ΤΡΟΜΕΡΟΣ ο ΠΑΟΚ - Απέκλεισε την Μπενφίκα

- 15.09.2020

Ο ΠΑΟΚ στα playoffs του Champions League. Θα διεκδικήσει κόντρα στην Κράσνονταρ την είσοδό του στους ομίλους της διοργάνωσης.

1' Έναρξη του ματς στην Τούμπα.

1' Κίτρινη κάρτα από τον Μπριχ στον Πέλκα.

4' Απειλεί ο ΠΑΟΚ. Ο Σβάμπ ανοίγει αριστερά για τον Τζόλη, αυτός παίζει πάνω στον Αντρέ Αλμέιδα, βγάζει τη σέντρα. Ούτε ο Άκπομ στο κέντρο της άμυνας, ούτε ο Πέλκας δεξιά εντός περιοχής μπορούν να κάνουν την προβολή.

5' Σέντρα του Αλμέιδα από δεξιά, έχει κλείσει καλά η άμυνα του ΠΑΟΚ.

8' Eυκαιρία για την Μπενφίκα. Ο Πίζι κάνει την κεφαλιά προς τα πίσω, ο Ελβετός μπαίνει δεξιά, αλλά το σουτ περνά έξω από την εστία του Ζίβκοβιτς.

10' Ωραίος συνδυασμός από την Μπενφίκα. Ωστόσο ο Κρέσπο έχει κλείσει καλά και δεν αφήνει τον Έβερτον να μπει στην περιοχή.

12' Πάσα για τον Πέλκα, ο οποίος βγαίνει στην πλάτη της άμυνας της Μπενφίκα. Ο Βλαχοδήμος, ωστόσο, με έγκαιρη έξοδο μαζεύει.

23' H Μπενφίκα πιέζει στα τελευταία λεπτά, αλλά τα κόρνερ δεν έχουν απειλήσει την οργανωμένη άμυνα του ΠΑΟΚ.

27' Σέντρα του Έβερτον με το δεξί από αριστερά, ο Σεφέροβιτς κάνει την κεφαλιά στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ. Περνά έξω η μπάλα.

34' Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ. Ο Πέλκας προσπαθεί να κάνει τη σέντρα από δεξιά, ο Βερτόνχεν απομακρύνει σε κόρνερ.

-Ποσοστό κατοχής μπάλας: 30% για τον ΠΑΟΚ και 70% για την Μπενφίκα.

36' Ο Γιαννούλης περνά τον Πίζι, κάνει και τη σέντρα από αριστερά που όμως απομακρύνεται σε κόρνερ.

41' Ο Τζόλης προσπαθεί να περάσει από δεξιά, αλλά ο Αντρέ Αλμέιδα καλύπτει εξαιρετικά την μπάλα.

Ημίχρονο στην Τούμπα. ΠΑΟΚ - Μπενφίκα 0-0.

46' Δεύτερο ημίχρονο στην Τούμπα.

48' O Έβερτον αδειάζει με εξαιρετική κίνηση τον Κρέσπο, κάνει τη σέντρα, ο Μιχαηλίδης εμποδίζει τον Τααράμπτ να πάρει την κεφαλιά.

54' Απειλεί ο ΠΑΟΚ. Ο Σβαμπ βγάζει με τακουνάκι για τον Τζόλη, αυτός βγαίνει από αριστερά, γυρίζει, σουτ του Πέλκα. Η μπάλα κοντράρει. Νέο σουτ ο Ίνγκασον με το δεξί, η μπάλα ψηλά άουτ.

57' Ευκαιρία για την Μπενφίκα. Ο Έβερτον υποδέχεται την μπάλα έχοντας κάνει κάθετα κίνηση αριστερά εντός περιοχής, κάνει και το πλασέ, ο Ζίβκοβιτς απομακρύνει σε κόρνερ.

63' ΓΚΟΛ 1-0 ο ΠΑΟΚ. O Γιαννούλης κάνει εξαιρετική προσπάθεια, μπαίνει κατά μέτωπο, βγάζει αριστερά στον Άκπομ, γυρίζει αυτός και ο Βερτόνχεν στην προσπάθειά του να απομακρύνει στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Είχε κάνει κίνηση και ο Γιαννούλης.

75' ΓΚΟΛ 2-0 ο ΠΑΟΚ! Άλλη μια τρομερή ενέργεια του Γιαννούλη από αριστερό, συγκλίνει, βγάζει για τον Ζίβκοβιτς. Ο Σέρβος στοπάρει και με το αριστερό νικά τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο. Δεν πανηγυρίζει καθώς πριν από δύο εβδομάδες ήταν μέλος της Μπενφίκα.

79' Κι άλλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Τζόλης βγαίνει από αριστερά, στοπάρει την μπάλα και κάνει το σουτ. Η μπάλα έξω.

80' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Γκριμάλδο από κοντά, ο Ζίβκοβιτς απομακρύνει.

86' Γέμισμα του Αντρέ Αλμέιδα, ο Ζίβκοβιτς μπλοκάρει προ του Βινίσιους.

Πέντε τα λεπτά του επιπρόσθετου χρόνου.

90+1' Εκνευρισμένος ο Ζόρζε Ζεζούς.

90+3' Σύγχυση στην άμυνα του ΠΑΟΚ, αλλά ο Κρέσπο απομακρύνει.

90+4' ΓΚΟΛ για την Μπενφίκα μειώνει σε 2-1: Ο Ράφα Σίλβα με κεφαλιά στο τέταρτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και μειώνει για τους Πορτογάλους.

Τέλος αγώνα. Ο ΠΑΟΚ στα playoffs του Champions League.

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Κρέσπο, Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Γιαννούλης, Ελ Καντουρί, Σβαμπ, Πέλκας, Τζόλης, Άκπομ.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Βλαχοδήμος, Αντρέ Αλμέιδα, Ρούμπεν Ντίας, Βερτόνχεν, Γκριμάλδο, Πίζι, Βάιγκλ, Ταράμπτ, Έβερτον, Σεφέροβιτς, Πεντρίνιο.