'Ελουντού), Ρισβάνης.

Στον πάγκο οι Τζουρ, Γκαλίτσιος, Μπουσουλάτζιτς, Μανιάς, Πηλέας, Μαργκάσα, Κορρέα, Χριστοφή, Ελουντού.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Βεσελόφσκι, Σεργίου (78'Παύλου), Νικολάου (46'Σανκό), Τσουκαλάς (65'Βάγκνερ), Χριστοφόρου, Καμισόκο, Οσέι (88'Κρεχίν), Κονφέ, Ντανίλο, Νουβεντρού (46'Βαρέλα), Μουστιβάρ.

Στον πάγκο οι Κίσσας, Ανδρέου, Μπρένο, Βαρέλα, Κρεχίν, Παύλου, Βάγκνερ, Σιαθάς, Σανκό.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μουστιβάρ.

Διαιτητής: Νικολάου Γιώργος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Μαρίνου Μιχάλης

4ος Διαιτητής: Κώστα Ροβέρτος

VAR: Χριστοφή Τιμόθεος