Ανατροπή στην ανατροπή και τρίποντο με ήρωα τον Μερκή! (φώτος)

- 23.09.2019

Απίστευτο παιχνίδι στο Παραλίμνι, με το ΑΠΟΕΛ να παίρνει τη νίκη με 2-3 επί της ΕΝΠ με δυο γκολ στις καθυστερήσεις!

Απίστευτο παιχνίδι στο Παραλίμνι, με το ΑΠΟΕΛ να παίρνει τελικά τη νίκη με 2-3 επί της ΕΝΠ με δυο γκολ στις καθυστερήσεις!

Οι γαλαζοκίτρινοι προηγήθηκαν με τον Χαλένιους (22') και οι βυσσινί το γύρισαν με τον Αμπαρτζουμιάν (64' και 88'). Ωστόσο ο Μερκής έμελλε να είναι ο ήρωας του αγώνα. Αφού αρχικά ισοφάρισε στο 94', στο 98' έκανε το 2-3 και έβαλε την υπογραφή του στην αναμέτρηση.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Πρώτο σφύριγμα

-3' Πρώτη φάση με ωραία κίνηση του Χαλένιους στην περιοχή και γύρισμα από δεξιά, σε κόρνερ ο Κλέιμαν

-4' Άλλη μια τελική για το ΑΠΟΕΛ, με τον Τάμαρι να κινείται από δεξιά εκτός περιοχής και να κάνει συρτό σουτ που πήγε έξω

-8' Πολύ φιλόδοξη προσπάθεια απ' τον Τάμαρι που σούταρε από πολύ μακριά, κανένα πρόβλημα για τον Κλέιμαν

(LIVE) ΕΝΠ 2-3 ΑΠΟΕΛ (φώτος)

-8' Πρώτη στιγμή για την ΕΝΠ που απειλεί. Ο Αγκίρι έκανε κίνηση από αριστερά και σουτ από πολύ πλάγια, ο Μπέλετς έδιωξε με γροθιά

-14' Ο Τάμαρι βρήκε με ωραία πάσα τον Εφραίμ που από πλάγια αριστερά εντός περιοχής έπιασε φαλτσαριστό σουτ αλλά αστόχησε

-Καλός ο ρυθμός στα πρώτα 15 λεπτά. Πιο επιθετικό το ΑΠΟΕΛ που ειδικά στα πρώτα λεπτά, πίεσε πολύ ψηλά

-18' Ο Σόουζα ζητά πέναλτι για μαρκάρισμα απ' τον Μιτρέφσκι. Ο διαιτητής ήταν κοντά στη φάση

-19' Σωστά ανακόπτεται για οφσάιντ ο Χαλένιους

-22' ΓΚΟΛ 0-1 το ΑΠΟΕΛ με τον Χαλένιους! Μετά από οργανωμένη επίθεση, ο Μιχαΐλοβιτς γύρισε συρτά από δεξιά και μετά από σύγχυση στην άμυνα της ΕΝΠ, ο Σουηδός σκόραρε από κοντά

-23' Κίτρινη στον Τάμαρι για φάουλ στον Βαλλιάνο. Αντιδρά για την απόφαση ο Ιορδανός. Το replay δείχνει ότι πήρε μπάλα, όμως έπεσε και με τα δυο πόδια για το τάκλιν

-27' Άλλη μια τελική για την ομάδα του Ντολ, με τον Εφραίμ να κάνει πλασέ στην κίνηση, λίγο έξω

-30' Έξω ο Μιτρέφσκι, μέσα ο Κουμής. Δεν αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα ο παίκτης

-36' Σωστά υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ ο Αγκίρι

-40' Απευθείας χτύπημα φάουλ απ' τον Ριέρα, έτοιμος ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ

-41' Έντονες διαμαρτυρίες για πέναλτι απ' τον Σόουζα. Ο Σπόλιαριτς βάζει πίεση με το χέρι όμως ο διαιτητής ήταν κοντά και θεώρησε ότι το μαρκάρισμα ήταν στα επιτρεπτά πλαίσια

-44' Επικίνδυνο γύρισμα του Ζοαοζίνιο από αριστερά, ο Κλέιμαν με το πόδι απέκρουσε

-45' Κίτρινη στον Ριέρα για επικίνδυνο φάουλ στον Σόουζα

-Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος

-46' Η ΕΝΠ ξεκινά με ευκαιρία στην "επανάληψη", με τον Κουμή να σουτάρει από κοντά και τον Μπέλετς να αποκρούει

-49' Μακρινό σουτ του Βιντιγκάλ, στη σωστή θέση ο Κλέιμαν

-50' Άλλη μια καλή στιγμή για τους γηπεδούχους. Ο Αμπαρτζουμιάν γύρισε προς το σημείο του πέναλτι και ο Κοσμά σούταρε με την πρώτη επαφή, πάνω απ' την εστία η μπάλα

-52' ΔΟΚΑΡΙ. Ο Εφραίμ γέμισε με φάουλ, η μπάλα μετά τις διεκδικήσεις "έσκασε" στα πόδια του Άλεφ που σούταρε από κοντά αλλά "σημάδεψε" το δεξί δοκάρι του Κλέιμαν

-58' Ο Τάμαρι παίζει ωραία το ένα-δύο με τον Βιντιγκάλ και ο τερματοφύλακας των βυσσινί έκλεισε έγκαιρα τον Ιορδανό και έστειλε σε κόρνερ

-59' Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ στην εκτέλεση του κόρνερ. Ο Σόουζα σούταρε από κοντά, η μπάλα κόντραρε και πήγε μόλις πάνω απ' τα δοκάρια. Νέο κόρνερ

-59' Νέα ευκαιρία οι γαλαζοκίτρινοι με πισινή κεφαλιά του Χαλένιους, ο Κλέιμαν απέκρουσε

-62' Πολύ καλή ευκαιρία και για την ΕΝΠ με μακρινό σουτ του Κοσμά, ο Μπέλετς πολύ δύσκολα σε κόρνερ

-63' Ο Αλωνεύτης στη θέση του Εφραίμ

-64' ΓΚΟΛ 1-1! Ο Ριέρα έβγαλε την σέντρα με κόρνερ και ο Αμπαρτζουμιάν που αφέθηκε ελεύθερος στο "πρώτο" δοκάρι, ισοφάρισε με κεφαλιά

-66' Κίτρινη στον Βαλλιάνο για φάουλ στον Τάμαρι

-69' Ο Μαϊσουράτζε στη θέση του Θεοδώρου

-70' Εξαιρετικό το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο, με αρκετές φάσεις και για τις δυο ομάδες και τους γηπεδούχους να φτάνουν στην ουσία

-72' Ο Πάβλοβιτς στη θέση του Τάμαρι

-74' Ωραία προσπάθεια του Χαλένιους, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε, ο Κλέιμαν σε κόρνερ

-75' Διακοπή για λίγο, ο Αγγελή είναι στο έδαφος

-76' Δεν μπορεί να συνεχίσει, στη θέση του ο Κυριάκου

-79' Έντονες διαμαρτυρίες από την κερκίδα και τους παίκτες της ΕΝΠ προς τον διαιτητή. Ο Αγκίρι έκανε φάουλ στον Σόουζα και ο διαιτητής έδωσε σωστά πλεονέκτημα. Ωστόσο 2-3 δευτερόλεπτα αργότερα ο Σόουζα στραβοπάτησε και έπεσε στο έδαφος, με τον Νεόφυτο Νεοφύτου να σφυρίζει λανθασμένα φάουλ. Εκεί ολόκληρη η ΕΝΠ άρχισε να διαμαρτύρεται και το ΑΠΟΕΛ εκτέλεσε το φάουλ και έχασε ευκαιρία να σκοράρει!

-80' Κίτρινη στον Κλέιμαν για διαμαρτυρίες

-81' Κίτρινη και στον προπονητή της ΕΝΠ για διαμαρτυρίες

-85' Γιάκολις μέσα, Βιντιγκάλ έξω

-86' Ευκαιρία για την ΕΝΠ, με τον Αμπαρτζουμιάν να κάνει συρτό σουτ και τον Μπέλετς να αποκρούει δύσκολα

-87' Μια κεφαλιά του Πάβλοβιτς πάει ψηλά

-88' ΓΚΟΛ 2-1 οι βυσσινί! Ο Ριέρα γέμισε με κόρνερ, η άμυνα του ΑΠΟΕΛ έδιωξε, ο Ριέρα κέρδισε και σέντραρε ξανά και ο Αμπαρτζουμιάν με κεφαλιά σκόραρε!

-8 λεπτά οι καθυστερήσεις

-92' Κίτρινη στον Κουμή για φάουλ στον Ζοαοζίνιο

-94' ΓΚΟΛ, ισοφαρίζει το ΑΠΟΕΛ! Μετά από φάση διαρκείας, ο Ιωάννου γύρισε και ο Μερκής από κοντά σκόραρε για το 2-2!

-95' Τεράστια ευκαιρία... Ο Γιάκολις γύρισε και ο Μερκής εξ επαφής πλάσαρε έξω

-Πιέζει το ΑΠΟΕΛ στα τελευταία λεπτά. Είναι διαρκώς μπροστά και ψάχνει το τρίτο γκολ

-99' ΓΚΟΛ 2-3 το ΑΠΟΕΛ! Ο Μερκής με κεφαλιά γυρίζει το ματς μετά από σέντρα του Αλωνεύτη!

-Έντονες διαμαρτυρίες από την ΕΝΠ για τις καθυστερήσεις που κρατήθηκαν. Έχει χαλάσει το παιχνίδι. Μετά το γκολ δεν έχει επαναρχίσει το ματς. Στο μεταξύ ο Κλέιμαν είναι στο έδαφος τραυματίας

-Έχει αποβληθεί ο Γιώργος Κοσμά για διαμαρτυρίες

-103' Μετά από 4-5 λεπτά αρχίζει ξανά το ματς

-105 ΤΕΛΟΣ, το τρίποντο στο ΑΠΟΕΛ

ΕΝΠ: Κλέιμαν, Αμπαρτζουμιάν, Αγγελή (76' Κυριάκου), Μιτρέφσκι (30' Κουμής), Βαλλιάνος, Κοσμά, Σπόλιαριτς, Ριέρα, Θεοδώρου (69' Μαϊσουράτζε), Αγκίρι, Σεπάνιακ

-Στον πάγκο έμειναν οι Πέτρου, Σταρόκιν, Ελευθερίου, Κολοκούδιας, Μαυρουδής, Ροντρίγκεζ

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Μιχαΐλοβιτς, Μερκής, Ιωάννου, Ζοαοζίνιο, Σόουζα, Άλεφ, Βιντιγκάλ (85' Γιάκολις), Τάμαρι (72' Πάβλοβιτς), Εφραίμ (63' Αλωνεύτης), Χαλένιους