Αφεντικό με μπαλάρα κα +30 από Γιουνάιτεντ η Λίβερπουλ! (φώτος)

- 19.01.2020

Νίκη τίτλου για τους ρεντς

Στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής μέρας  της Premier League η Λίβερπουλ κέρδισε στο παραδοσιακό αγγλικό ντέρμπι την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 2-1.

Νίκη τίτλου για τους ρεντς καθώς είναι πλέον στο +16 από την Μάντσεστερ Σίτι και στο +19 από την Λέστερ, έχοντας μάλιστα και ματς λιγότερο!

1' Άρχισε το ντέρμπι!

-Η τελευταία ήττα της Λίβερπουλ στην Premier League καταγράφηκε στις 3 Ιανουαρίου 2019, το 1-2 από την Μάντσεστερ Σίτι στο Έτιχαντ.

-Η Λίβερπουλ είναι αήττητη στα 38 τελευταία παιχνίδια της στην Premier League (33 νίκες - 5 ισοπαλίες), ενώ μετράει επίσης 12 σερί νίκες στο αγγλικό πρωτάθλημα και 18 διαδοχικές στο Άνφιλντ.

5' Επικίνδυνο γύρισμα από τα δεξιά του Τζέιμς, έκοψε ο Φαν Ντάικ στο ύψος της μικρής περιοχής.

λιωερποολ

7' Δυνατό φάουλ του Μάτιτς στον Βαϊνάλντουμ, βλέπει σωστά την κίτρινη κάρτα για επικίνδυνο παίξιμο.

8' Εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά, ο Μανέ πήρε την κεφαλιά και η μπάλα έφυγε άουτ.

10' Νευρικό το ξεκίνημα και από τις δύο ομάδες, δεν έχει καταφέρει ακόμα κάποια να πιάσει ρυθμό.

-Η κατοχή μπάλας είναι 48% για την Λίβερπουλ και 52% για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

15' ΓΚΟΛ 1-0 για την Λίβερπουλ! Ο Τρεντ-Αλεξάντερ Άρνολντ χτύπησε το κόρνερ από τα δεξιά και ο Φαν Ντάικ πετάχτηκε στην καρδιά της άμυνας της Γιουνάιτεντε για να εκτελέσει με ασύλληπτη κεφαλιά τον Ντε Χέα.

-ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΓΚΟΛ

17' Ευκαιρία για την Λίβερπουλ. Εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά, ο Φαν Ντάικ έκανε την προβολή στο δεύτερο δοκάρι υπό την πίεση του Μαγκουάιρ, η μπάλα έφυγε έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας του Ντε Χέα. Κόρνερ.

24' Καλή στιγμή για την Λίβερπουλ. Από σέντρα του Ρόμπερτσον, ο Μανέ μπήκε στην περιοχή της Γιουνάιτεντ, με τον Σο να τον κόβει την τελευταία στιγμή σε κόρνερ.

βαρ λ-μ

Η Λίβερπουλ πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Φιρμίνο (εξαιρετικό σουτ μέσα από την περιοχή), που όμως ακυρώθηκε σωστά καθώς είχε προηγηθεί καθαρό επιθετικό φάουλ του Φαν Ντάικ στον Ντε Χέα.

27' Ευκαιρία για την Λίβερπουλ. Ο Σαλάχ έστρωσε στον Φιρμίνο, με τον Βραζιλιάνο να μη βρίσκει τη μπάλα όπως θα ήθελε και να τη στέλνει έξω από το αριστερό δοκάρι.

35' Η Λίβερπουλ πιέζει ψηλά και δεν έχει επιτρέψει στην Γιουνάιτεντ να πάρει ανάσα, ειδικά μετά το 1-0 του Φαν Ντάικ.

βαρ λ-μ 2

Η Λίβερπουλ πετυχαίνει γκολ με πανέμορφο πλασέ του Βαϊνάλντουμ στο 35', όμως το γκολ δεν μετράει σωστά καθώς ο Ολλανδός ήταν εκτεθειμένος όταν δέχτηκε την κάθετη πάσα.

40' Ευκαιρία για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Ο Μαρσιάλ έκανε το σουτ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, με τη μπάλα να φεύγει έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας του Άλισον που ήλεγχε την πορεία της. Αυτή ήταν η πρώτη τελική προσπάθεια για τους κόκκινους διαβόλους.

41' Καλή στιγμή για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Ο Γουάν-Μπισάκα έκανε το γύρισμα από τα δεξιά (μετά από σέντρα του Μαρσιάλ) και ο Περέιρα δεν κατάφερε να κάνει την προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής για να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

45' Ευκαιρία για την Λίβερπουλ! Αντεπίθεση για τους κόκκινους, ο Μανέ έκανε το σουτ με το αριστερό από το ύψος της μεγάλης περιοχής, απέκρουσε σε κόρνερ με το δεξί πόδι ο Ντε Χέα.

46' Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο. Χωρίς αλλαγή οι δύο ομάδες.

47' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Λίβερπουλ για το δεύτερο γκολ! Γύρισμα του Ρόμπερτσον από τα αριστερά, ο Σο παραπάτησε και ο Σαλάχ είχε την ευκαιρία να σκοράρει με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής αλλά δεν βρήκε τη μπάλα όπως ήθελε και την έστειλε έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Ντε Χέα.

Η Λίβερπουλ πολιορκεί την εστία της Γιουνάιτεντ στο πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου μέρους!

49' Δοκάρι για την Λίβερπουλ! Εκπληκτικό σουτ του Χέντερσον με το αριστερό από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Ντε Χέα βρήκε πρώτα τη μπάλα και στη συνέχεια αυτή βρήκε στο αριστερό δοκάρι.

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε την Λίβερπουλ να έχει κατοχή 59% ενώ στα πρώτα δέκα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου η κατοχή έχει φτάσει στο 77% για τους κόκκινους.

liverpool

57' Πρώτη ευκαιρία για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Φρεντ έκανε κούρσα κατά μέτωπο και όταν μπήκε στην περιοχή δοκίμασε το σουτ με το αριστερό, η μπάλα έφυγε έξω από το δεξί δοκάρι.

59' Μεγάλη ευκαιρία για την Γιουνάιτεντ! Ο Μαρσιάλ μπαίνει στη μεγάλη περιοχή όμως στο τετ α τετ με τον Άλισον στέλνει τη μπάλα ψηλά πάνώ από το οριζόντιο δοκάρι με δυνατό σουτ με το δεξί.

66' Πρώτη αλλαγή για την Λίβερπουλ, με τον Λαλάνα να παίρνει τη θέση του Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν.

67' Ευκαιρία για την  Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ! Ο Φρεντ έκανε εφόρμηση προς την περιοχή της Λίβερπουλ και έκανε το δυνατό σουτ με το αριστερό, απέκρουσε δύσκολα ο Άλισον.

72' Ο Σαλάχ απέφυγε τον Σο και ανάγκασε τον αμυντικό της Γιουνάιτεντ να τον ανατρέψει, για να δεχτεί κίτρινη κάρτα.

74' Διπλή αλλαγή για την  Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.Οι Μάτα και Γκρίνγουντ παίρνουν τη θέση των Περέιρα και Γουίλιαμς.

-Σε τεντωμένο σχοινί το ντέρμπι εδώ και αρκετή ώρα, με την Λίβερπουλ να ψάχνει το 2-0 για να τελειώσει το ματς και την Γιουνάιτεντ να κυνηγάει με πάθος την ισοφάριση.

83' Διπλή αλλαγή για την Λίβερπουλ. Οι Οριγκί και Φαμπίνιο στη θέση των Φιρμίνο και Μανέ.

87' Προσωρινή διακοπή στο ματς λόγω του τραυματισμού του Σο.

87' Αποχωρεί ο Σο και τη θέση του παίρνει ο Νταλότ.

Πιέζει για την ισοφάριση η Γιουνάιτεντ στα τελευταία λεπτά.

90+3': ΓΚΟΛ για την Λίβερπουλ και 2-0! Βολέ από τον Άλισον, ο Σαλάχ βγαίνει στην αντεπίθεση, μπαίνει στην περιοχή των κόκκινων διαβόλων και νικάει με πλασέ τον Ντε Χέα για να χαρίσει τη νίκη τίτλου στην ομάδα του Κλοπ.

Τέλος αγώνα...

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Γκόμεζ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Βαϊνάλντουμ, Χέντερσον, Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν, Σαλάχ, Φιρμίνο, Μάνε

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Γουάν-Μπισάκα, Μαγκουάιρ, Λίντελοφ, Σο, Γουίλιαμς, Μάτιτς, Φρεντ, Περέιρα, Τζέιμς, Μαρσιάλ,

Πηγή: kerkida.net