Ανατροπή στην ανατροπή, εφτά γκολ και... Νέα Σαλαμίνα!

- 02.01.2021

Οι "ερυθρόλευκοι" υποδέχθηκαν την Δόξα και έφτασαν στην σπουδαία νίκη με 4-3,

Ματσάρα με ανατροπές, εφτά γκολ, δοκάρι, πέναλτι και τη Νέα Σαλαμίνα νικήτρια διεξήχθη το απόγευμα του Σαββάτου (02/01) στο "Αμμόιχωστος". Οι "ερυθρόλευκοι" υποδέχθηκαν την Δόξα και έφτασαν στην σπουδαία νίκη με 4-3, αφού πρώτα χρειάστηκε να ανατρέψουν δις το εις βάρος τους αποτέλεσμα! Η Δόξα σκόραρε πρώτη με τον Κίκας και η Νέα Σαλαμίνα το... γύρισε με τους Ντανίλο και Βάγκνερ. Το 2-1 ήταν το σκορ ημιχρόνου. Στο β' μέρος, η Δόξα πέτυχε δύο μαζεμένα γκολ και έκανε το 2-3 με τους Οικονομίδη και Κίκας για να έρθουν οι Βάγκνερ και Ντανίλο (με πέναλτι) να σκοράρουν ξανά και να διαμορφώσουν το τελικό 4-3! Με τη νίκη της η Νέα Σαλαμίνα ανέβηκε στους 18 βαθμούς και την 9η θέση, πλησιάζοντας στο -3 από την Δόξα.

Το ΦΙΛΜ του αγώνα:

-Έναρξη.

-3' Πρώτη καλή επίθεση για τη Νέα Σαλαμίνα. Σεργίου και Ντανίλο συνδυάστηκαν από δεξιά, ο τελευταίος έκανε την σέντρα προς τον Οσέι που πήγε για την κεφαλιά αλλά έδιωξε ο Πάντιτς.

-4' ΓΚΟΛ για την Δόξα! Γκολάρα ο Κίκας! Ο Σαντίκ έδωσε στον Κίκας, αυτός από αριστερά εκτός περιοχής συνέκλινε προς τα μέσα και έκανε το δυνατό σουτ με το δεξί, στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Βεσελόφσκι και στα δίκτυα για το 0-1!

-10' Δεκάλεπτο στο ματς. Η Νέα Σαλαμίνα έχει την κατοχή αλλά η Δόξα το προβάδισμα με το υπέροχο γκολ του Κίκας.

-13' Προβολή του Ντουβεντρού από κοντά, δεν βρήκε καλά την μπάλα και χάθηκε η ευκαιρία.

-19' Απειλεί ξανά η Δόξα με τον Κίκας. Λάθος του Τσουκαλά, καλό σουτ του σκόρερ, άστοχος αυτή την φορά.

-27' Σουτ του Οσέι από μακριά, αρκετά άστοχο.

-34' Κίτρινη στον Τσουκαλά για φάουλ στον Μπόλιεβιτς.

-35' Εκτέλεση φάουλ του Οικονομίδη, ψηλά έξω η μπάλα.

-37' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα με τον Ντανίλο! Ο Σεργίου από δεξιά... πάλεψε με τον Οικονομίδη και βγήκε νικητής, ακολούθως έκανε την σέντρα στο δεύτερο δοκάρι εκεί που ο Ντανίλο νίκησε στον αέρα τον Μέσκα και με εξαιρετική κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Παρασκευά! Γίνεται έλεγχος της φάσης από το VAR για πιθανό φάουλ στο ξεκίνημα. Μετράει κανονικά το γκολ, στο 1-1 το ματς!

-42' Κίτρινη στον Μέσκα για φάουλ στον Ντανίλο.

-45' Μικρή διακοπή στο ματς. Στο έδαφος ο Τραϊτσέφσκι. Σύγκρουση με τον Παρασκευά μετά από σέντρα του Οσέι.

-45' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-45+1' Συνεχίζεται ο αγώνας.

-45+3' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα! Ξανά από δεξιά η φάση του γκολ, ο Οσέι σέντραρε, ο Βάγκνερ κινήθηκε στο ύψος της μικρής περιοχής και με κεφαλιά - ψαράκι νίκησε τον Παρασκευά για το 2-1!

-Τέλος ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε ο β' μέρος.

-46' Αλλαγή για την Δόξα. Έμεινε στα αποδυτήρια ο Τραϊτσέφσκι που τραυματίστηκε στο φινάλε του ημιχρόνου. Στην θέση του ο Ντα Κόστα.

-52' Πρώτη καλή στιγμή στο β' μέρος. Απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Χριστοφή, δύσκολα σε κόρνερ ο Βεσελόφσκι.

-54' Μεγάλη ευκαιρία για την Δόξα. Ο Κάρλος από καλή θέση εντός περιοχής έκανε το σουτ αλλά έστειλε την μπάλα απελπιστικά έξω.

-59' ΓΚΟΛ για την Δόξα με τον Οικονομίδη! Ο Μέσκα σέντραρε από δεξιά, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι και τον Σαντίκ. Αυτός κατέβασε και με τακουνάκι έστρωσε στον Οικονομίδη που πλάσαρε ωραία με το δεξί, ισοφαρίζοντας σε 2-2!

-61'Απειλεί ξανά ο Οικονομίδης, δύσκολα σε κόρνερ ο Βεσελόφσκι.

-62' ΓΚΟΛ για την Δόξα! Σκόρερ ο Κίκας και ανατροπή μέσα σε τρία λεπτά για την Δόξα! Ο Οικονομίδης εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, ο Σαντίκ έκανε την πρώτη κεφαλιά, η μπάλα έφτασε στον Κίκας που έκανε το πλασέ από κοντά, για το 2-3!

-65' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα ξανά με τον Βάγκνερ! Εκτέλεση κόρνερ απ' τον Οσέι από αριστερά, κεφαλιά του Βάγκνερ, η μπάλα στα δίκτυα του Παρασκευά για το 3-3!

-69' Δύο αλλαγές για τη Νέα Σαλαμίνα. Μπρένο αντί Νικολάου και Μούστιβαρ (ντεμπούτο) αντί Ντουβεντρού.

-70' Κίτρινη ο Μούστιβαρ, στα πρώτα δευτερόλεπτα στο ντεμπούτο του.

-77' Πέναλτι για τη Νέα Σαλαμίνα! Χέρι το Μπόλιεβιτς σε σουτ του Σεργίου. Ελέγχεται η φάση από το VAR. Επιβεβαιώθηκε ότι υπήρχε παράβαση. Κίτρινη και στον Μπόλιεβιτς.

-79' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα! Ο Ντανίλο ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και ήταν εύστοχος, νικώντας τον Παρασκευά για το 4-3! Έστειλε την μπάλα δεξιά του κήπερ, ο οποίος έπεσε στην αριστερή του πλευρά.

-79' Αλλαγή για την Δόξα. Ο Καλό στην θέση του Κάρλος.

-86' Αλλαγή για την Δόξα. Καραμόκο αντί Μπόλιεβιτς.

-87' ΔΟΚΑΡΙ για τη Νέα Σαλαμίνα! Σοβαρό λάθος απ' τον Παρασκευά, πάσαρε στον Οσέι αλλά αυτός μόνος απέναντι στον κήπερ της Δόξας, πλάσαρε στο δοκάρι.

-89' Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Βαρέλα αντί Οσέι.

-90' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+2' Κίτρινη στον Καρλίτος για φάουλ στον Ντανίλο.

-Τέλος αγώνα.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Βεσελόφσκι, Χριστοφόρου, Νικολάου (69'Μπρένο), Σεργίου, Ανδρέου, Οσέι (89'Βαρέλα), Σανκό, Τσουκαλάς, Ντουβεντρού (69'Μούστιβαρ), Ντανίλο, Βάγκνερ.

-Στον πάγκο Κίσσας, Μπρένο, Βαρέλα, Λεμέσιος, Κρεάν, Παύλου, Σόνι, Πική, Καλογήρου.

ΔΟΞΑ: Παρασκευάς, Μουκτάρης, Χριστοφή, Πάντιτς, Κίκας, Μπόλιεβιτς (86'Καραμόκο), Οικονομίδης, Τραϊτσέφσκι (46'Ντα Κόστα), Λουίς Κάρλος (79'Καλό), Μέσκα, Σαντίκ.

-Στον πάγκο Κωνσταντίνου, Ντα Κόστα, Κωμοδίκης, Καλό, Άδωνη, Καραμόκο.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τσουκαλάς, Μούστιβαρ / Μέσκα, Μπόλιεβιτς, Καρλίτος.

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης

Α' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας

Β' Βοηθός Διαιτητής: Μαρίνου Μιχάλης

4ος Διαιτητής: Φωτίου Κωσταντίνος

VAR: Χριστοδούλου Κυριάκος