Ο Βάγκνερ... εκτέλεσε την Ομόνοια!

- 22.11.2020

Νέα Σαλαμίνα 2 - Ομόνοια 1

Στις 16:00 άρχισε η αναμέτρηση της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta ανάμεσα σε Νέα Σαλαμίνα και Ομόνοια.

*Απρόοπτο στη Νέα Σαλαμίνα κατά τη διάρκεια της προθέρμανσης. Ο Γάλλος Κρεχίν χτύπησε στο ζέσταμα και θα αντικατασταθεί. Ο Θεοδόσης Σιαθάς πήρε τη θέση του άτυχου άσου.

Έναρξη στο ματς, καλή επιτυχία στις δυο ομάδες.

- 1' Στο 1ο λεπτό αντάλλαξαν απλά πάσες οι δύο ομάδες- Μονόλεπτη διαμαρτυρία αδράνειας, ως ένδειξη στήριξης των σωματείων και των ποδοσφαιριστών των μικρότερων μας Κατηγοριών

- 3' Κόρνερ του Γκόμεθ, ο Βίτορ στο πρώτο δοκάρι επιχείρησε το τακουνάκι η μπάλα άουτ. Η πρώτη τελική της Ομόνοιας.

- 6' Οφσάιντ ο Ντούρις, σε μια γρήγορη εναλλαγή της μπάλας, αυτή έφτασε στον Ασάντε αλλά σταμάτησε η φάση αφού ο Σλοβάκος ήταν πιο μπροστά.

- 8' ΓΚΟΛ η Νέα Σαλαμίνα και 1-0! Ο Ντανίλο! Προσπάθεια του Σιαθά από τα δεξιά, ξέφυγε του Λέζιακς, μπήκε στη περιοχή έκανε το γύρισμα προς τον Βάγκνερ, ο Τσέχος άφησε την μπάλα και ο σκόρερ με ωραίο πλασέ νίκησε τον Φαμπιάνο. Ωραία επιθετική προσπάθεια από τους "ερυθρόλευκους".

Όλα τα λεφτά η προσποίηση του Βάγκνερ που άφησε τη μπάλα στον Ντανίλο που με υποδειγματικό τελείωμα έβαλε μπροστά τη Νέα Σαλαμίνα. Έξαλλοι πανηγυρισμοί στον πάγκο.

- 9' Πήγε να απαντήσει η Ομόνοια, ο Τιάγκο στη περιοχή έκανε το πλασέ από πλάγια θέση, μάζεψε ο Βεσελόφσκι.

- 11' Κόρνερ του Γκόμεθ, με γροθιές ο Βεσελόφσκι διώχνει σε πλάγιο άουτ. Προσπαθεί να αντιδράσει η ομάδα του Μπεργκ.

- 14' Κρατά τη μπάλα η Ομόνοια, αμύνεται σωστά η Νέα Σαλαμίνα. Αυτή είναι η εικόνα στα πρώτα 15 λεπτά.

- 16' Καλή άμυνα ο Λανγκ που έκοψε τον Οσέι που πήγε να φύγει στην "κόντρα". Αναπτύχθηκε υποδειγματικά η ομάδα του Δαμιανού.

- 19' Ωραία κάθετη του Σιαθά στον Ντανίλο, ο Βραζιλιάνος μπήκε στη περιοχή έκανε το παράλληλο γύρισμα έκοψε ο Λάνγκ.

- 20' Διακοπή στο ματς, στο έδαφος ο Γκόμεθ. Ο Ισπανός έχει ένα πρόβλημα στο πρόσωπο και συγκεκριμένα στη μύτη.

- 22' Μεγάλη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα με τον Οσέι! Ο Σεργίου ξεπέρασε το εμπόδιο του Λέζιακς, μπήκε στη περιοχή, γύρισε στον Οσέι, αυτός το σουτ, η μπάλα στο σώμα του Λανγκ και ενώ είχε πορεία προς τα δίχτυα. Παρόμοια φάση με το 1-0. Σωτήρια παρέμβαση του Ούγγρου!

- 25' Απίθανη επέμβαση Βεσελόφσκι με το πόδι! Ο Ντούρις από πολύ κοντά έκανε το πλασέ, το έβγαλε ο Σλοβάκος κίπερ! Αναπτύχθηκε ταχύτατα η Ομόνοια, ο Παπουλής έδωσε στον Ντούρις, αυτός με προσποίηση ξέφυγε από τα μαρκαρίσματα, βρέθηκε απέναντι από τον Βεσελόφσκι αλλά το πλασέ σταμάτησε στον κίπερ της Νέας Σαλαμίνας.

- 27' Νέα μεγάλη φάση για το "τριφύλλι" με τον Τιάγκο! Ο Ασάντε από τα δεξιά, γύρισε στον Βραζιλιάνο που είχε καθαρό οπτικό πεδίο αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ. Ήταν σε πλεονεκτική θέση ο Τιάγκο που μπορούσε να φέρει το ματς στα ίσα. Ανεβαίνει η Ομόνοια που παίζει γρήγορα και προβληματίζει τους γηπεδούχους.

- 30' Σουτ του Ντούρις, στον Χριστοφόρου η μπάλα και κόρνερ. Τιάγκο-Παπουλής συνεργάστηκαν, η μπάλα έφτασε στον Σλοβάκο που μπήκε στη περιοχή, έκανε το σουτ, ο Κύπρος έδιωξε σε κόρνερ.

- 32' Καλή άμυνα του Χριστοφόρου σε ενέργεια του Παπουλή, άουτ η μπάλα.

- 35' Δυνατό σουτ του Βίτορ Γκόμες στα όρια της περιοχής, η μπάλα μόλις άουτ. Προηγήθηκε παρέμβαση του Χριστοφόρου που έκοψε προ του Ασάντε, η μπάλα έφτασε στον Πορτογάλο που είδε τη προσπάθεια του να καταλήγει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βεσελόφσκι.

- 36' Νέο σουτ από τον Ασάντε, αυτή τη φορά είναι πολύ άστοχο.

- 37' Γκόμεθ-Τιάγκο-Ντούρις συνεργάζονται, διώχνει η άμυνα της Νέας Σαλαμίνας. Πιέζει πολύ η Ομόνοια!

- 39' Νέα παρέμβαση του Χριστοφόρου, πήγε να βγει στην αντεπίθεση η Νέα Σαλαμίνα, ο Λούφντερ προλαβαίνει και γίνεται κάτοχος προ του Σιαθά. Κάνει σπουδαίο παιχνίδι μέχρι στιγμής ο Κύπρος.

- 43' ΓΚΟΛ η Ομόνοια και 1-1! Ο Παπουλής! Κόρνερ του Ασάντε, ο σκόρερ βρέθηκε στο σωστό σημείο και με σουτ νίκησε τον Βεσελόφσκι.

- 45+1' Σκοράρει ο Ασάντε, ακυρώνεται το γκολ ως οφσάιντ. Οριακή φάση, η επαναληπτική προβολή δεν ξεκαθαρίζει αν ο Αφρικανός είναι πιο μπροστά από τον Σμοβς. Η κάμερα δεν είναι στην ίδια ευθεία, δεν είναι διαφωτιστικό το ριπλέι.

Τέλος ημιχρόνου

Στον αγωνιστικό χώρο οι δυο ομάδες, έτοιμες για το 2ο ημίχρονο. Πολύ ενδιαφέρον αγώνας, Νέα Σαλαμίνα και Ομόνοια "καίγονται" για βαθμούς.

Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα, ο Λεμέσιος στη θέση του Σιαθά. Αναγκαστική η αλλαγή, πρόβλημα τραυματισμού αντιμετώπισε ο κινητικός Σιαθάς. Θυμίζουμε ο νεαρός εξτρέμ πήρε τη θέση του Κρεχίν λίγα λεπτά πριν από την έναρξη της αναμέτρησης.

Έναρξη στο Β' ημίχρονο

- 47' Άμυνα του Σανκό, προ του Ντούρις. Μπήκε επιθετικά η Ομόνοια που συνεχίζει με φόρα από το πρώτο ημίχρονο.

- 48' Γέμισμα του Λέζιακς, διώχνει με το κεφάλι ο Ντανίλο, στη συνέχεια της φάσης φάουλ κερδίζει ο Οσέι.

- 50' Σέντρα του Ασάντε, διώχνει ο Σμοβς, η μπάλα ξανά στην Ομόνοια που έχει κλείσει τη Νέα Σαλαμίνα στη περιοχή της.

- 52' Ο Παπουλής έστρωσε στον Λέζιακς, ο Τσέχος το σουτ, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.

- 55' Ίδιο το σκηνικό στα πρώτα 10 λεπτά της επανάληψης. Η Ομόνοια κυκλοφορεί τη μπάλα, οι "ερυθρόλευκοι" περιμένουν την ομάδα του Μπεργκ. Απουσιάζει η μεγάλη φάση μέχρι στιγμής.

- 56' Eτοιμάζει διπλή αλλαγή ο Δαμιανού, οι Μπρένο - Ανδρέου θα περάσουν στον αγωνιστικό χώρο.

- 57' Κίτρινη ο Κύπρος Χριστοφόρου.

- 58' Σανκό - Νικολάου εκτός, οι Μπρένο - Ανδρέου μέσα.

- 58' Κόρνερ του Γκόμεθ, κεφαλιά του Λεμέσιου, απομακρύνει ο Κύπριος μέσος.

- 61' Καλή στιγμή για την Ομόνοια, ο Τιάγκο από πλάγια θέση έκανε το σουτ, ο Βεσελόφσκι έδιωξε σε κόρνερ.

- 63' Ο Γκόμες έψαξε κάθετα τον Ασάντε, βγήκε και μάζεψε ο Βεσελόφσκι.

- 64' Άμυνα του Σμοβς στον Ντούρις που "όπλισε" αλλά ο αμυντικός της Νέας Σαλαμίνας κατάφερε να εξουδετερώσει τη προσπάθεια του Σλοβάκου.

- 65' Χτύπησε ο Σμοβς, ζήτησε αλλαγή...

66' Ο Αντιόλο ετοιμάζεται να περάσει στη θέση του άτυχου Σμοβς. Νέο πρόβλημα για τους ερυθρόλευκους.

- 67' Κίτρινη στον Ασάντε για φάουλ πάνω στον Ντανίλο.

- 68' Σέντρα του Βίτορ προς το μέρος του Ντούρις, ο Σλοβάκος δεν κάνει καλό κοντρόλ, κερδίζει ο Αντιόλο.

- 70' Tελευταίο 20λεπτο, οι πράσινοι δεν έχουν την ταχύτητα στην ανάπτυξη με αποτέλεσμα η Νέα Σαλαμίνα να "καθαρίζει" τις επιθετικές προσπάθειες. Αμύνεται καλά η ομάδα του Δαμιανού.

- 73' Φάουλ σε καλό σημείο κερδίζει η Ομόνοια. Στον κεντρικό διάδρομο το φάουλ λίγα μέτρα έξω από την περιοχή. Γκόμεθ-Τιάγκο πίσω από την μπάλα.

- 74' Ο Γκόμεθ εκτέλεσε, ο Βεσελόφσκι το βγάζει!

- 75' Σουτ του Λούφτνερ, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.

- 75' Επιθετικό φάουλ ο Ασάντε.

- 76' Ο Τζιωνή στη θέση του Τιάγκο, ο Μποτεάκ στη θέση του Ασάντε. ΔΙΠΛΗ αλλαγή ο Μπεργκ.

- 78' Οι φωνές του Μπεργκ προς τους ποδοσφαιριστές του, να πιέσουν κάθε μπάλα της Νέας Σαλαμίνας.

- 79' Κίτρινη στον Οσέι.

- 80' ΓΚΟΛ η Νέα Σαλαμίνα και 2-1! Ο Βάγκνερ! Σέντρα του Οσέι στο δεύτερο δοκάρι, ο Τσέχος με υποδειγματικό τελείωμα νικά τον Φαμπιάνο. Τρομερό τέλειωμα από τον φορ των ερυθρολεύκων! Αντεπίθεση της Νέας Σαλαμίνας, ο Οσέι έκανε το σουτ, η μπάλα έμεινε στη περιοχή, είδε την κίνηση του Βάγκνερ του πέρασε τη μπάλα και ο φορ σημείωσε το 2-1.

- 83' Διπλή αλλαγή Κούσουλος-Κακουλλής στις θέσεις των Βίτορ και Παπουλή.

- 84' Αμύνεται μαζικά η Νέα Σαλαμίνα, θέλει να κρατήσει το "χρυσό" 2-1.

- 87' Σουτ του Κακουλή, το βγάζει ο Βεσελόφσκι. Κόρνερ η Ομόνοια

- 88' Σέντρα-σουτ του Γκόμεθ, ο Κακουλλής την προβολή, με το ένα χέρι ο Βεσελόφσκι διώχνει.

ΠΕΝΤΕ τα λεπτά των καθυστερήσεων.

- 90+2' Τεράστια ευκαιρία ο Βάγκνερ! Ο Οσέι του πέρασε τη μπάλα, ο Τσέχος μπροστά από τον Φαμπιάνο, η μπάλα άουτ!

- 90+3' Ο Παύλου στη θέση του Λεμέσιου.

- 90+4' Δοκάρι η Ομόνοια!