ΑΕΚ - Ανόρθωση: Τεσσάρα και θρίαμβος! (φώτος)

- 01.10.2022

Η ΑΕΚ πήρε το μεγάλο παιχνίδι στην Λάρνακα το βράδυ του Σαββάτου αφού κέρδισε την Ανόρθωση με 4-0!

Στο γήπεδο ήταν ο Χρίστος Χαραλάμπους, στην περιγραφή του αγώνα ο Νικόλας Γωγάκης...

-Ο Κ.Φωτίου σφυρίζει για πρώτη φορά.

-1' Με το "καλησπέρα" η πρώτη καλη φάση, με τον Ουαρίς να σουτάρει από το ύψος της περιοχής και τον Πίριτς να μπλοκάρει.

-5' Και δεύτερη τελική η Ανόρθωση με σουτ του Νινγκά από το ύψος της περιοχής, ξανά έτοιμος ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ.

-9' ΔΟΚΑΡΙ η ΑΕΚ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λέδες από δύσκολη θέση, διαγώνια δεξιά! Θα ήταν ένα εξαιρετικό γκολ αν πήγαινε λίγα εκατοστά παραδίπλα η μπάλα.

-11' Τρίτη καλή στιγμή η Κυρία με βολίδα του Ουαρίς από το ύψος της περιοχής, ο Μιλίσεβιτς έβαλε το πόδι, κόρνερ η μπάλα.

ηρερεηηρεερη

-14' ΓΚΟΛ 1-0! Ο Γκιούρτσο βρήκε κενό χώρο μερικά μέτρα έξω από την περιοχή του Λόρια και με ένα απίθανο σουτ, άνοιξε το σκορ! - ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΕΔΩ

-17' Νέο σουτ εκτός περιοχής η Ανόρθωση, ξανά ο Ουαρίς ο οποίος είναι άστοχος αυτή τη φορά.

-25' Νέο σουτ του Γκιούρτσο εκτός περιοχής, αυτή τη φορά λίγο πάνω απ' την εστία.

-25 λεπτά αγώνα, εξαιρετικός ο ρυθμός, πολλές τελικές και ένα γκολ.

-29' Επικίνδυνη σέντρα του Γκιούρτσο από αριστερά, ο Κορέια απομάκρυνε με κεφαλιά προ του Τρισκόφσκι.

-33' Αντεπίθεση οι γηπεδούχοι με τον Φαράζ από δεξιά να πατά περιοχή και να γυρίζει στον επερχόμενο Τρισκόφσκι που έκανε το σουτ και βρήκε έτοιμο τον Λόρια.

-33' Πολύ καλή στιγμή και για την Ανόρθωση, με τον Νινγκά από διαγώνια αριστερά να βλέπει την έξοδο του Πίριτς και να προσπαθεί να τον "κρεμάσει" με τεχνικό πλασέ, όμως ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ πρόλαβε να βάλει τα χέρια και να αποκρούσει ασταθώς.

γφηφφγηφγη

-37' Ο Νινγκά σκοράρει εξ επαφής μετά από ασίστ του Πάντσεον, πάνω το σημαιάκι για οφσάιντ στην πάσα προς τον Άγγλο.

-Ελέγχεται και από το VAR η φάση.

-38' Παραμένει το 1-0 μετά και τον έλεγχο του VAR. Συνεχίζουμε...

-43' ΠΕΝΑΛΤΙ για την ΑΕΚ. Ο Φαράζ πάτησε περιοχή, ο Σάμπο τον μάρκαρε από πίσω χαμηλά στα πόδια, ο Κ.Φωτίου σφύριξε την παράβαση.

-Ελέγχθηκε και από το VAR η φάση.

ρτττττττττηηηηηηη45

-45' ΓΚΟΛ 2-0! Ο Τρισκόφσκι εύστοχος από τα 11 βήματα, σκοράρει το πρώτο του γκολ στη σεζόν - ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΕΔΩ

-Δυο λεπτά οι καθυστερήσεις.

-45+2' Σουτ του Ουαρίς εκτός περιοχής, διαμαρτύρεται για χέρι από τον Μιλίσεβιτς, "τίποτα" από τον ρεφ.

-Τέλος ημιχρόνου. Η Ανόρθωση μπήκε δυνατά με δυο επικίνδυνα σουτ στα πρώτα 5 λεπτά αλλά... έμεινε εκεί. Η ΑΕΚ κυριάρχησε στην συνέχεια, είχε δοκάρι με τον Λέδες στο 9' και στο 14' ο Γκιούρτσο με μια γκολάρα άνοιξε το σκορ. Η ομάδα του Μίλανιτς δεν έβγαλε ποτέ ουσιαστική αντίδραση και λίγο πριν το ημίχρονο έγινε και το 2-0 με το πέναλτι του Τρισκόφσκι. Όλα κυλάνε υπερ των γηπεδούχων που έβαλαν τις βάσεις για μια μεγάλη νίκη.

-Με αλλαγές αρχίζει το 2ο μέρος, Λάζαρος και Κορρέα μέσα για την Ανόρθωση, έξω Ιωάννου και Μπαϊσινιο. Ο Χριστοφόρου πήρε τη θέση του Κάσας για την ΑΕΚ, σε μια αναγκαστική κίνηση από τον Όλτρα.

-Πέντε λεπτά χωρίς κάποια φάση, η μπάλα στα πόδια των παικτών της Ανόρθωσης.

-55' Ωραία κίνηση του Ουαρίς από αριστερά και γύρισμα, ο Πίριτς απέκρουσε ασταθώς, ο Λάζαρος κέρδισε και πήγε να σκοράρει με κανουνάκι αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

-60' Νέα κίνηση ο Μίλανιτς, ο Ράντονιτς στη θέση του Νινγκά.

-64' Αγγίζει το γκολ η Ανόρθωση! Ο Λάζαρος σέντραρε με κόρνερ, ο Αμπαρτζουμιάν την πισινή κεφαλιά, ο Πίριτς έβαλε τα ακροδάκτυλα, κόρνερ η μπάλα.

-67' Ο Ασάντε αντί του Γκιούρτσο, ο Λόπες αντί του Άλτμαν.

-Φθάσαμε στο 70'. Οι γηπεδούχοι δεν ρισκάρουν καθόλου, έδωσαν χώρο στην Ανόρθωση η οποία αν και δεν κάνει καλή εμφάνιση, σε δυο περιπτώσεις άγγιξε το γκολ που θα την ξανάβαζε στο παιχνίδι.

-72' Ο Αμπαρτζουμιάν σε θέση βολής από διαγώνια δεξιά, έκανε το σουτ, ο Τόμοβιτς με τάκλιν σταμάτησε την πορεία της μπάλας.

-73' Πρώτη κίτρινη, στον Εγγλέζου για επικίνδυνο τάκλιν στον Ουαρίς.

-Στο έδαφος και ο Ουαρίς και ο Εγγλέζου μετά το φάουλ, μέσα τα ιατρικά τιμ.

-75' Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Εγγλέζου, στη θέση του ο Γκαρθία.

-75' Ο Λάζαρος πήγε να πετύχει ένα απίστευτο γκολ με απευθείας φάουλ από πολύ μακριά, σε κόρνερ ο Πίριτς!

-78' Νέα καλή στιγμή η Ανόρθωση με σουτ του Ράνονιτς από πολύ πλάγια αριστερά, ο Πίριτς με διπλή προσπάθεια μάζεψε.

-78' Κάρτα στον Αμπαρτζουμιάν για φάουλ στον Φαράζ. Μικροδιακοπή, στο έδαφος ο παίκτης της ΑΕΚ.

-80' Διπλή αλλαγή ο Μίλανιτς με Εμπραλίτζε-Χριστοφή αντί Σάμπο-Ουαρίς.

-81' Κίτρινη στον Γκαρθία.

-82' ΓΚΟΛ 3-0! Κόρνερ από τον Λέδες, η μπάλα στην πλάτη (!) του Αμπαρτζουμιάν και μέσα. Με ένα τυχερό γκολ, οι γηπεδούχοι "σφραγίζουν" το τρίποντο.

-84' Ο Ναούμ αντί του Φαράζ.

-85' Αγγίζει και τέταρτο γκολ η ΑΕΚ, με τον Λόρια να αποκρούει το εξ επαφής πλασέ του Ασάντε.

-86' Κίτρινη στον Ουάρντα για διαμαρτυρίες.

-Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-93' ΓΚΟΛ 4-0! Κόρνερ του Λέδες, η μπάλα χτύπησε στον Χριστοφή και πήγε στα δίκτυα, ξανά αυτογκόλ!

-ΤΕΛΟΣ, μια μεγάλη νίκη για την ΑΕΚ που ανεβαίνει στους 7 βαθμούς!

ΑΕΚ (Χ.Λ.Όλτρα): Πίριτς, Κάσας (46' Χριστοφόρου), Τόμοβιτς, Μιλίσεβιτς, Εγγλέζου (75' Γκαρθία), Σανχούρχο, Λέδες, Άλτμαν (67' Λόπες), Γκιούρτσο (67' Ασάντε), Φαράζ (84' Ναούμ), Τρισκόφσκι.

-Στον πάγκο: Τούμπας, Μίκελ, Ρόμο, Ράφα Λόπεζ, Γκαρθία, Ροσάλες, Ολατούντζι, Χριστοφόρου, Ναούμ, Ανδρέου, Μάμας, Ασάντε.

Ανόρθωση (Ντ.Μίλανιτς): Λόρια, Μπαϊσίνιο (46' Κορρέα), Κορέια, Αμπαρτζουμιάν, Ουαρίς (80' Χριστοφή), Σάμπο (80' Εμπραλίτζε), Χάρογιαν, Πάντσεον, Ιωάννου (46' Λάζαρος), Ουάρντα, Νινγκά (60' Ράντονιτς).

-Στον πάγκο: Κεραυνός, Αντωνιάδης, Ράντονιτς, Λάζαρος, Αρτυματάς, Εμπραλίτζε, Φερέιρα, Αντωνίου, Κίκο, Κορρέα, Χριστοφή, Χρυσοστόμου.

Κίτρινες: Εγγλέζου, Γκαρθία / Αμπαρτζουμιάν, Ουάρντα

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος