Ο Ματσάγγος τερματίσε πρώτος στο αρχαίο Κούριο

- 06.10.2020

Thumbnail
Δεύτερος τερμάτισε ο Αλέξανδρος Αγρότης και τρίτος ο Γεώργιος Φάττας.

Με τον Αλέξανδρο Ματσάγγο της Elite Cycling να τερματίζει πρώτος στο αρχαίο Κούριο, σε 2:20:59.86 διεξήχθη την Κυριακή, 4 Οκτωβρίου ο ποδηλατικός αγώνας Gran Fondo Apollo – Aphrodite, τον οποίον συνδιοργάνωσαν η Activate Cyprus και ο Δήμος Λεμεσού.

Σύμφωνα με Δελτίο Τύπου των διοργανωτών, δεύτερος ήταν ο Αλέξανδρος Αγρότης και τρίτος ο Γεώργιος Φάττας. Ο Αγρότης τερμάτισε 20’’ πίσω από το νικητή ενώ ο Φάττας  ήταν 40’’ πίσω από την πρώτη θέση. Τέταρτος ήταν ο Κωνσταντίνος Παυλίδης και πέμπτος ο Αρμάντο Αρχιμανδρίτης.

Στις Γυναίκες πρώτη ήταν η Ολλανδέζα Annemiek Stegehui που έτρεξε με τα χρώματα του Ποδηλατικού Ομίλου Πάφου η οποία τερμάτισε σε 2:57:54.69. Δεύτερη ήταν η Κάλια Λαζάρου (3:04:50.51) και τρίτη η Sarah Toms (3:05:23.78).

Συνολικά 89 αθλητές είχαν πάρει εκκίνηση από το χώρο της επίχωσης το πρωί της Κυριακής. Η διαδρομή μήκους 95.9χλμ διήλθε από τα χωριά Αλέκτορα, Πλατανίστεια, Άγιος Θωμάς, Αυδήμου, Ανώγυρα και Πάχνα πριν τον τερματισμό στο Κούριον.

Ήταν ο πρώτος αγώνας Gran Fondo που φιλοξένησε η Λεμεσός. Η διαδρομή διερχόταν από τα πιο σημαντικά αρχαία μνημεία της επαρχίας Λεμεσού καθώς και από τις γραφικές κοινότητες της περιοχής, ενώ ο τερματισμός στον αρχαιολογικό χώρο του Κουρίου ανέδειξε με όμορφο τρόπο την πλούσια ιστορία της Κύπρου.

Ο αγώνας διοργανώθηκε τηρουμένων όλων των Πρωτοκόλλων και Οδηγιών του Υπουργείου Υγείας και του ΚΟΑ, προς αντιμετώπιση της εξάπλωσης της πανδημίας του κορωνοϊού.