ΑΕΛ: ΠΑΛΕΨΕ αλλά... ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΣ από τα 11 βήματα (Φώτος)

- 01.08.2019

Εκτός συνέχειας Γιουρόπα Λιγκ έμεινε η ΑΕΛ

Η Λεμεσιανή ομάδα δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το 0-0 του πρώτου αγώνα με τον Άρη, γνωρίζοντας την ήττα με 1-0 στην "ΑΡΕΝΑ" και γνωρίζοντας τον αποκλεισμό. Το γκολ για την ομάδα της Θεσσαλονίκης, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 14' ο Ντιγκινί. Μεγάλη προσπάθεια από πλευράς ΑΕΛ, που έφτιαξε αρκετές ευκαιρίες με αποκορύφωμα το δοκάρι του Νιλς Τεϊξέιρα από την μικρή περιοχή.

Το ΦΙΛΜ του αγώνα:

-Έναρξη.

-5΄Κλασική ευκαιρία για την ΑΕΛ! Μετά από πίεση και λάθος στην άμυνα του Άρη, ο Αγκάνοβιτς πέρασε στον Χουράδο όμως το πλασέ του Ισπανού από το ύψος της μικρής περιοχής και πλάγια δεξιά, αποκρούστηκε απ' τον Κουέστα.

-10' Κρατά περισσότερο μπάλα η ΑΕΛ.

-13' Κερδίζει πέναλτι ο Άρης μετά από μαρκάρισμα του Ιντέγιε εντός περιοχής απ' τον Βοζίνια.

-14' ΓΚΟΛ για τον Άρη, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντιγκινί. 1-0 για την ομάδα της Θεσσαλονίκης

γκολ αρη

-16' Κίτρινη στον Γκοντάλ.

-20' Πιέζει η ΑΕΛ, γυροφέρνει έξω από την περιοχή του Άρη.

-23' Φοβερή διπλή επέμβαση του Βοζίνια σε πλασέ του Ιντέγιε.

-28' Δοκιμάζει περισσότερο από αριστερά η ΑΕΛ, με τον Γουίλερ να ανεβαίνει αρκετά ψηλά.

-32' Φάουλ σε καλή θέση για την Λεμεσιανή ομάδα, αρκετά άστοχος ο Αγκάνοβιτς.

-33' Κίτρινη στον Κουέστα για καθυστερήσεις.

-34' Πολύ καλή στιγμή για την ΑΕΛ. Ο Γουίλερ μπήκε στην μικρή περιοχή από αριστερά και έκανε το γύρισμα, αλλά έδιωξαν οι αμυντικοί του Άρη.

ΠΑΛΕΨΕ αλλά... ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΣ από τα 11 βήματα (Φώτος)

-36' Κίτρινη στον Μπάσα για φάουλ στον Γκαζαριάν.

-37' ΔΟΚΑΡΙ για την ΑΕΛ! Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Αγκάνοβιτς από αριστερά στο πρώτο δοκάρι, ο Χουράδο έκανε την πισινή κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι εκεί που ο Νιλς Τεϊξέιρα από την μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι.

-39' Κίτρινες κάρτες στους Νιλς και Χιμένεθ.

-42' Κίτρινες σε Γουίλερ και Ντιγκινί.

-44' Κίτρινη και στον Κορχούτ.

-Τέλος ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το β' μέρος.

-51' Κλασική ευκαιρία για τον Άρη, όμως το δυνατό σουτ του Ιντιέγιε έδιωξε σε κόρνερ ο Βοζίνια.

-52' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Κέρκεζ πέρασε στο παιχνίδι του Λουίς Κάρλος και Αβραάμ αντί Χουράδο και Γουίλερ.

αελ αλλαγεσ

-60' Ζητά πέναλτι η ΑΕΛ σε καθαρό σπρώξιμο του Σούντγκρεν στον Αβραάμ, τίποτα λέει ο ρεφ.

-60' Κίτρινη στον Σούντγκρεν.

-61' Πρώτη αλλαγή για τον Άρη. Τόνσο αντί Λάρσον.

-65' Ολοκληρώνει με τις αλλαγές η ΑΕΛ. Μέσα ο Τζαρσίνιο, έξω ο Νιλς

-65' Πολύ καλή στιγμή για την ΑΕΛ. Ατομική προσπάθεια του Γκαζαριάν και δυνατό σουτ, δύσκολα ο Κουέστα.

-68' Αλλαγή για τον Άρη. Πατσέκο αντί Φετφατζίδη.

-75' Μειώνεται ο ρυθμός, δυσκολεύεται να δημιουργήσει η ΑΕΛ.

-78' Ωραία εκτέλεση φάουλ του Ματίγια, η μπάλα λίγο έξω.

-81' Κλασική ευκαιρία για την ΑΕΛ! Ωραία ενέργεια και σέντρα του Τζαρσίνιο από δεξιά, ο Κάρλος έκανε την δυνατή κεφαλιά αλλά ο Κουέστα έδιωξε εντυπωσιακά.

-82' ΚΟΚΚΙΝΗ για την ΑΕΛ. Αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη ο Γκοντάλ.

-86' Αλλαγή για τον Άρη, Μαρτίνεζ αντί Ιντέγιε.

-90+1' Κίτρινη στον Τζαρσίνιο.

-Τέλος αγώνα και πρόκριση για τον Άρη.

Οι εντεκάδες:

ΑΕΛ: Βοζίνια, Α. Τεϊξέιρα, Γκαστανάγια, Ζντραφκόφσκι, Γκαζαριάν, Αντάμοβιτς, Αγκάνοβιτς, Γκοντάλ, Χουράδο (52'Κάρλος), Γουίλερ (52'Αβραάμ), Ν. Τεϊξέιρα (65'Τζαρσίνιο).

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Μπάσα, Ντιγκινί, Λάρσον (61'Τόνσο), Ιντέγιε (86'Μαρτίνεζ), Σούντγκρεν, Ματίγια, Φετφατζίδης (68'Πατσέκο), Χιμένεθ, Κορχούτ, Ροζ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γκοντάλ, Νιλς, Γουίλερ, Τζαρσίνιο / Κουέστα, Χιμένεθ, Ντιγκινί, Μπάσα, Κορχούτ, Σούντγκρεν.

ΚΟΚΚΙΝΗ: Γκοντάλ (2η κίτρινη)

**Διαιτητής της αναμέτρησης ο Πορτογάλος Μανουέλ Χόρχε Νέβες Μορέιρα ντε Σόουζα με βοηθούς τους συμπατριώτες του Άλβαρο Ντάνιελ ντε Καρβάλιο Μεσκίτα και Νούνο Μιγκέλ ντα Σίλβα Μάνσο. Τέταρτος θα είναι ο Κλαούντιο Φιλίπ Ρουίνο Περέιρα. Παρατηρητής ο Σέρβος Ζόραν Πέτροβιτς.