"Υπέγραψε" το… διπλό ο ΜΑΤ! (φώτος)

- 01.02.2020

Δείτε την ατμόσφαιρα στο Μακάρειο

Ουσιαστική, αποτελεσματική και κυνική η Ομόνοια στο Μακάρειο. Οι «πράσινοι» πέρασαν νικηφόρα από την έδρα του Ολυμπιακού με 2-0 χάρη σε δυο γκολ του Ματ Ντάρμπισαϊαρ. Το «τριφύλλι» αξιοποίησε τις φάσεις που έφτιαξε με πρωταγωνιστή τον Άγγλο επιθετικό να σκοράρει και να δίνει τους τρεις βαθμούς. Μπορούσε για το χατ-τρικ αλλά ο Βελλίδης έκανε την απόκρουση του αγώνα στα αρχικά στάδια του β’ ημιχρόνου. Προσπάθησε ο Ολυμπιακός αλλά προδόθηκε από τα αμυντικά κενά. Ντεμπούτο για Παντιλιμόν και Ακιντόλα. Ο Ρουμάνος άνετος κάτω από την εστία των «πρασίνων». Αναγκαστική αλλαγή για όλες τις πλευρές. Εκτός ο Λέτζακς, εκτός ο Μπιλάλ αλλά και ο ρεφ Τράττος που συγκρούστηκε με τον Γκόμεθ και στην επανάληψη ανέλαβε… ο τέταρτος Βασίλης Δημητρίου. Στους 38 βαθμούς η Ομόνοιας, στους 17 έμεινε ο Ολυμπιακός. Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net ήταν στο Μακάρειο.

Δείτε εδώ την ατμόσφαιρα στο Μακάρειο

- Έναρξη στο ματς, καλή επιτυχία και στις δυο ομάδες.

- 1' Πριν να συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό, δυο κόρνερ για τον Ολυμπιακό. Ο Παντιλιμόν έδιωξε με γροθιές και καθάρισε την φάση.

**2.44 το ύψος της εστίας, 2.03 το ύψος του τερματοφύλακα της Ομόνοιας.

- 5' Μπήκε δυνατά στα πρώτα λεπτά ο Ολυμπιακός και κρατάει την μπάλα ψάχνοντας να απειλήσει το "τριφύλλι".

- 7' Ο Λέτζακς από τα αριστερά μπήκε στη περιοχή, προσπάθησε το γύρισμα στη περιοχή, κόβει ο Ψάλτης.

- 9' Κόρνερ του Τιάγκο, η μπάλα έσκασε στη μικρή περιοχή, αιφνιδιάστηκε ο Ντάρμπισαϊαρ, έδιωξε ο Σαμπίνια.

- 10' Ακόστα και Ζαχαρίου συνεργάστηκαν, ο τελευταίος μπήκε στη περιοχή έκανε το γύρισμα προς τον Αζουλάο, παρέμβαση Λούφτνερ και φάουλ για τους "πράσινους" τελειώνει η φάση του Ολυμπιακού.

- 13' Πρώτη φάση στο ματς, δυνατό σουτ του Ζόρντι Γκόμεθ, λέει "όχι" ο Βελλίδης που ήταν σε ετοιμότητα. Εκτός περιοχής το σουτ του Ισπανού, ο κίπερ του "Τακτακαλά" έπεσε και απέκρουσε.

- 15' Λάθος συνεννόηση στην άμυνα του Ολυμπιακού, ο Τιάγκο πέρασε κάθετα στον Λέτζακς που μπήκε στη περιοχή και απέναντι από τον Βελλίδη προσπάθησε να σκοράρει, με το σώμα ο Ελλαδίτης σώζει τους "μαυροπράσινους"!

- 17' Κόρνερ του Οικονομίδη, κεφαλιά ο Αζουλάο, η μπάλα δεν παίρνει πορεία προς την εστία του Παντιλιμόν.

- 18' Στο έδαφος ο Αζουλάο στη περιοχή της Ομόνοιας, ο Βραζιλιάνος προσπάθησε να γίνει κάτοχος της μπάλας, συγκρούστηκε στα σώματα των αμυντικών του "τριφυλλιού" ο Τράττος ήταν κοντά και έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

- 20' ΓΚΟΛ η Ομόνοια και 0-1! Ο Ματ Ντάρμπισαϊαρ!!! Κόρνερ του Τιάγκο, ο Λάνγκ το κεφάλι στη μικρή περιοχή, ο Άγγλος από κοντά με προβολή ανοίγει το σκορ.

- 22' Εκτέλεση φάουλ του Κίκο, συρτό δυνατό σουτ, μαζεύει ο Παντιλιμόν.

- 23' ΔΙΑΚΟΠΗ στο ματς, ο Τράττος στο έδαφος αφού συγκρούστηκε με τον Γκόμεθ. Σηκώθηκε ο ρεφ, δείχνει να είναι εντάξει.

εργγεεγγ

- 25' Επανέναρξη στο παιχνίδι, λήξη συναγερμού.

- 27' Στο έδαφος ο Λέτζακς, πρόβλημα τραυματισμού. Μέσα το ιατρικό επιτελείο.

δωδωδωδω

- 28' Επέστρεψε ο Λέτζακς, αναμονή για να δούμε αν θα καταφέρει ο Τσέχος να συνεχίσει στο ματς.

- 31' Δεν μπορεί ο Λέτζακς, θα αποχωρήσει... O Μποτεάκ στο γήπεδο, στη θέση του Τσέχου μπακ.

- 33' Οι εσωτερικές αλλαγές μετά την αλλαγή έχουν ως εξής. Ο Μαυρίας πάει στο δεξί άκρο της οπισθοφυλακής, ο Χούμποτσαν αριστερά και ο Μποτεάκ στο δεξί φτερό της επίθεσης.

**Στα αποδυτήρια ο άτυχος... Λέτζακς/φωτο kerkida

scscscsc

- 38' Σειρά του Πάμπου Χριστοδούλου να δει ποδοσφαιριστή του να μην μπορεί να συνεχίσει στο ματς λόγω τραυματισμού. Ο Χαμντί Μπιλάλ έκανε νόημα για αλλαγή. Ο Κοφί στο γήπεδο.

- 40' Οι πολλές διακοπές έχουν επηρεάσει το παιχνίδι.

**Ο τραυματίας Μπιλάλ...

εεφεφεφ

- 42' Κίτρινη κάρτα ο Ακόστα

- 42' ΓΚΟΛ η Ομόνοια και 0-2! Ο Ματ Ντάρμπισαϊαρ και πάλι!!! Ο Άγγλος με κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή διπλασιάζει τα γκολ του "τριφυλλιού". Εξαιρετική μεταβίβαση του Μαυρία που βρήκε τον σκόρερ για το 2-0.

ΤΡΙΑ τα λεπτά των καθυστερήσεων

Τέλος ημιχρόνου. Η Ομόνοια μπροστά στο σκορ, πολύ αποτελεσματική και ουσιαστική πάει στα αποδυτήρια με το ισχυρό... 0-2.

AΛΛΑΓΗ διαιτητή, ο Λεόντιος Τράττος δεν μπορεί να συνεχίσει μετά τη πτώση που είχε στο πρώτο ημίχρονο όταν και συγκρούστηκε με τον Γκόμεθ. Τη θέση του θα πάρει ο Βασίλης Δημητρίου που ήταν ο τέταρτος διαιτητής.

- Έναρξη στο Β΄ ημίχρονο

- 46' Φανταστική απόκρουση του Βελλίδη σε πλασέ από τα 2 μέτρα του Ντάρμπισαϊαρ!!! Ο Μποτεάκ μπήκε στη περιοχή, το παράλληλο γύρισμα προς το μέρος του Άγγλου, αυτός το πλασέ και ο Ελλαδίτης βγάζει τη μπάλα κυριολεκτικά από τα δίχτυα.

- 49' Κίτρινη ο Νάνι σε φάουλ πάνω στον Γκόμεθ.

-59' Σωτήρια προβολή του Σαμπίνια που αποτρέπει τον κίνδυνο. Ο Ορτέγκα στη περιοχή πήγε να γυρίσει στον αφύλακτο Ματ, ο αμυντικός του Ολυμπιακού πέφτει και διώχνει σε κόρνερ.

- 60' Μακρινό σουτ του Αζουλάο, η μπάλα κοντράρει, στα χέρια του Παντιλιμόν.

- 62' Μεγάλη φάση για τον Ολυμπιακό, ο Αζουλάο από πολύ κοντά δεν μπορεί να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα, ίσως και η άμυνα του Λανγκ να έπαιξε ρόλο στο αδύνατο τελείωμα. Ο Ζαχαρίου γύρισε συρτά, ο Αζουλάο μπήκε στη φάση αλλά δεν σκόραρε.

- 65' Ρίχνει επιθετικό "όπλο" ο Πάμπος, μέσα Αγιτέ, εκτός ο Βινίσιους.

- 67' Πιο απαιτητικός ο Ολυμπιακός, ψάχνει την μείωση στο σκορ όπου θα μπει ξανά στο παιχνίδι.

- 68' Σουτ του Ακόστα, εύκολα ο Παντιλιμόν.

- 70' Ωραία επιθετική προσπάθεια για τον Ολυμπιακό, ο Κίκο γέμισε στη περιοχή, ο Ζαχαρίου το κεφάλι, ο Παντιλιμόν σε ετοιμότητα μαζεύει σταθερά τη μπάλα.

- 72' Ψάλτης και Αζουλάο συνεργάστηκαν, ο Βραζιλιάνος τη σέντρα με στόχο τον Αγιτέ, ο Παντιλιμόν μπλοκάρει.

- 77' Μακρινό, άστοχο σουτ από τον Οικονομίδη

- 83' Ντεμπούτο Ακιντόλα! Το νέο απόκτημα της Ομόνοιας στο γήπεδο, στη θέση του Ορτέγκα.

ΔΥΟ λεπτά οι καθυστερήσεις

- 90+1' Σέντρα του Κα, ο Αζουλάο το κεφάλι, η μπάλα μόλις δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Παντιλιμόν.