ΑΕΛ - ΑΠΟΕΛ: Πορτοκαλί... με ανατροπή! (φώτος)

Σπουδαίο διπλό για το ΑΠΟΕΛ στη Λεμεσό...

Η ιστοσελίδα μας είναι στο Τσίρειο

-Ο Γιώργος Νικολάου σφυρίζει την έναρξη.

4τ44τ4τ4τ4τ

-5' Κλασική ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ... Ο  Σόουζα γέμισε από δεξιά, ο Κβιλιτάια έφυγε πίσω από την άμυνα της ΑΕΛ και έβαλε την προβολή, λίγο έξω η μπάλα.

-5' Κάρτα στον Κβιλιτάια για φάουλ στον Σάντος.

-6' Στο έδαφος ο Σάντος που χτύπησε στο πρόσωπο πάνω στην προσπάθειά του να μαρκάρει τον Νταουσβίλι.

-8' Νέα μικροδιακοπή, στο έδαφος ο Παπαφώτης τώρα.

-10' ΠΕΝΑΛΤΙ για την ΑΕΛ σε μαρκάρισμα του Βινίσιους στον Μιλιντσεάνου ο οποίος μπήκε στην περιοχή από δεξιά.

* Η φάση θα αναλυθεί από τον Ηρακλή Τσίκινη στο Super Monday το βράδυ της Δευτέρας.

4554547457

-12' Αποκρούει ο Σκουφέτ την εκτέλεση του Έουλερ! Πήγε για... εξεζητημένη εκτέλεση ο Βραζιλιάνος και ο Ιταλός τον "διάβασε".

-15 λεπτά με την ΑΕΛ να έχει μπει πιο επιθετικά. Οι γηπεδούχοι έχασαν την τεράστια ευκαιρία με το πέναλτι και οι φιλοξενούμενοι εκείνη στο 5' με τον Κβιλιτάια.

-Πολλά τα φάουλ, δεν έχει ρυθμό το παιχνίδι.

35232ρ32φ3φ

-18' ΓΚΟΛ 1-0! Ο Μπαλντέ έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Νταουσβίλι που έπεσε για το τάκλιν και πήγε στα δίκτυα του Σκουφέτ.

γφδφφδβφδβφδσψσψσ

-21' ΓΚΟΛ 1-1! Έγινε σέντρα από το κόρνερ, ο Σάντος πήγε να απομακρύνει με το κεφάλι, η μπάλα πήρε ύψος, ο Καρώ κέρδισε την κεφαλιά και ο Κβιλιτάια επίσης με κεφαλιά, ισοφάρισε άμεσα για το ΑΠΟΕΛ.

-24' Νέα μικροδιακοπή, στο έδαφος ο Νατέλ με ενοχλήσεις.

-25' Αποχωρεί υποβασταζόμενος, δεν μπορεί να συνεχίσει ο Βραζιλιάνος.

-26' Μέσα ο Οκριασβίλι στην θέση του.

-27' Κίτρινη στον Παπαφώτη για φάουλ στον Σόουζα. Ήταν στο όριο ο Κύπριος χαφ.

-31' Κίτρινη στον Πέδρο για φάουλ στον Μπαλντέ.

1`33`3`

-35' ΓΚΟΛ 2-1! Ο Μιλιντσεάνου έκανε κούρσα από δεξιά, πλησίασε το τέρμα του Σκουφέτ, με εξαιρετική ντρίμπλα ελευθερώθηκε από τον Καρώ και με δυνατό, διαγώνιο σουτ έβαλε ξανά μπροστά την ΑΕΛ.

-42' Μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους. Ο Οκριασβίλι σε θέση βολής από εξαιρετική θέση σούταρε έξω.

-45' Σουτ του Νταβόρ από πολύ μακριά, άστοχο.

-Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.

-Τέλος ημιχρόνου. Τρία γκολ και άλλες ευκαιρίες, σε ένα "γεμάτο" πρώτο μέρος που είχε επίσης αρκετές διακοπές και δυνατές μονομαχίες. Η ΑΕΛ "πατούσε" καλύτερα στην μεγαλύτερη διάρκεια και το εκμεταλλεύτηκε με δυο γκολ ενώ έχασε και πέναλτι.

-Ξεκινά με αλλαγές το β' μέρος. Αντωνίου και Τσέποβιτς αντί Έουλερ και Μιλιντσεάνου για την ΑΕΛ και Μάγκλιτσα αντί Εφραίμ για το ΑΠΟΕΛ. Αναγκαστικές οι δυο κινήσεις του Σάββα Παντελίδη.

-50' Μπήκε επιθετικά το ΑΠΟΕΛ και κρατά μπάλα.

-51' Κίτρινη στον Μέγιερι για καθυστερήσεις.

-54' Ευκαιρία για την ΑΕΛ. Ο Μπαλντέ γέμισε με φάουλ, ο Ριστέφσκι δεν έπιασε καλά την προβολή και ο Σκουφέτ μπλόκαρε.

-Μια ώρα αγώνα, μοιρασμένο το παιχνίδι. Η ΑΕΛ έχει κλείσει όλους τους χώρους, εντελώς ακίνδυνο το ΑΠΟΕΛ.

-65' Διπλή αλλαγή ο Σωφρόνης που βλέπει την ομάδα του να μην μπορεί να εκτελέσει σωστά τις επιθέσεις της και να απειλήσει. Ο Σαρφό στο ντεμπούτο του αντί του Ντε Βινσέντι και ο Θεοδώρου αντί του Νταουσβίλι.

212112125125

-66' ΓΚΟΛ 2-2! Ο Ζαμπάλα σέντραρε από αριστερά, ο Σόουζα με κεφαλιά έστρωσε στον Μάγκλιτσα και αυτός με ωραίο πλασέ ισοφάρισε! Τρίτο σερί παιχνίδι που σκοράρει ο Κροάτης.

-68' Κίτρινη στον Ζαμπάλα για φάουλ στον Μπαλντέ.

-72' Ο Ρέινολντς στη θέση του Νταβόρ.

-74' Απίστευτη χαμένη ευκαιρία από τον Κβιλιτάια. Ο Σαρφό με μια εξαιρετική κάθετη μπαλιά τον έβγαλε φάτσα με τον Μέγιερι, ο Γεωργιανός κοντρόλαρε, απέφυγε τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ και από το... ένα μέτρο έστειλε έξω τη μπάλα.

323232ρ23ρ

-75' ΓΚΟΛ 2-3! Το γυρίζει το ΑΠΟΕΛ σε λίγα λεπτά. Ο Κβιλιτάια... διόρθωσε το λάθος με την απίστευτη ευκαιρία προηγουμένως και με κοντινό σουτ μετά από πάσα του Θεοδώρου, έβαλε μπροστά την ομάδα του.

-76' Ο Ριέρα αντί του Παπαφώτη.

-Τελευταία δέκα λεπτά σε ένα πραγματικό ντέρμπι με πάθος και εναλλαγές στο σκορ.

-83' Κάρτα στον Μπαλντέ για φάουλ στον Πέδρο ακριβώς έξω απ' την περιοχή του Μέγιερι.

-84' Μεγάλη ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ. Ο Σαρφό σέντραρε από το φάουλ, ο Μέγιερι απέκρουσε ασταθώς και ο επερχόμενος Κβιλιτάια εξ επαφής δεν μπόρεσε να πιάσει καλά την κεφαλιά.

-84' Νέα τελική με συρτό σουτ του Θεοδώρου, απέκρουσε ασταθώς ο Μέγιερι.

-86' Ο Μαΐντεβατς στη θέση του Μπαλντέ.

-90' Ο Έσελινκ στη θέση του Κβιλιτάια.

-Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-94' Τέλος, το ΑΠΟΕΛ ανεβαίνει στους 30 βαθμούς.

ΑΕΛ (Σ.Παντελίδης): Μέγιερι, Μαζάν, Τεσέιρα, Ριστέφσκι, Σάντος, Νταβόρ (72' Ρέινολντς), Παπαφώτης (76' Ριέρα), Έουλερ (46' Αντωνίου), Μπαλντέ (86' Μαΐντεβατς), Μαρόσα, Μιλιντσεάνου (46' Τσέποβιτς).

-Στον πάγκο: Κεραυνός, Εβόρα, Φραντζής, Ντάφερφελντ, Ρέινολντς, Τσέποβιτς, Ριέρα, Ανδρέου, Αντωνίου, Σωτηρίου, Μαΐντεβατς.

ΑΠΟΕΛ (Σ.Αυγουστή): Σκουφέτ, Πέδρο, Καρώ, Βινίσιους, Ζαμπάλα, Νταουσβίλι (65' Θεοδώρου), Σόουζα, Ντε Βινσέντι (65' Σαρφό), Εφραίμ (46' Μάγκλιτσα), Νατέλ (26' Οκριασβίλι), Κβιλιτάια (90' Έσελινκ).

-Στον πάγκο: Μιχαήλ, Έσελινκ, Πολυκάρπου, Σαρφό, Θεοδώρου, Γαβριήλ, Ντιαβαρά, Οκριασβίλι, Μάγκλιτσα.

Κίτρινες: Παπαφώτης, Μπαλντέ / Κβιλιτάια, Πέδρο, Ζαμπάλα

Διαιτητής: Νικολάου Γιώργος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος