Aνόρθωση - Απόλλων: Στο τέλος το... μοίρασε ο Νταμπό (φώτος)

- 30.04.2022

Μοιρασιά που δεν αφήνει κανένα ικανοποιημένο

Μοιρασιά στο μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα σε Ανόρθωση και Απόλλωνα, με το 1-1 να δίνει από έναν βαθμό στις δυο ομάδες.

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΕ ΛΙΓΟ

-Πρώτο σφύριγμα από τον Juan Luca Sacchi.

-Μπήκαν δυνατά οι δυο ομάδες. Γρήγορος ο ρυθμός στα πρώτα πέντε λεπτά.

-6' Τελική ο Απόλλωνας με κεφαλιά του Αλεσάμι μετά από κόρνερ του Κολ, έξω η μπάλα.

-15 λεπτά στη Λάρνακα. Μπήκαν πιο επιθετικά οι φιλοξενούμενοι, κρατάνε περισσότερο τη μπάλα και προσπαθούν να κάνουν το παιχνίδι τους.

-17' Πολύ καλή στιγμή για την Ανόρθωση. Ο Αμπαρτζουμιάν βρήκε εξαιρετικά τον Χούσμπαουερ στην περιοχή, αυτός "έκοψε" στον Νοβότνι που ήταν έτοιμος για το τελείωμα εξ επαφής, ο Φιλιώτης πρόλαβε και έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ.

-22' Πτώση του Φιλιώτη στην περιοχή του Λόρια μετά από μαρκάρισμα του Κορρέα, "τίποτα" από τον Ιταλό.

-22' Σουτ του Ντιγκινί από μακριά, πολύ άστοχο.

-23' Πρώτη κάρτα, στον Λάζαρο για φάουλ στον Σπόλιαριτς.

-28' Μεγάλη ευκαιρία οι γαλάζιοι στην αντεπίθεση. Ο Χαμάς σέντραρε από αριστερά, ο αμαρκάριστος Ντιγκινί έπεσε για την προβολή από το... ένα μέτρο αλλά δεν πρόλαβε τη μπάλα για μερικά εκατοστά.

-30' Ακόμα μια ευκαιρία ο Απόλλωνας, με τον Αλμπάνη εντός περιοχής να σουτάρει έξω.

-Μισή ώρα αγώνα. Καλύτερη η ομάδα του Τσόρνιγκερ, έχει εντείνει την πίεσή της στα τελευταία λεπτά και ψάχνει το γκολ.

-32' Μεγάλη ευκαιρία η Ανόρθωση τώρα... Ο Αμπαρτζουμιάν σέντραρε από δεξιά, ο Ουάρντα έπιασε την δυνατή κεφαλιά από κοντά, λίγο έξω η μπάλα.

-37' Ο Ουάρντα από αριστερά ελευθερώθηκε με εξαιρετική ντρίμπλα αλλά η σέντρα του στον Λάζαρο που περίμενε, δεν ήταν καθόλου καλή.

-Φτάσαμε στο 40'. Η Κυρία ισορρόπησε στο τελευταίο δεκάλεπτο και ψάχνει και αυτή το γκολ. Έχει περιορίσει τον Απόλλωνα, μοιρασμένο το παιχνίδι.

-41' Κίτρινη στον Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ. Ο κόουτς του Απόλλωνα διαμαρτυρήθηκε έντονα ότι ένα πλάγιο που δόθηκε υπέρ της Ανόρθωσης, ήταν για την ομάδα του.

-42' Κάρτα στον Αρτυματά για φάουλ στον Φιλιώτη στον χώρο του κέντρου.

344353434543

-44' ΓΚΟΛ 1-0! Ο Ουάρντα έδωσε στον Λάζαρο εκτός περιοχής, ο Ελλαδίτης "ζύγισε" το πόδι του και με ένα καταπληκτικό σουτ νίκησε τον Γιοβάνοβιτς - εδώ βίντεο.

-Τρέχει και αγκαλιάζει τον Τιμούρ ο σκόρερ. "Είναι τρελός ο Λάζαρος!" από την κερκίδα της Ανόρθωσης.

-Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.

-Τέλος ημιχρόνου. Ο Απόλλωνας ήταν πιο διεκδικητικός στην μεγαλύτερη διάρκεια όμως ήταν ανούσιος. Χαρακτηριστικό ότι η στατιστική υπηρεσία κατέγραψε 67% κατοχή για τους γαλάζιους. Ωστόσο η άνοδος της Κυρίας μετά το 30' έφερε αποτέλεσμα, με το εξαιρετικό γκολ του Λάζαρου σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο.

-Αρχίζει το β' μέρος με δυο αλλαγές για την Ανόρθωση. Ιωάννου αντί Λάζαρου, Χρυσοστόμου αντί Χριστοφή.

-55' Κρατά μπάλα ο Απόλλωνας στα πρώτα λεπτά, μαζεμένη η Ανόρθωση που αμύνεται αποτελεσματικά.

-58' Διπλή αλλαγή ο Τσόρνιγκερ που βλέπει την ομάδα του να μην μπορεί να "ξεκλειδώσει" την μαζική άμυνα του αντιπάλου. Ίλεφ αντί Αλμπάνη, Νταμπό αντί Χαμάς.

-60' Κίτρινη στον Αλεσάμι για δυνατό τάκλιν στον Ιωάννου.

-61' Μεγάλη ευκαιρία ο Απόλλωνας. Ο Νταμπό με εξαιρετική κάθετη βρήκε τον Ντιγκινί που πάτησε περιοχή, κινήθηκε διαγώνια και πλάσαρε τον Λόρια που βγήκε έγκαιρα και έβγαλε την απόκρουση.

-63' Βερχόβετς αντί Νοβότνι, η τρίτη αλλαγή για την Ανόρθωση.

-Μπήκαμε στο τελευταίο εικοσάλεπτο. Η ίδια εικόνα σε όλο το β' μέρος: Η κατοχή στους γαλάζιους (70%), πίσω από το κέντρο η Ανόρθωση η οποία αμύνεται πολύ καλά και έχει "επιτρέψει" μόνο μια ευκαιρία μέχρι στιγμής.

-70' Ψύχας αντί Σπόλιαριτς, ψάχνει τις λύσεις ο προπονητής του Απόλλωνα.

-73' Σουτ του Νταμπό εκτός περιοχής, πολύ άστοχο.

-73' Ο Ρουσιάς στη θέση του Ουάρντα.

-Τελευταία δέκα λεπτά χωρίς τις καθυστερήσεις. Δεν αλλάζει κάτι στην εικόνα, η κατοχή στους φιλοξενούμενους που ψάχνουν την ισοφάριση.

-80' Μεγάλη ευκαιρία η Ανόρθωση στην αντεπίθεση, με τον Ρουσιά από διαγώνια θέση να πλασάρει και τον Γιοβάνοβιτς να έχει την απάντηση.

-80' Μεγάλη ευκαιρία ο Απόλλωνας τώρα, δευτερόλεπτα μετά από εκείνη της Ανόρθωσης! Ο Νταμπό σε θέση βολής έκανε το πλασέ, μόλις έξω η μπάλα.

-86' Διπλή ο Τσόρνιγκερ, Γιάνγκα αντί Αλεσάμι, Ίντζια αντί Φιλιώτη.

-Στο... πόδι ο κόσμος της Ανόρθωσης, σπρώχνει την ομάδα για το τρίποντο.

-88' Αντεπίθεση η Κυρία με τον Αμπαρτζουμιάν να γεμίζει από δεξιά, πήγε για το εξ επαφής τακουνάκι ο Χρυσοστόμου, μάζεψε ο Γιοβάνοβιτς.

-Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90' ΓΚΟΛ 1-1! Ο Κολ σέντραρε κάθετα με φάουλ, ο Γιάνγκα με κεφαλιά έδωσε στον Νταμπό που εξ επαφής πλάσαρε τον Λόρια.

-Εξετάζεται από το VAR το γκολ, για το αν υπήρχε χέρι από τον Γιάνγκα στην πάσα στον σκόρερ.

-93' Mετρά το γκολ και πάμε για τα τελευταία 2-3 λεπτά.

-97' Πλασέ του Νταμπό από πολύ πλάγια σχεδόν πάνω στην γραμμή, με το πόδι απέκρουσε ο Λόρια.

-97' ΤΕΛΟΣ, από ένα βαθμό οι δυο ομάδες.

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Αραγιούρι, Κορρέα, Κορέια, Αρτυματάς, Χούσμπαουερ, Ουάρντα (73' Ρουσιάς), Χριστοφή (46' Χρυσοστόμου), Λάζαρος (46' Ιωάννου), Νοβότνι (63' Βερχόβετς).

-Στον πάγκο: Τζουρ, Παπαδόπουλος, Βερχόβετς, Ρουσιάς, Αβραάμ, Πόποβιτς, Καλτσάς, Εσκοβάλ, Ιωάννου, Ντέλετιτς, Χρυσοστόμου.

Απόλλων (Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ): Γιοβάνοβιτς, Χαμάς (58' Νταμπό), Φιλιώτης (86' Ίντζια), Αλεσάμι (86' Γιάνγκα), Χάμπος, Ρομπέρζ, Κολ, Σπόλιαριτς (70' Ψύχας), Αλμπάνης (58' Ίλεφ), Ντιγκινί, Πίττας.

-Στον πάγκο: Δημητρίου, Ντούριν, Βουκάσιν, Τζουμ, Ψύχας, Νογιόκ, Ίλιεφ, Ίντζια, Γιάνγκα, Νταμπό.

Κίτρινες: Λάζαρος, Αρτυματάς / Αλεσάμι

Διαιτητής: Sacchi Juan Luca

Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος