Επιστροφή στα τρίποντα με Κίβενι στην τελευταία φάση!

- 08.11.2019

Με σκόρερ τον Κίβενι στο τελευταίο... δευτερόλεπτο, η ΑΕΚ πήρε το τρίποντο απέναντι στην Δόξα με 2-1. Το www.kerkida.net ήταν στο γήπεδο...

Η ΕΞΕΛΙΞΗ...

-Πρώτο σφύριγμα από τον Τράττο

-4' Διπλή ευκαιρία για την Δόξα! Ο Καλό βρέθηκε φάτσα με τον Τόνιο, τον πλάσαρε αλλά ο Ισπανός έβγαλε την απόκρουση. Ο Πορτογάλος πήρε το "ριμπάουντ" και υπό πίεση έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι!

-8' Κίτρινη στον Θάντι για τράβηγμα στον Καλό

-8' Ξανά ΔΟΚΑΡΙ η Δόξα! Ο Μπόλιεβιτς εκτέλεσε απευθείας το φάουλ και έστειλε τη μπάλα στο... σίδερο

-9' Κίτρινη στον Μουχτάρη για φάουλ στον Τόνιο

-14' ΓΚΟΛ 1-0 η ΑΕΚ! Κόντρα στην ροή του αγώνα, οι γηπεδούχοι σκοράρουν στην πρώτη τους ευκαιρία. Ο Θάντι γέμισε από δεξιά και ο Τρισκόφσκι με γυριστή κεφαλιά άνοιξε το σκορ (ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΟ ΓΚΟΛ)

-16' Ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα του Ερανοσιάν. Στην αντεπίθεση ο Κάρλος σούταρε από το ύψος της περιοχής όμως ο Τόνιο είχε βγει έγκαιρα αρκετά μακριά απ' την εστία του και τον έκλεισε

-22' Επικίνδυνη φάση για την ΑΕΚ με τον Τέτε, ο Μέσκα έκανε καλή άμυνα και τον πρόλαβε

-23' Κάρτα στον Καλό για "θέατρο". Ζήτησε πέναλτι αλλά δεν υπήρχε παράβαση

-35' Χωρίς ευκαιρία εδώ και ώρα. Οι γηπεδούχοι κρατάνε μπάλα πλέον και ψάχνουν ακόμα ένα γκολ για να... καθαρίσουν

-42' Μετά από πολλή ώρα, κλασική ευκαιρία για την Δόξα. Ο Κάρλος "φάτσα" με τον Τόνιο δεν μπόρεσε να τον κερδίσει. Κόρνερ η μπάλα

-Δυο λεπτά οι καθυστερήσεις

-45+2' Κοντινό σου του Θάντι στην κίνηση, ο Παρασκευά ήταν στη σωστή θέση και μπλόκαρε

-Τέλος ημιχρόνου

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος

-49' Καλή φάση για την ομάδα του Ιντιάκεθ όμως ο Κάσες από κοντά σουτάρει έξω

-56' Σουτ του Παπαφώτη στην κίνηση από το ύψος της περιοχής, λίγο έξω

-60' Μπροστά η Δόξα εδώ και αρκετά λεπτά, ψάχνει την ισοφάριση

-64' Ο Χέφελ στη θέση του Σπόλιαριτς. Δεν μπορεί να κρατήσει μπάλα η ΑΕΚ και ο Ιντιάκεθ προσπαθεί να διορθώσει την εικόνα της ομάδας του

-69' Χαραλάμπους στη θέση του Βαλέντε

-69' Πρόβλημα με τον Τρισκόφσκι. Αποχωρεί και στη θέση του μπαίνει ο Φλοριάν

-76' ΓΚΟΛ, 1-1! Ο Ασαμόα σούταρε από μακριά, η μπάλα κόντραρε στον Τρουγιόλς που προσπάθησε να παρέμβει και κατέληξε στα δίκτυα. Δικαιούνταν το γκολ η φιλοξενούμενη ομάδα

-80' Κίτρινη στον Καλό. Δεύτερη και αποβάλλεται. Πάνω στην φάση χτύπησε τον Τέτε στο πρόσωπο χωρίς πρόθεση. Αντιδρά έντονα ο ποδοσφαιριστής αφού η κάρτα είναι αυστηρή και τον συγκρατά ο Ερανοσιάν. Υπερβολική η χρήση της κίτρινης κάρτας από τον διαιτητή

-83' Συρτό σουτ του Χέφελ, έξω

-84' Ο Κίβενι στη θέση του Φακούντο

-85' Χριστοφή στη θέση του Μπόλιεβιτς που χειροκροτείται από τον κόσμο της ΑΕΚ

-90' Επικίνδυνο γύρισμα του Τέτε, ο Μαρτίνος έκανε σωτήρια παρέμβαση προς του Κίβνι

-Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις

-91' Ο Ίταλο στη θέση του Κάρλος

-91' Κλασική ευκαιρία για την Δόξα. Ο Παπαφώτης εξ επαφής σουτάρει έξω!

-95' ΓΚΟΛ 2-1 η ΑΕΚ! Ο Χέφελ γέμισε από δεξιά ο Κίβενι με κεφαλιά σώζει την ομάδα του στην τελευταία φάση!

-ΤΕΛΟΣ επιστροφή στα τρίποντα για τους γηπεδούχους

ΑΕΚ: Τόνιο, Θάντι, Μοϊσόφ, Φακούντο (84' Κίβενι), Ιωάννου, Τρουγιόλς, Κάσες, Σπόλιαριτς (64' Χέφελ), Φιόλιτς, Τέτε, Τρισκόφσκι (69' Φλοριάν)

Δόξα: Παρασκευά, Μιντίκκης, Μουκτάρης, Ντερβίτ, Μπόλιεβιτς (85' Χριστοφή), Ασαμόα, Ζε Βαλέντε (69' Χαραλάμπους), Λουίς Κάρλος (91' Ίταλο), Παπαφώτης, Καλό, Μέσκα

Κίτρινες: Θάντι / Μουχτάρης

Κόκκινες: - / Καλό (2η κίτρινη)

Διαιτητής: Τράττου Λεόντιος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης

Β' Βοηθός Διαιτητής: Σάββα Γεώργιος

4ος Διαιτητής: Κωνσταντίνου Ανδρέας