ΑΕΛ - Βλάζνια 1-0: Πρώτο βήμα με το... πρώτο του «Τσέπο»

- 22.07.2021

Νικηφόρο ξεκίνημα για ΑΕΛ

Με τον Στέφαν Τσέποβιτς να κάνει… σεφτέ στα γκολ, η ΑΕΛ επικράτησε με 1-0 της Βλάζνια στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τον Β’ Προκριματικό του Conference League. Ο Σέρβος επιθετικός στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου σημείωσε το μοναδικό γκολ στην αναμέτρηση του «Τσιρείου», δίνοντας -μικρό- προβάδισμα πρόκρισης στην ομάδα του. Πέραν του γκολ, η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ είχε και δύο δοκάρια με τους Τσέποβιτς και Έουλερ.

Το ΦΙΛΜ του αγώνα:

-Έναρξη.

-2' Δύο στημένα νωρίς για την Βλάζνια. Ανεκμετάλλευτες οι εκτελέσεις φάουλ και κόρνερ.

-6' Σειρά της ΑΕΛ να δοκιμάσει με στημένη μπάλα. Άστοχη η κεφαλιά του Τσέποβιτς μετά την σέντρα του Τόρες.

-9' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ! Σέντρα του Σάντος από δεξιά, ο Τσέποβιτς κινήθηκε στον χώρο και έκανε την προβολή από κοντά, αλλά δεν βρήκε καλά την μπάλα.

-12' Μάζουρεκ και Τσέποβιτς δοκίμασαν από ένα σουτ, το πρώτο κόντραρε και το δεύτερο κατέληξε στα χέρια του Zogovic.

-15' Καλός ο ρυθμός για τα δεδομένα της εποχής. Κρατάει περισσότερο μπάλα η ΑΕΛ αλλά δεν δείχνει διάθεση να αμυνθεί αποκλειστικά η Βλάζνια.

-16' Κίτρινη στον Τόρες.

-19' Μεγάλη ευκαιρία για την Βλάζνια! Κατά μέτωπο επίθεση του Jonuzi και συρτό σουτ, η μπάλα λίγο έξω απ' το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Βοζίνια.

-23' Κεφαλιά του Gjurgjevikj, ελέγχει ο Βοζίνια.

-30' "Έχασε" μέτρα στο γήπεδο τα τελευταία λεπτά η ΑΕΛ. Ανέβηκαν οι Αλβανοί...

-34' ΔΟΚΑΡΙ για την ΑΕΛ! Κάθετη πάσα του Έουλερ, ο Τσέποβιτς δοκίμασε από πλάγια θέση με το αριστερό, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι!

-37' Ανεβάζει στροφές η ΑΕΛ, που έχει... κλείσει στα καρέ της την Βλάζνια. Σέντρα του Ριέρα από δεξιά, σουτ του Μαζάν με το αριστερό, η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

-40' Απ' την στιγμή που αποφάσισε να παίξει από δεξιά με τους Σάντος - Τόρες, έχει γίνει αρκετά πιο απειλητική η ΑΕΛ.

-40' Κίτρινη στον Gjurgjevikj για φάουλ στον Μάζουρεκ. Ήταν στο όριο και χάνει τον επαναληπτικό.

-42' ΔΕΥΤΕΡΟ ΔΟΚΑΡΙ για την ΑΕΛ! Απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Έουλερ, ο Zogovic απέκρουσε δύσκολα με την μπάλα να χτυπάει ακολούθως στο οριζόντιο δοκάρι.

-45' Δύο λεπτά ο έξτρα χρόνος.

-45+2' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ! Ο Μάζουρεκ σέντραρε από δεξιά, ο Έουλερ με το κεφάλι δεν δοκίμασε να σκοράρει αλλά προτίμησε να... κατεβάσει στον Τσέποβιτς, ο οποίος από κοντά νίκησε τον Zogovic για το 1-0!

η6τητρηγβ

-Τέλος ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το β' μέρος.

-Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

-50' Σουτ του Μάζουρεκ, ψηλά έξω.

-56' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ! Σάντος και Τσέποβιτς συνεργάστηκαν ωραία, ο Βραζιλιάνος έκανε το σουτ με το αριστερό, έδιωξε δύσκολα ο Zogovic.

-60' Διπλή αλλαγή για την Βλάζνια. Latifi και Dilaver μέσα, Jonuzi και Çoba έξω.

-62’ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΛ. Ζντραφκόφσκι και Πελέ μέσα, Μάζουρεκ και Έουλερ έξω.

-66' Δοκίμασε από μακριά ο Μεντόγεβιτς, κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ η μπάλα.

-70' Μικρή διακοπή στο ματς. Πρόβλημα με τον Σάντος που δεν μπορεί να συνεχίσει το ματς.

-71' Συνέχεια στο ματς. Επέστρεψε στο γήπεδο ο Σάντος, συνεχίζει για την ώρα.

-78' Καλό σουτ του Τόρες, δύσκολα σε κόρνερ ο Zogovic.

-83' Ξανά διπλή αλλαγή για την ΑΕΛ. Γεωργίου αντί Ριέρα και Μαΐντεβατς αντί Τόρες.

-84' Αλλαγή για την Βλάζνια. Fangaj αντί Kalezic.

-85' Κίτρινη στον Μεντόγεβιτς.

-87' Αλλαγή για την Βλάζνια. Paloka αντί Gjurgjevikj.

-90' Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+1' Καλό σουτ του Γεωργίου, στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

-90+4' Κίτρινη στον Γεωργίου.

-Τέλος αγώνα.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Μαζάν, Σάντος, Ριστέφσκι, Τεϊξέιρα, Μεντόγεβιτς, Μάζουρεκ (62'Ζντραφκόφσκι), Ριέρα (83'Γεωργίου), Τόρες (83'Μαΐντεβατς), Έουλερ (62'Πελέ), Τσέποβιτς.

Στον πάγκο: Κεραυνός, Εβόρα, Γεωργίου, Νταβόρ, Παντελή, Αβραάμ, Σωτηρίου, Μαΐντεβατς, Πελέ, Μπάμπιτς.

ΒΛΑΖΝΙΑ: Zogovic, Gurishta, Adili, Krymi, Jonuzi (60'Latifi), Gjurgjevikj (87'Paloka), Kruja, Bulatovic, Imami, Kalezic (84'Fangaj), Çoba (60'Dilaver).

Στον πάγκο: Qarri, Shima, Paloka, Latifi, Dilaver, Kalaja, Smajli, Fangaj, Radovani, Hoxha.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τόρες, Μεντόγεβιτς, Γεωργίου / Gjurgjevikj