"X"αμός στο φινάλε και... συμβιβασμός!

- 27.02.2021

Ματς που τα είχε όλα στο "Μακάρειο"

Ματς που τα είχε όλα στο "Μακάρειο"! Η Δόξα υποδέχθηκε τον Ερμή, έμεινε νωρίς με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Χριστοφή αλλά κατάφερε στο 90+2' να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας. Παίζοντας στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα με παίκτη περισσότερο, ο Ερμής είχε την κατοχή, πίεζε και σκόραρε με τον Ρουσιά στο 83' . Στο 90+2' ο Σακκάς πέρασε στο ματς τον Λουίς Κάρλος και δύο λεπτά αργότερα, ο βραχύσωμος άσος σκόραρε για το τελικό 1-1. Αρκετή ένταση στο φινάλε, αφού οι ποδοσφαιριστές και ο πάγκος της Δόξας διαμαρτυρήθηκαν έντονα για επιθετικό φάουλ στο ξεκίνημα της φάσης του τέρματος του Ρουσιά.

Η ιστοσελίδα του www.kerkida.net είναι στo Mακάρειο και σας μεταφέρει ζωντανά την εξέλιξή του...

Το ΦΙΛΜ του αγώνα:

-Έναρξη.

-3' Φάουλ σε καλή θέση για τον Ερμή, από πλάγια δεξιά.

-4' ΔΟΚΑΡΙ για τον Ερμή! Το πήγε απ' ευθείας ο Φόλπρεχτ, άτυχος αφού η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε έξω.

-5' Σουτ του Βάλπορτ, σταθερά ο Σισκόφσκι.

-10' Μεγάλη ευκαιρία για την Δόξα! Ο Εγγλέζου στο φάουλ από αριστερά, κεφαλιά του Σαντίκ, στην εξωτερική πλευρά των δικτύων η μπάλα.

-15' Γρήγορος ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά πάνω κάτω η μπάλα με ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες. Η Δόξα μετά το πρώτο πεντάλεπτο έχει τον έλεγχο του ματς.

-26' ΚΟΚΚΙΝΗ στον Μαρτίνο Χριστοφή. Με δέκα η Δόξα. Δυνατό φάουλ στον Ρουσιά. Αρχικά έδωσε κίτρινη ο ρεφ Κυριάκος ΧριστοδούλουΚλήθηκε από το VAR και πήγε να δει την φάση. Μέσω του οn field review άλλαξε την απόφαση του και τιμώρησε με κόκκινη τον αμυντικό της Δόξας.

-31' Σέντρα του Γκάταριτς, ο Κοβάσεβιτς την κεφαλιά, η μπάλα έξω.

-40' Καλύτερος ο Ερμής μετά την αλλαγή των αριθμητικών δεδομένων. Έχει πλέον την κυκλοφορία της μπάλας όμως ο ρυθμός του αγώνα έχει πέσει αισθητά με την Δόξα να αμύνεται.

-40' Κίτρινη ο Μπόλιεβιτς για διαμαρτυρίες. Μάλιστα έσπρωξε λίγο και τον ρεφ.

-42' Κεφαλιά του Χολτ από καλή θέση, με τις γροθιές ο Σισκόφσκι.

-45' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-45+1' Κίτρινη στον Ρουσιά για φάουλ στον Μπόλιεβιτς.

-Τέλος ημιχρόνου.

-Δεν άρχισε ακόμη το β' μέρος. Πρόβλημα στο σύστημα ενδοεπικοινωνίας των διαιτητών.

-Ξεκίνησε το β' μέρος με λίγα λεπτά καθυστέρηση.

-46' Αλλαγή για την Δόξα. Γκίλσον αντί Μπιλάλ.

-51' Δοκίμασε από μακριά ο Γκάταριτς, ψηλά έξω η μπάλα.

-56' Αλλαγή για τον Ερμή. Δημητρίου αντί Καραγκούνη.

-58΄ Αυξάνει την πίεση ο Ερμής που έχει την κατοχή φτιάχνει προϋποθέσεις όμως χωρίς ακόμα την μεγάλη ευκαιρία.

-65' Φάουλ από τον Εγγλέζου από τα αριστερά, η μπάλα περνάει από όλους και καταλήγει λίγο άουτ

-67΄Διπλή αλλαγή ο Ερμής. Μέιρα και Κύπρου στις θέσεις των Ντίας και Κοβάσεβιτς.

-71' Φάουλ από τον Κύπρου στον Σαντίκ και κίτρινη κάρτα στον Κύπριο επιθετικό.

-73' Πέσιμο του Βάλπορτ στην περιοχή, τίποτα λέει ο διαιτητής

-74' Γέμισμα στην περιοχή του Ρουσιά στον Βάλπορτ, το σουτ του τελευταίου λίγο πάνω από την εστία

-75' Σουτ του Δημητρίου από πλάγια θέση, η μπάλα κοντράρει στον Κίκας και καταλήγει άουτ.

-77' Παπαθανασίου στη θέση του Γκάταριτς.

-80 'Ασφυκτική πίεση από τον Ερμή, όμως η Δόξα αμύνεται πολύ καλά.

-81' Ο Βάλπορτ κατεβάζει ωραία στον Ρουσιά που σκοράρει όμως ο ρεφ δείχνει ότι ήταν οφσάιντ. Σωστή η απόφαση του διαιτητή.

-83' ΓΚΟΛ 1-0 από τον Ρουσιά! Πάσα του Δημητρίου στον Φόλπρεχτ, αυτός ωραίο γύρισμα προς τον Κύπριο φορ που με σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η φάση ελέγχθηκε από το VAR για φάουλ του Δημητρίου στο ξεκίνημα της φάσης. Το γκολ μέτρησε, χωρίς να χρειαστεί να πάει για on field review ο ρεφ.

-84'  Από μία κίτρινη σε Ολιβέιρα και Χολτ για διαπληκτισμό.

-87' Κίτρινη και στον Καρλίτος που μόλις μπήκε στο ματς. Για διαμαρτυρίες η κάρτα.

-90' Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+2' Κάρλος αντί Εγγλέζου, αλλαγή για την Δόξα.

-90+2' Τετ α τετ ο Δημητρίου με τον Σισκόφσκι, με τα πόδια ο κήπερ της Δόξας.

90+4' ΓΚΟΛ για την Δόξα με τον Λουίς Κάρλος! Σέντρα του Κίκας από δεξιά, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι εκεί που ο Κάρλος, που δύο λεπτά νωρίτερα μπήκε στο ματς, νίκησε τον Καϊκέ για το 1-1!

ΔΟΞΑ: Σισκόφσκι, Εγγλέζου (90+2'Κάρλος), Μπόλιεβιτς, Σαντίκ, Οικονομίδης, Μπιλάλ (46'Γκίλσον), Χριστοφή, Ασαμόα (63' Ολιβέιρα), Άδωνη, Μιντίκκης, Κίκας.

Στον πάγκο: Παρασκευά, Τζίλσον, Ολιβέιρα, Λουίς Κάρλος, Μπουλότ, Καρλίτος, Γκολομπαρτ, Γκλίσικ.

ΕΡΜΗΣ: Καϊκέ, Καραγκούνης (56'Δημητρίου), Γαβριήλ, Ρουσιάς, Ντίας (67' Μέιρα), Φολπρεχτ, Κοβάσεβιτς (67' Κύπρου), Βάλπορτ, Γκάταριτς (77' Παπαθανασίου), Χολτ, Σιντιμπέ.

Στον πάγκο: Φιρινίδης, Δημητρίου, Μέιρα, Παπαθανασίου, Χριστοδούλου, Κύπρου, Καϊσερλίδης, Αμπντέλ, Παντελή.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπόλιεβιτς / Ρουσιάς, Κύπρου.

ΚΟΚΚΙΝΗ: Χριστοφή.

Διαιτητής: Χριστοδούλου Κυριάκος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας

4ος Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης