ΤΡΟΜΕΡΟ ματς, η «φούρια ρόχα» πήρε την πρόκριση (φώτος)

- 28.06.2021

Πρώτο σφύριγμα και σέντρα στο παιχνίδι!

2' Η Ισπανία μπήκε καλύτερα στο ξεκίνημα.

6' Ο Σαράμπια εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, απομάκρυνε η κροατική άμυνα.

10' Συμπληρώσαμε τα πρώτα δέκα λεπτά με την Ισπανία να έχει συνεχώς την κατοχή. Η  Κροατία από την άλλη δεν έχει περάσει το κέντρο...

13' Σουτ από τον Σαράμπια, στην εξωτερική πλευρά η μπάλα. Πρώτη απειλή από την Ισπανία.

16' Μεγάλη ευκαιρία για την Ισπανία. Ο Κόκε μετά από έξοχη πάσα στον κενό χώρο του Πέδρι, μόνος από το σημείο του πέναλτι, έκανε το πλασέ όμως έδιωξε με τα πόδια ο Λιβάκοβιτς.

γκολ λαθος 1-0 κρο

20' ΓΚΟΛ από το πουθενά 1-0 η Κροατία με απίστευτο αυτογκόλ!  Ο Πέδρι γύρισε την μπάλα στον Σιμόν από το κέντρο και αυτός... έχασε το κοντρόλ, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του. ΔΕΙΤΕ ΤΟ

25' Μεγάλη ευκαιρία για την Κροατία! Τρομερή προσπάθεια του Βλάσιτς από δεξιά, έμεινε όρθιος με δύο Ισπανούς πάνω του, σούταρε, άουτ η μπάλα!

31' 71% η κατοχή μπάλας για την Ισπανία παρ' όλα αυτά... τα έχουν χαμένα το γκολ που δέχθηκαν. Αντίθετα, οι Κροάτες διαχειρίζονται το υπέρ τους προβάδισμα.

σαραμπια 1-1 ισπα

38' ΓΚΟΛ 1-1 ισοφαρίζει η Ισπανία! Ο Σαράμπια  έκανε το δυνατό πλασέ από κοντά, η μπάλα στο κεφάλι του γκολκίπερ Λιβάκοβιτς και στα δίχτυα. Είχε προηγηθεί σουτ του Γκαγιά και φοβερή απόκρουση του Κροάτη κίπερ.

42' Γύρισμα του Σαράμπια από δεξιά, η μπάλα πάνω στον Γκβάρντιολ και κόρνερ.

Λήξη πρώτου ημιχρόνου! Η Κροατία είχε δύο τελικές ενέργειες στο παιχνίδι, ενώ η Ισπανία 11΄.

-Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

46' Αλλαγή για την Κροατία. Ο Κράμαριτς αντί του Πέτκβοβιτς.

51' Απόλυτη κυρίαρχος και στο β' ημίχρονο η Ισπανία.

55' Γύρισμα του Σαράμπια από δεξιά, απομακρύνει η άμυνα της Κροατίας.

γκολ 1-2 ισπαν

57' ΓΚΟΛ 1-2 η Ισπανία! Εξαιρετική σέντρα του Τόρες, κεφαλιά σαν φορ από τον Αθπιλικουέτα, που δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του!

60' Η Κροατία μετά την ανατροπή του σκορ καλείται να επιτεθεί.

67' Aλλαγή για την Κροατία. Όρσιτς αντί του Ρέμπιτς.

68' Τεράστια ευκαιρία για την Κροατία, μεγάλη απόκρουση από τον Σιμόν! Σουτ του Γκβάρντιολ από κοντά, έπεσε και μπλόκαρε δύσκολα ο γκολκίπερ της Αθλέτικ.

71' Αλλαγή για την Ισπανία. Εκτός ο Σαράμπια, μέσα ο Όλμο...

72' Γκολ από τον Μοράτα, αλλά σωστά και άμεσα ακυρώνεται ως οφσάιντ...

73' 78% η κατοχή μπάλας για την Ισπανία.

74' Αλλαγή για την Κροατία που θέλει να γίνει πιο επιθετική. Ο Μπρέκαλο αντί του Γιουράνοβιτς.

1-3 ισπαν

77' ΓΚΟΛ 1-3 για την Ισπανία και είναι πλέον σχεδό αγκαλιά με την πρόκριση. Ο Φεράν Τόρες τελειώνει την ιστορία με πολύ ωραίο πλασέ! Ένα τεράστιο κενό στην άμυνα της απογοητευτικής Κροατίας...

77' Με τα δύο γκολ διαφορά ο τεχνικός της Ισπανίας προχώρησε σε διπλή αλλαγή για να ξεκουράσει κάποιους παίχτες. Ο Φαμπιάν Ρουίθ αντί του Κόκε και ο Άλμπα αντί του Γκαγιά.

79' Διπλή αλλαγή για την Κροατία. Ο Πάσαλιτς αντί του Βλάσιτς και ο Μπούντιμιρ αντί του Κόβατσιτς.

2-3 μειώνει η κροατια

85' ΓΚΟΛ 2-3 μειώνει η Κροατία και από το πουθενά ξανά νέο ενδιαφέρον στο ματς. Ο Μόντριτς έκανε το γύρισμα μέσα από την περιοχή και δεξιά, ο Μπούντιμιρ έκανε το πλασέ από κοντά, κόντραρε στον Αθπιλικουέτα, ο Όρσιτς έκανε νέο πλασέ και η μπάλα πέρασε τη γραμμή προτού διώξει ο Σιμόν.

88' Αλλαγή για την Ισπανία. Ο Ογιαρθάμπαλ αντί του Φεράν Τόρες.

90’ Έξι λεπτά καθυστερήσεων…

3-3 κροατ

90'+3' ΓΚΟΛ 3-3 για την Κροατία. Απίθανη τροπή παίρνει το ματς. Ο μετά από σέντρα του Όρσιτς ο Πάσαλιτς με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

90'+6' Τέλος της κανονικής διάρκειας. Παράταση!

Απίστευτη εξέλιξη στο ματς, με τους Κροάτες να ισοφαρίζουν με δύο γκολ στο 85' και στο 90'+2'!

Έναρξη παράτασης...

92' Απειλεί η Κροατία! Ο Κράμαριτς σουτάρει δυνατά, λίγο πάνω από την εστία του Σιμόν η μπάλα.

-Η UEFA μόλις άλλαξε τον σκόρερ του αυτογκόλ. Χρεώνεται στον Πέδρι, που κάνει την πάσα και όχι στον Σιμόν.

96' Απίθανη χαμένη ευκαιρία για την Κροατία. Σουτ του Κράμαριτς από κοντά, έδιωξε ο Σιμόν.

97’ Οι Ισπανοί τα έχουν χαμένα μετά το 85’. Σε καμία περίπτωση δεν περίμεναν να ισοφαριστούν από τους Κροάτες έχοντας αέρα δύο τερμάτων διαφορά.

3-4

100' ΓΚΟΛ 3-4 η Ισπανία. Ματσάρα!  Σέντρα του Όλμο, κατεβάζει πανέμορφα ο Μοράτα, σουτάρει με τη μία και δίνει ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του!

102' Ο Ρόδρι αντί του Μπουσκέτς.

3-5 ισπανια

103' ΓΚΟΛ 3-5 για την Ισπανία! Ο Ογιαρθάμπαλ έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, από σέντρα του Όλμο από δεξιά, η μπάλα στα δίχτυα.

παρα ημιχ

105' Λήξη πρώτου ημιχρόνου της παράτασης. Σε αυτό η ισπανία έβαλε δύο γκολ σε τέσσερα λεπτά (100' Μοράτα, 103' Ογιαρθάμπαλ) και έκανε το 3-5.

-Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο της παράτασης.

106' Μεγάλη ευκαιρία για την Κροατία. Πλασέ του Μπούντιμιρ μέσα από την περιοχή, η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

112’ Η Κροατία δείχνει να μην έχει τις δυνάμεις να μειώσει εκ νέου και να παλέψει ξανά για το θαύμα.

114' Έξω ο Μόντριτς, στη θέση του ο Ιβάνουσετς.

116' Ο Μοράτα μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, έδιωξε ο Λιβάκοβιτς σε κόρνερ.

120' ΔΟΚΑΡΙ η Ισπανία. Σουτ του Όλμο μέσα από την περιοχή, η μπάλα στο δοκάρι! Στην επαναφορά ο Ογιαρθάμπαλ έκανε νέο σουτ όμως η μπάλα άουτ.

121' Τέλος του αγώνα. Η Ισπανία νίκησε 5-3 την Κροατία στην παράταση και προκρίθηκε στους οκτώ. Εκεί θα συναντήσει Ελβετία ή Γαλλία.

11 κρο-ισ

ΚΡΟΑΤΙΑ: Λιβάκοβιτς, Γιουράνοβιτς, Βίντα, Τσάλετα Τσαρ, Γκβάρντιολ, Μόντριτς, Μπρόζοβιτς, Κόβατσιτς, Βλάσιτς, Πέτκοβιτς, Ρέμπιτς

ΙΣΠΑΝΙΑ: Σιμόν, Αθπιλικουέτα, Γκαρθία, Λαπόρτ, Γκαγιά, Μπουσκέτς, Πέδρι, Κόκε, Σαράμπια, Μοράτα, Φ. Τόρες

**Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Τούρκος Τσακίρ.

Πηγή: kerkida.net