Υπόθεση... πενταλέπου και βλέπει ΕΞΑΔΑ!

- 11.01.2021

Η Νέα Σαλαμίνα επικράτησε με 2-0 της Πάφου

Πετυχαίνοντας δύο γκολ σε πέντε λεπτά στο πρώτο μέρος, η Νέα Σαλαμίνα επικράτησε με 2-0 της Πάφου, στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 19η αγωνιστική και έκανε άλμα... εξάδας! Οσέι στο 25' και Καμισόκο στο 30' οι σκόρερ για τους γηπεδούχους, που ανέβηκαν στους 24 βαθμούς και έφτασαν στο -1 απ' την 6η θέση. Αυτή ήταν η 4η συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του Σάββα Δαμιανού. Παρά το καλό της ξεκίνημα η Πάφος, μετά την αποχώρηση του Πάντσεον στο 16' έχασε τον ρυθμό της και δεν μπόρεσε να διεκδικήσει με αξιώσεις το βαθμολογικό κέρδος.

Το ΦΙΛΜ του αγώνα:

-Έναρξη.

-3' Δυνατό φάουλ απ' τον Λελιούκιν στον Ντανίλο, στον χώρο του κέντρου. Συστάσεις στον αμυντικό της Πάφου απ' τον ρεφ Θεουλή.

-5' Πρώτο κόρνερ στο ματς, για την Πάφο από αριστερά. Πέρασε ανεκμετάλλευτο.

-10' Δεκάλεπτο στο ματς, με την Πάφο να έχει την κατοχή της μπάλας αλλά χωρίς να σημειωθεί κάποια τελική στο ματς.

-13' Πρώτη τελική στο ματς. Σουτ του Μουστιβάρ από μακριά, ψηλά έξω.

-14' Μικρή διακοπή στο ματς, στο έδαφος με πρόβλημα τραυματισμού ο Πάντσεον.

-15' Πέρασε εκτός ο Πάντσεον και δεν μπορεί να συνεχίσει. Ζήτησε να γίνει αλλαγή.

-15' Συνέχεια στο ματς.

-16' Γίνεται τώρα η αλλαγή. Ράκελς αντί Πάντσεον.

-24' "Αγγίζει" το γκολ η Νέα Σαλαμίνα! Δυνατό σουτ του Οσέι λίγο έξω απ' την μεγάλη περιοχή, έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Ρούτκο.

-25' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα με τον Οσέι! Ένα λεπτό μετά την ευκαιρία που είχε, ο Οσέι σκόραρε! Κοντρόλ στο ύψος της μεγάλης περιοχής και από αριστερά, η μπάλα στο δεξί και δυνατό σουτ, με τον Ρούτκο να πέφτει αλλά να μην μπορεί να αποσοβήσει το γκολ! 1-0 για τη Νέα Σαλαμίνα!

-28' Πρώτη κίτρινη στο ματς. Ο Λελιούκιν σε φάουλ στον Ντανίλο.

-30' Απ' την έξοδο του Πάντσεον και μετά, άλλαξε πλήρως η εικόνα του αγώνα. Δεν μπορεί να κρατήσει μπάλα η Πάφος.

-30' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα με τον Καμισόκο! Φάουλ από πλάγια δεξιά, το εκτέλεσε ο Νικολάου με το αριστερό, βάζοντας μπόλικο φάλτσο και σημαδεύοντας στο πρώτο δοκάρι εκεί που ο Καμισόκο ξεπετάχτηκε και έκανε την καρφωτή κεφαλιά, νικώντας τον Ρούτκο για το 2-0! Έχει ευθύνη στο γκολ ο κήπερ της Πάφου, η μπάλα... έσκασε μπροστά του και πέρασε από πάνω του, δεν την υπολόγισε σωστά και αιφνιδιάστηκε.

-34' Κίτρινη στον Σεργίου.

-35' Απόλυτη κυρίαρχος στο δεύτερο μισό του πρώτου μέρους η Νέα Σαλαμίνα. Κρατάει μπάλα και ελέγχει πλήρως τον ρυθμό του αγώνα.

-45' Ένα λεπτό ο χρόνος καθυστέρησης.

-Τέλος ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το β' μέρος.

-46' Αλλαγή για την Πάφο. Καμπράλ αντί Ράκελς.

-48' Πρώτη τελική στο β' μέρος. Σουτ του Ντανίλο από πλάγια θέση, στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

-50' Πολύ καλή στιγμή για την Πάφο! Σέντρα από δεξιά, κεφαλιά του Λελιούκιν από καλή θέση, λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

-51' Απειλεί ξανά η Πάφος. Σουτ του Μπεριγκο από καλή θέση, ψηλά έξω.

-55' Καλύτερη η Πάφος στο ξεκίνημα του β' μέρους, ψάχνει την ισοφάριση για να... μπει εκ νέου στο ματς.

-62' Μακρινό σουτ του Καμπράλ, άστοχο.

-70' Μπήκαμε στο τελευταίο εικοσάλεπτο. Η Πάφος έχει την κατοχή και πιέζει, η Νέα Σαλαμίνα αμύνεται και προσπαθεί να υπερασπιστεί το υπέρ της σκορ.

-71' Διπλή αλλαγή για την Πάφο. Μέρφι και Ακάλε μέσα, Τόρες και Αντωνίου έξω.

-77' Κίτρινη στον Τσουκαλά.

-78' Φάουλ σε καλή θέση για την Πάφο, άστοχος ο Καμπράλ.

-82' Μεγάλη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα! Ο Ντανίλο μόνος απέναντι στον Ρούτκο, πλάσαρε έξω.

-82' Πρώτη αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Σανκό αντί Νικολάου.

-85' Από μία αλλαγή για κάθε ομάδα. Βαρέλα αντί Ντουβεντρού για τη Νέα Σαλαμίνα, Ανγκούλο αντί Λελιούκιν για την Πάφο.

-87' Άτυχος ο Ανγκούλο, με το που μπήκε στο ματς, στην πρώτη του επαφή με την μπάλα... κόλλησε το πόδι του στο χορτάρι και έμεινε στο έδαφος. Αποχωρεί με το φορίο, ας ελπίσουμε να μην είναι σοβαρή η ζημιά. Με δέκα συνεχίζει η Πάφος.

-90' Τέσσερα λέπτά οι καθυστερήσεις.

-90+1' Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Ανδρέου αντί Τσουκαλά.

-Τέλος αγώνα.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Βεσελόφσκι, Σεργίου, Καμισόκο, Ντανίλο, Μουστιβάρ, Ντουβεντρού (85'Βαρέλα), Οσέι, Τσουκαλάς (90+1'Ανδρέου), Νικολάου (82'Σανκό), Χριστοφόρου, Κονφέ.

Στον πάγκοι οι: Κίσσας, Ανδρέου, Μπρένο, Βαρέλα, Κρεχίν, Παύλου, Βάγκνερ, Σιαθάς, Σανκό.

ΠΑΦΟΣ: Ρούτκο, Αντωνίου (71'Ακάλε), Μπεριγκό, Τόρες (71'Μέρφι), Φουρ, Αουρέλιο, Αραγιούρι, Βαλακάρι, Πάνιτς, Πάντσεον (16'Ράκελς - 46'Καμπράλ), Λελιούκιν.

Στον πάγκο οι: Πέτρου, Βαρέλα, Ακάλε, Μέρφι, Καμπράλ, Χαριδήμου, Ανγκούλο, Ράκελς.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σεργίου, Τσουκαλάς / Λελιούκιν, Αντωνίου.

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης

Α' Βοηθός: Δημητριάδης Μάριος

Β' Βοηθός: Χρίστου Ε. Χρίστος