ΑΕΚ - Ονήσιλος: Τέσσερα και τέσσερα και... πρόκριση!

- 16.03.2022

Η ΑΕΚ επικράτησε με το επιβλητικό 8-0 και πήρε την πρόκριση

Μια ΑΕΚ αποφασισμένη από τα πρώτα λεπτά, δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Ονήσιλο και… κλείδωσε από το πρώτο ματς την πρόκριση.

Το απόγευμα της Τετάρτης (16/03) η ομάδα της Λάρνακας υποδέχθηκε τον Ονήσιλο, στο πρώτο μεταξύ τους για τα προημιτελικά του Κυπέλλου και επικράτησε με το επιβλητικό 8-0, πετυχαίνοντας από τέσσερα γκολ σε κάθε ημίχρονο.

Το ΦΙΛΜ του αγώνα:

-Έναρξη.

-2' Πρώτη τελική στο ματς. Κεφαλιά του Ρομό, μαζεύει ο Πεϊσότο.

-5' Κατοχή για την ΑΕΚ στα πρώτα λεπτά, στο μισό του γήπεδο ο Ονήσιλος.

-8' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Σέντρα του Παναδέρο από αριστερά, προβολή του Ντάρμπισαϊρ, η μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Πεϊσότο και στα δίκτυα για το 1-0!

-12' Σουτ του Άλτμαν από πλάγια θέση, δύσκολα ο Πεϊσότο.

-14' Δυνατή κεφαλιά του Ρομό, σε κόρνερ ο Πεϊσότο.

-15' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Εκτέλεση κόρνερ από αριστερά του Λαμπόικο, ο Μιλίσεβιτς νίκησε στον αέρα τον Τούμπα και με κεφαλιά... έγραψε το 2-0!

-22' Πρώτη τελική για τον Ονήσιλο, σουτ του Λίμα, λίγο πάνω απ' το οριζόντιο δοκάρι.

-24' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Σέντρα του Ακοράν από δεξιά, κεφαλιά του Ρομό και 3-0!

-27' Κλασική ευκαιρία για τον Ονήσιλο! Τετ α τετ του Πιτσιλλίδη με τον Τούμπα, απέκρουσε σωτήρια ο κίπερ της ΑΕΚ.

-32' Πρώτη κίτρινη στο ματς, στον Πιτσιλλίδη.

-34' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Αυτή την φορά σκόρερ ο Παναδέρο. Γύρισμα του Ακοράν από δεξιά, σουτ στην κίνηση ο Άλτμαν και ο Παναδέρο με κοντινό πλασέ διαμόρφωσε το 4-0!

-40' Κίτρινη για τον Μιλίσεβιτς για φάουλ στον Λίμα.

-45΄Ένα λεπτό ο χρόνος καθυστέρησης.

-Τέλος ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το β' μέρος.

-46' Τετραπλή κίνηση απ' τον Νταβίντ Καταλά. Μέσα οι Μάμας, Τάντι, Ναούμ και Ολατούντζι και έξω οι Μιλίσεβιτς, Ντάρμπισαϊρ, Άλτμαν και Παναδέρο.

-50' Πρώτη τελική στο β' μέρος. Σέντρα του Ναούμ από αριστερά, κεφαλιά του Ολατούντζι, έξω η μπάλα.

-51' Κίτρινη στον Ρομό για διαμαρτυρίες.

-52' Απειλεί ξανά με το κεφάλι ο Ολατούντζι, πάνω απ' το οριζόντιο δοκάρι η κεφαλιά του.

-62' Ολοκλήρωσε με τις αλλαγές του ο Καταλά. Εσπινόσα αντί Ρομό.

-66' Διαγώνιο σουτ του Γκασάμα, λίγο έξω.

-70' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με τον Ναούμ! Μετά από εκτέλεση κόρνερ από δεξιά, ο Ναούμ έκανε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 5-0!

-77' Κίτρινη στον Μάμα.

-79' Κίτρινη στον Σωτηρίου για φάουλ στον Τάντι. Πολύ δυνατό τάκλιν από πίσω. Εξετάζεται η φάση και πάει... για κόκκινη.

-80' Πήγε για on field review ο ρεφ.

-82' Αναμενόμενη αλλαγή της κάρτας. Πήρε πίσω την κίτρινη και τιμώρησε με απ' ευθείας κόκκινη τον Σωτηρίου ο ρεφ Φωτίου.

-84' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με τον Ολατούντζι! Ο Ακοράν έφυγε στην πλάτη της άμυνας από δεξιά και έκανε την σέντρα, εκει που ο Ολατούντζι με κεφαλιά έκανε το 6-0. Το γκολ ακυρώθηκε σε πρώτο χρόνο για οφσάιντ στον Ακοράν, ωστόσο απ' την εξέταση της φάσης απ' το VAR φάνηκε ότι ο Ισπανός ήταν καθαρά καλυμμένος.

-87' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Ο Αναστασίου με πλασέ εντός περιοχής με το αριστερό, για το 7-0!

-90+2' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με τον Τάντι!

-Τέλος αγώνα.

ΑΕΚ: Τούμπας, Ακοράν, Ρομό (62'Εσπινόσα), Λαμπόικο, Μιλίσεβιτς (46'Μάμας), Αναστασίου, Χριστοφόρου, Παναδέρο (46'Ναούμ), Ντάρμπισαϊρ (46'Ολατούντζι), Τόμοβιτς, Άλτμαν (46'Τάντι).

Στον πάγκο οι: Λεάλ, Παρασκευά, Τάντι, Λέδες, Ροσάλες, Γκονζάλεθ, Ολατούντζι, Εγγλέζου, Εσπινόσα, Μαρτής, Ναούμ, Μάμας.

ΟΝΗΣΙΛΟΣ: Πεϊσότο, Τούμπας, Φωτίου, Πιρές, Πιτσιλλίδης, Χαβελκά, Νικολάου, Τόνι, Σωτηρίου, Αμπρέου, Λίμα (65'Γκασάμα).

Στον πάγκο: Κων/νου, Κουμάσης, Κουλλούρης, Γκασάμα, Κάστανος, Μαυρουδής, Αχιλλέως, Μιχαήλ, Καλαϊτζής.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μιλίσεβιτς, Ρομό, Μάμας / Πιτσιλλίδης.

ΚΟΚΚΙΝΗ: Φωτίου.

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Βασιλείου Αδάμος