Άιντραχτ & Ρέιντζερς προκρίθηκαν στον τελικό του Europa League

- 06.05.2022

Στο "Σάντσεθ Πιχθουάν" της Σεβίλλης στις 18 Μαΐου ο τελικός

Άιντραχτ Φρανκφούρτης και Ρέιντζερς αποτελούν το ζευγάρι του μεγάλου τελικού του Europa League, που θα διεξαχθεί στο "Σάντσεθ Πιχθουάν" της Σεβίλλης στις 18 Μαΐου.

Η Ρέιντζερς έκανε την έκπληξη και με μια εξαιρετική εμφάνιση, επικράτησε της Λειψίας με 3-1 στον δεύτερο ημιτελικό, ανατρέποντας έτσι το σε βάρος της 1-0 του πρώτου αγώνα.

Οι Σκωτσέζοι μέχρι το 25ο λεπτό, είχαν ήδη προβάδισμα πρόκρισης καθώς προηγήθηκε με 2-0 με τα γκολ των Ταβερνιέ και Καμαρά. Οι Γερμανοί μείωσαν με τον Ενκουκού, και με το σκορ αυτό θα έστελναν τον αγώνα στην παράταση. Ο Λούνστραμ ωστόσο, είχε αντίθετη άποψη και στο 81' έκανε το 3-1 και ολοκλήρωσε τη μεγάλη ανατροπή της σκωτσέζικης ομάδας.

Στη Φρανκφούρτη, η Άιντραχτ κέρδισε ξανά της Γουέστ Χαμ με 1-0  με το γκολ του Μπόρε στο 26'.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ στις ρεβάνς των ημιτελικών του Europa League 2021/22:

Άιντραχτ Φρανκφούρτης (Γερμανία)-Γουέστ Χαμ (Αγγλία) 1-0